Lekholmen ligger vackert beläget i östra Helsingfors skärgård och är öppet för besökare.

På Lekis finns något för alla

lekholmen.

Sommarsäsongen på Lekholmen är här och holmen är precis som vanligt öppen för besökare. Holmpersonalen vill välkomna besökare i alla åldrar. – Vi ordnar verksamhet och program för olika åldrar på veckobasis. Kom och se vad det handlar om!

8.6.2022 kl. 06:00

Efter två coronasomrar hoppas de som arbetar på och med Lekholmen att den inkommande sommaren ska bli normal och innebära fler möjligheter och besökare.

– Lekholmen finns till för vem som helst och är öppen för alla, säger holmungdomsledare Alina Granö.
Hon ansvarar för den öppna verksamheten och det administrativa på holmen och så fungerar hon som kontaktperson mellan församlingarna och holmen.

– Jag handleder också holmhjälpisarna som under sommarens gång kommer att finnas här från Johannes, Matteus och Petrus. Tanken är att det alltid ska finnas någon från respektive församling på holmen, säger Granö.

Det finns fem holmungdomsledare på Lekholmen i sommar och till deras ansvar hör att ta emot och vägleda besökare och gäster som kommer till holmen, antingen som dagsgäster eller som holmbor.

– Till oss ska man anmäla att man kommer så att vi kan säkerställa att det finns tillräckligt med både mat och husrum.

Något för alla – varje vecka

På Lekholmen ordnas såväl barn- som skriftskoleläger och andra läger. Utöver det är holmen alltså öppen för allmänheten och det ordnas verksamhet och program för olika åldrar på veckobasis.

– Vi har ett veckoschema som vi följer. På tisdagar har vi Barnens tisdag där tanken är att barnfamiljer ska kunna komma ut till holmen och njuta av sommaren. Vi kommer att ordna olika aktiviteter för barn i olika åldrar, som till exempel musiklek, spårningar eller häng på beachen. Grillen står också varm.

På onsdagar flyttar fokuset till ungdomarna. Då är det deras tur att njuta av holmen.

– Vi kallar det för Lekisonsdag och programmet är utformat som en ungdomskväll med lekar, grillning, mässa. De som inte övernattar på holmen får åka hem med en senare båt.

Ömsom på torsdagar och ömsom på fredagar är det de unga vuxna som står i fokus.

– 1-2 gånger i månaden är Lekholmen öppen särskilt för 20-30-åringar. De här kvällarna har ingen särskild agenda utan utformas enligt behov och tycke, säger Granö.

Lekholmen är ett kärt sommarparadis för många helsingforsare. FOTO: ARKIV/HANNA BJÖRKLUND

En del nytt för i år

Det finns ett flertal saker som på Lekholmen är nya för i år. För det första kommer turbåten att åka till Lekholmen endast fyra gånger per dygn från fem som tidigare år.

– Det blir alltså större mellanrum mellan båtturerna. Dessutom flyttar båtens hemhamn från Hagnäs till Fiskehamnen. I övrigt är rutten densamma, säger Alina Granö.

Det andra som är nytt för i år är en söndagsmässa varje söndag förmiddag.

– Det här kommer den församling som just då är ute på läger att ansvara för. Tanken är alltså att alla som kommer till holmen på söndagar ska kunna delta i mässan.

Den tredje saken som är ny är att holmen kommer att börja ta betalt för boende.

– Tyvärr kan vi inte längre erbjuda gratis boende, men det kommer inte att kosta mer än några euro så det är inte alls fråga om några stora summor.

Har du något särskilt du vill hälsa till dem som aldrig varit på Lekholmen förut?
– Folk brukar prata om lekis-gemenskapen som något särskilt speciellt. Holmen är en plats där relationer får växa och där man får växa både som människa och som kristen. Kom och se vad det handlar om!

LEKHOLMEN

Lekholmen är Helsingforsförsamlingarnas lägergård utanför Nordsjö.

Holmen är öppen för besökare. Anmäl besök på förhand till holmpersonalen, tfn 050-4653410.

Båten till Lekholmen startar antingen från Fiskehamnen eller Nordsjö.

