Dennis Svenfelt och Bo-Göran Åstrand.

Dennis Svenfelt behåller kragen men får inget jobb

PRÄSTÄMBETE.

Pastor Dennis Svenfelt behåller sitt prästämbete men får inget förordnande som präst.

22.6.2022 kl. 13:08

Det beslutet fattade domkapitlet idag efter omröstning 5-2. Domkapitlet bedömde att han redan fått sitt straff då han blev avstängd från förordnandet som församlingspastor i Pedersöre församling under sex månader och att man inte ville ge dubbelstraff.


– Vi har naturligtvis gått igenom situationen från hans prästvigning till den diskussion vi förde med honom förra veckan. Vi kan konstatera att han inte ändrat åsikt under avstängningen, säger biskop Bo-Göran Åstrand.

Biskopen och domkapitlet ser allvarligt på hela situationen.

– Jag är ledsen över att Dennis Svenfelt valde att göra så här. När vi stod i domkyrkan i Borgå räknade jag med att hans väg skulle se annorlunda ut.

I prästvigningen lovade Dennis Svenfelt samarbeta med såväl kvinnor som män i ämbetet och under prästvigningen deltog en kvinna. Men när Mia Anderssén-Löf blev vald till kyrkoherde i Pedersöre meddelade han att han inte längre kan samarbete med kvinnor i ämbetet.

– Under prästvigningen kunde han göra det. Men när han skulle omsätta löftet i praktiken en andra gång fungerade löftet inte. Då blev han avstängd från förordnandet den 1 november i fjol.

Enligt Åstrand har Svenfelt agerat klandervärt i handhavandet av förordnandet.

– Straffet var motiverat. Dennis har inte på något sätt ändrat inställning från det som hände då. Det sade han tydligt förra veckan.

Domkapitlet stod då inför att välja mellan om han ska bli avkragad, det vill säga förlora sitt prästämbete, eller att han i fortsättningen inte får förordnande som präst.

– Vårt beslut blev att han under de här omständigheterna inte kan få nya förordnanden att sköta prästuppgifter. Men han får behålla sitt ämbete då han redan erhållit sitt straff och juridiskt kan man inte ge dubbelstraff.

Domprosten Mats Lindgård kom med ett motförslag under mötet. Det röstades ner med rösterna 5-2. Förslaget gick ut på att Dennis Svenfelt skulle förlora sina prästrättigheter.

– Jag tyckte att om man inför domkapitlet meddelar att man inte kan tänka sig att samarbeta med kvinnor i ämbetet nu och i framtiden, då saknas förutsättningarna att vara präst, säger Lindgård.

Domkapitlet motiverar sitt beslut med att det skulle ha varit en dubbelbestraffning. Hur tänker du om det?

– I mitt beslutsförslag har jag inte argumenterat utgående från straffperspektivet och vad som hittills har hänt, utan fokuserat på nuet och framtiden. Om man inför domkapitlet entydigt meddelar att man inte nu och i framtiden kan tänka sig att samverka med kvinnor i ämbetet, vilket man förbundit sig till vid prästvigningen, anser jag att förutsättningarna att vara präst saknas, säger Lindgård.

Hur Dennis Svenfelts möjligheter att utföra förrättningar som dop, vigslar och jordfästningar i praktiken ser ut vet Mats Lindgård inte.

– Vad jag kan förstå så kan han utföra kyrkliga förrättningar om han blir ombedd av en församling, säger Lindgård.

I sitt beslut konstaterar domkapitlet att alla som ordineras till prästämbetet ska kunna samarbete med både kvinnor och män i ämbetet. Pastor Dennis Svenfelt har i praktiken uppvisat negativ hållning till att samarbeta med kvinnor efter sin prästvigning och visat bristande respekt för biskop och domkapitel.

Svenfelt kvarstår under biskopens och domkapitlets tillsyn.

Det betyder bland annat att han ska ha domkapitlets tillstånd för att bli anställd av en kristen förening eller sammanslutning, som till exempel en väckelserörelse. Det är stadgat i kyrkoordningen.

Vad kan han då göra med sitt ämbete?

– Utan förordnande kan en enskild präst utföra enskilda prästerliga uppdrag som förrättningar om en församling kallar. Men då ska man ha kyrkoherdens medgivande. Men han får inte vara anställd i någon form. I och med att han är präst ska han ha tillstånd av domkapitlet för alla anställningar i kristna föreningar, säger biskopen.

Dennis Svenfelt själv uppfattar det så att han kommer att kunna verka som präst. I ett e-postmeddelande till Kyrkpressen skriver han:

– Det är positivt att jag nu får nåden att hålla en förrättning mycket tidigare än om jag hade blivit avkragad. Det hade troligen tagit en längre tid innan den möjligheten öppnat sig i ett annat samfund. Jag och många med mig hade satt denna dag i Guds hand och jag var inställd på att oavsett hur det går så kommer det vara Guds vilja för mig. Nu verkar det som om Herren ansett att mitt tjänade i den evangelisk-lutherska kyrkan inte ännu är helt slut även om det är kraftigt begränsat.

