Mia Anderssén-Löf har gjort en snabb karriär inom kyrkan. Efter bara fem månader som kyrkoherde i Pedersöre söker hon ett toppjobb inom Borgå stift.

Mia Anderssén-Löf söker dekanjobb – beredd att lämna Pedersöre efter knappt år

BORGÅ STIFT.

Mia Anderssén-Löf har sökt tjänsten som stiftsdekan vid domkapitlet efter bara fem månader som kyrkoherde i Pedersöre. – Jag har känt det som min kallelse och plikt, säger hon.

25.4.2022 kl. 12:16

Mia Anderssén-Löf, 37, är beredd att lämna kyrkoherdetjänsten i Pedersöre. Hon har sökt det lediganslagna jobbet som stiftsdekan vid domkapitlet i Borgå som ska tillträdas i höst.

Det kan betraktas som överraskande eftersom Mia Anderssén-Löf för bara åtta månader sedan i ett mycket uppmärksammat kyrkoherdeval valdes till tjänsten i Pedersöre. Anderssén-Löf fick omkring 60 procent av rösterna mot motkandidaten Harry S. Backström.

Mia Anderssén-Löf säger att hon sökt stiftsdekanstjänsten för att hon alltid haft den tanken att hon vill tjäna kyrkan där kyrkan behöver henne.

– Jag har känt det som min kallelse och plikt att ställa mig till förfogande så att domkapitlet får ett urval, ett utbud mot vilket de kan pröva vilket behov stiftet har för den här tjänsten just nu.

På måndagsmorgonen var Mia Anderssén-Löfs ansökan var den enda som lämnats i hos domkapitlet i Borgå. Under dagen skickade också stiftssekreterare Tomas Ray in sin ansökan. Till Kyrkpressen svarade åtminstone kaplanen och forskaren Johanna Björkholm-Kallio, kaplan och assessor Monica Heikel-Nyberg samt kaplan Karl af Hällström att de kommer att söka tjänsten. Domkapitlets andra prästassessor, kyrkoherde Stina Lindgård kommer däremot inte att söka jobbet.

I Borgå stift har bara 13 präster i aktiv tjänst den formella behörighet som krävs för de ledande tjänsterna vid domkapitlet.


"Jag såg inte öppningen komma"

I Pedersöre har Mia Anderssén-Löf funderat på stiftsdekanstjänsten en längre tid, och medger att öppningen kom lite väl snabbt för hennes del – bara ett halvt år efter att hon började som kyrkoherde i församlingen efter ett val som engagerade många församlingsbor.

– Jag såg det inte komma, att den skulle lediganslås nu. Det kom överraskande.

Hon har redan berättat för församlingens förtroendevalda och medarbetare att hon har sökt tjänsten, och insett att det finns en besvikelse hos många, som hoppats att hon skulle stanna längre.

– Men jag tänker ändå att det viktiga med kyrkoherdevalet i Pedersöre i augusti var att församlingen fick reflektera över hurdant ledarskap de önskar för sin församling, hurudan utveckling man vill se i församlingens ledning. Den verkligheten försvinner ju ingenstans även om jag skulle bli vald till en annan tjänst.

"Jag trivs som kyrkoherde. Skulle jag inte bli vald till stiftsdekan fortsätter jag med glädje mitt arbete i Pedersöre."

Hon poängterar att hon inte vill lämna Pedersöre, men är beredd att göra det.

– Jag trivs bra i mitt arbete som kyrkoherde, jag tycker vi har god gemenskap, det går framåt med olika utvecklingsprojekt och jag trivs väldigt bra. Skulle jag inte bli vald till stiftsdekan fortsätter jag med glädje mitt arbete där. Det finns ingen anledning för mig att lämna församlingen. Jag far inte från någonting.

En sak som vägt tungt då hon fattade beslutet att söka tjänsten är att hon tycker att stiftsdekanens roll är så viktig. I de finska stiften ser rollen lite annorlunda ut än i Borgå stift.

– I ett litet stift blir flexibilitet och mångsidighet mer kritiskt. I ett större stift kan flera tjänstemän nischa sig utifrån sina styrkor och personliga preferenser. I Borgå stift har stiftsdekanens roll sett något annorlunda ut än i de andra stiften – det är kanske en diskussion man borde föra i domkapitlet, om eller hur rollen borde harmonieras med de övriga stiftens. Att kommunikationerna är goda mellan stiftsdekanerna i Finland är värdefullt. Våra två senaste kriser – pandemin och kriget i Ukraina – har visat att läget kan förändras snabbt.

Har någon bett dig söka tjänsten?

– Ingen har ringt och bett mig söka. Det som kommit mig till del är vinkar om att jag kunde ha mycket att ge på den här tjänsten.

– För mig är den övergripande tanken att jag vill tjäna den här kyrkan där kyrkan behöver mig. Var jag gör det mest effektivt just nu får domkapitlet ta ställning till. Jag har frid över att ha ställt mig till förfogande, säger Anderssén-Löf.