Mera information om Lekholmen och båttidtabellerna på webbadressen www.lekholmen.fi

Johan Myrskog


I dag är KP med och flaggar för barn och barnasinnade beslutsfattare. 20.11.2015 kl. 11:41

döden. Hur ska vi handskas med vår dödlighet? Kyrkpressens redaktör Christa Mickelsson har läst filosofen Torbjörn Tännsjös bok om vilken tröst filosofin har att erbjuda den människa som inte kan sluta att grubbla över det faktum att vi alla ska dö. 19.11.2015 kl. 11:42

äktenskapet. Kyrkan har en alltför tunn äktenskapsteologi, menar doktoranden Emma Audas. 19.11.2015 kl. 11:07

Janette Lagerroos har jobbat länge i kyrkan. Nu vill hon bli präst. 18.11.2015 kl. 10:31

Den 9 februari väljs nya ombud för kyrkomötet och stiftsfullmäktige. 16.11.2015 kl. 18:00

bildkonst. När bildkonsteleverna fick i uppdrag att måla antingen en dödssynd eller en dygd var det lätt att komma på idéer till synderna. Det var svårare att förstå dygderna. 13.11.2015 kl. 11:10

Evangeliska folkhögskolan i Vasa planerar riva skolbyggnader och bygga lägenheter i stället. Detta för att rädda föreningens ekonomi. 12.11.2015 kl. 11:25

Emanuel Karlsten: Kyrkan har blivit en kulturklubb och fritidsgård. 12.11.2015 kl. 10:46

Sofia Lindgård åkte till Kos för att hjälpa de flyktingar som kommer till ön. Det var som att stiiga ner i alla foton hon sett i tidningarna. 12.11.2015 kl. 09:51

Vasa svenska församling lyckades i år öka sitt insamlingsresultat med 140 procent jämfört med fjolåret. 10.11.2015 kl. 12:55

Ett plock bland sångerna i det nya psalmbokstillägget. Kyrkomötet godkände ett tillägg till psalmboken förra veckan. Vi har gjort en Spotify-lista med plock bland de nya melodierna. Listan är inte fullständig utan utgör endast ett urval bland alla de nya psalmerna i olika tappningar och tolkningar. 9.11.2015 kl. 10:03

Kyrkomötet gav inga eftergifter gällande kyrkans nya servicecentral Kipa. 6.11.2015 kl. 13:56

Kyrkan utreder nya äktenskapslagens juridiska följder. 5.11.2015 kl. 16:03

Kyrkomötet beslöt att stöda de kyrkliga organisationer som berörs av nedskärningar gällande biståndssamarbetet med 200 000 euro. 5.11.2015 kl. 15:12

judendom. När Yaron Nadbornik var femton frågade hans pappa varför han gick så lite i synagogan. Tio år senare frågade pappan i stället varför Yaron gick dit så ofta. 5.11.2015 kl. 14:08

sammanslagning. Kyrkostyrelsens plenum beslöt idag att slå ihop Malax, Petalax och Bergö församlingar till en församling från den första januari 2023. Det nya församlingen ska heta Malax församling. 24.8.2022 kl. 15:27

BORGÅ DOMKAPITEL. Tomas Ray som varit domkapitlets sekreterare för mission och internationellt arbete har avgått från sin tjänst. Bland annat den här frågan behandlades vid domkapitlets sammanträde på tisdagen. 22.8.2022 kl. 21:14

ANDETAG. I sina bloggtexter tar Anna Edgren upp en spretig palett av vardags- och trosförankrade aspekter av tillvaron. 17.8.2022 kl. 16:00

parrelation. Att gå in i ett parförhållande innebär lidande, tillväxt och ett möte med de egna såren. Men belöningen kommer sedan: Det blir bra. – Men mitt i lidandet och motgångarna kan man behöva vishet av andra som gått igenom samma sak. Det finns inga genvägar, säger författaren och terapeuten Tommy Hellsten. 17.8.2022 kl. 09:16

GUDSBILD. Journalisten Sofia Torvalds skrev i realtid en bok om sin depressionsvinter. Den tiden förändrade hennes bild av Gud. 16.8.2022 kl. 19:00