Det är öppet hur han ska försörja sig i framtiden.

– Inom kort kommer jag anställas som sommarteolog av LFF, vilket jag ser fram emot och är tacksam för. Dels ska det bli roligt att få undervisa väckelsens ungdomar, dels är det ett bevis på att väckelsen idag kan omfamna mig på ett sätt som inte var möjligt efter min prästvigning. Då blev jag avbokad från att undervisa på en ungdomssamling på grund av mitt löfte att vid behov samarbeta med kvinnliga präster. Först var jag besviken på den hårda linjen i bönehuset. I efterhand kan jag förstå beslutet och även uppskatta deras strikta hållning.

Johan Sandberg, Sofia Torvalds


nykarleby. Telin-orgeln från 1768 flyttas inte från Nykarleby kyrka. 23.3.2021 kl. 15:38

närståendevåld. Sara Mikanders jobb är att stöda personer som drabbats av närståendevåld eller sexuella övergrepp. – Jag har lärt mig att den som inte behöver hålla uppe en fasad mår ganska okej. 19.3.2021 kl. 15:04

relation. Louise Häggström hade en varm och rolig pappa som såg och bekräftade henne. Han dog när hon var tonåring. Hennes behov av bekräftelse finns kvar, något hon pratar om utan att förställa sig. 18.3.2021 kl. 15:01

Bok. Kan vi förändra andra människor? Antagligen inte, tänker Magnus Londen, som skrivit en satir om en konsult vars motto är ”no change” – ingen förändring. – Men om vi själva kommer till att vi vill förändras kan vad som helst ske. 18.3.2021 kl. 09:42

profilen. Thomas Lundin är aktuell med en ny talkshow där alla gäster är en överraskning för honom. 17.3.2021 kl. 10:32

bröllop. Går det att fira bröllopsfest i sommar, eller måste man skjuta på festen eller fira i mindre skala? Susanna Nygård hoppas få fira ett stort bröllop och Michaela Rosenback tänkte om i fjol. 17.3.2021 kl. 09:00

religionsundervisning. – Hur tryggar vi likabehandling och minoritetsbarnets välmående? frågar Milena Parland. Det är långt ifrån okomplicerade frågor. 16.3.2021 kl. 09:53

religionsundervisning. Religionsläraren Sune Alén har varit en drivande kraft bakom det nya ämnet religions- och livsåskådningskunskap på Åland. Att få till stånd ett likvärdigt ämne för alla har varit hans främsta mål. 16.3.2021 kl. 09:46

pris. Regissören Suvi West får Kyrkans mediestiftelses pris för filmen Eatnameamet – Vår tysta kamp. Dokumentärfilmen handlar om samernas kamp för överlevnad. 15.3.2021 kl. 15:42

Herdeval. Monica Cleve och Kristian Willis har sökt kyrkoherdetjänsten i Vanda svenska församling. 8.3.2021 kl. 15:40

Skidning. Det åttonde Vasaloppet för sjukhusteologen Catharina Englund i Jakobstad blev inte av i år. I stället skidade hon loppet i hemmaspåret. 8.3.2021 kl. 10:30

Kolumn. Hemma hos kyrkoherde Stefan Äng i Jomala hänger en ikon som tittar ner på klädhögar och dammråttor. 4.3.2021 kl. 16:19

arabvärlden. Till Al Massira får man bjuda in sina vänner på en vandring under vilken man lär känna varandra och möter olika saker. Programmet kan jämföras med en Alphakurs, men i första hand för den arabiska kulturen. 4.3.2021 kl. 11:14

kyrkoherdeval. Under pågående pandemi har domkapitlet sänkt tröskeln för församlingarna att få avvika från regeln att ordna folkval av kyrkoherde. Men någon sådan automatik finns inte. 4.3.2021 kl. 08:50

Kyrkans Ungdom. Rebecka Stråhlman är färsk ordförande för Kyrkans Ungdom. Kyrkpressen tog henne på pulsen. 3.3.2021 kl. 18:41

ungdomens kyrkodagar. Jennifer Enqvist är en av de delegater som är på väg till UK i år. Hon vill se församlingarna bli bättre på att inkludera barnen, kyrkans framtid. 29.1.2024 kl. 12:22

Teologi. Tron måste ges vidare med en öppen hand, inte en knuten näve. – Barn kan också tänka teologiskt, säger den svenske teologen Joseph Sverker. 26.1.2024 kl. 09:00

LIVSÅSKÅDNING. Kevin Holmström är en sökare som tror att det mesta är vårt eget fel och vår egen förtjänst, men som ibland vill hålla någon i handen. 24.1.2024 kl. 16:42

Himlaliv. Kyrkpressen har fått information om att tv-programmet Himlaliv ska läggas ner. Annika Löfgren vid Svenska Yle säger att beslutet inte är fattat. 24.1.2024 kl. 09:58

medalj. Det var en överrumplad och glad Helene Liljeström som fick veta att Kyrkostyrelsens plenum beviljat henne Pro ecclesia-medaljen vid sitt möte idag. 23.1.2024 kl. 13:46