Mia Anderssén-Löf har gjort en snabb karriär som teolog och inom kyrkan. Hon disputerade för teologie doktorsgraden 2017. Året därpå valdes hon till kyrkoherde i Nykarleby 2018, till kontraktsprost 2019 och till medlem av kyrkomötet 2020.

Stiftsdekanen betraktas ofta inom domkapitlet som "nummer två" vid sidan av biskop Bo-Göran Åstrand som leder domkapitlet. Stiftsdekanen svarar i huvudsak för fortbildningen av präster inom stiftet.

Artikeln har uppdaterats kl. 14.30 med kommentarer av Mia Anderssén-Löf och kl. 16.00 och 20.30 med namn på ytterligare sökande eller personer som har nämnts i samband med jobbet.

Jan-Erik Andelin, Sofia Torvalds


FÖRLUST. Mitt under coronapandemin dog Lotta Keskinens syster. – När inser man att någon inte kommer tillbaka? Har jag insett det än? 2.1.2022 kl. 09:14

FÄNGELSEPRÄST. Hanna Backman har gjort resan från en frikyrka i Österbotten via journalistik i Helsingfors och kriminologstudier i England till jobbet som fängelsepräst i Stockholm. Hon har hittat sitt kall. – Det var som att något ploppade ner från huvudet till hjärtat – det här vill jag göra. 31.12.2021 kl. 15:40

NYANSTÄLLNING. Från den 1 februari 2022 förstärker Kyrkpressen den redaktionella bemanningen då Jan-Erik Andelin ansluter till tidningen. Jan-Erik Andelin kommer närmast från KSF Media där han jobbat sedan 2004, bland annat som chefredaktör på Borgåbladet, på Hufvudstadsbladets ledaravdelning samt som tidningens korrespondent i Stockholm. 28.12.2021 kl. 19:34

UTNÄMNING. Barbro Eriksson och Siv Jern har utnämnts till prostar. 16.12.2021 kl. 12:31

SJUKHUSPRÄST. Jessica Högnabba-Akin är ny sjukhuspräst på Kvinnokliniken i Helsingfors. Hennes egna erfarenheter av sjukhus har lärt henne att inte komma med klichésvar vid svåra frågor. 15.12.2021 kl. 15:59

anpassning. Tina Westerlunds jultraditioner har förändrats många gånger om, det har också hennes liv. Sjukdomar, att bli rullstolsbunden och att flytta från ett kärt hem har krävt stor anpassningsförmåga. – Jag hoppas mina barn har sett att det går att komma igenom svårigheter. 15.12.2021 kl. 10:32

Personligt. För knappt två år var Lillemor Asplund-Haapasaari på botten av sitt liv. Då sa hennes pastor: "Gud har förlåtit dig – men det är du själv som inte har förlåtit dig". 14.12.2021 kl. 15:00

film. I höst kom den – filmatiseringen av Kjell Westös bok Den svavelgula himlen. Regissören Claes Olsson berättar hur det kom sig att just han fick det ärofyllda uppdraget att göra romanen till film. 9.12.2021 kl. 08:54

jul. Ärkebiskop emeritus John Vikström minns både barndomens härliga jular och en julandakt i Kakolafängelset, då några fångar planerat att ta ärkebiskopen som gisslan. 9.12.2021 kl. 08:35

teater. Musikalen Next to Normal på Svenska teatern klär i ord och musik den sorg och de förluster många känt att pandemin inneburit för dem. Musikalen handlar om bipolär sjukdom och om medberoende. – Mannens sorg är totalförnekelse, han pratar inte om sorgen alls, säger skådespeladen Alexander Lycke. 8.12.2021 kl. 08:07

HBL. Vem är du? Erja Yläjärvi är ny chefredaktör på HBL. Vad tycker hon är det bästa och sämsta med finlandssvenskhet? 8.12.2021 kl. 07:55

kyrkostyrelsen. Kyrkostyrelsen inleder samarbetsförhandlingar. 8.12.2021 kl. 07:46

Coronapandemin. I domkyrkoförsamlingen i Borgå infördes coronapass vid De vackraste julsångerna, något som drog ner på deltagarantalet. Men de som kom visade villigt sina pass vid kyrkdörren. 8.12.2021 kl. 07:35

Coronapandemin. De nya coronabegränsningarna ställer till det för församlingarna inför jul. 8.12.2021 kl. 07:41

advent. – Det första tecknet på att julen närmar sig är att jag inser att det är så kallt ute att jag måste köpa en mössa som jag sedan kan tappa bort under vintersäsongen, säger Kristian, ”Krippe” Westerling, redaktör på Yle X3M. 26.11.2021 kl. 14:15

PÅSK. När Jaana Kettunen var barn var påsken den tråkigaste högtiden, idag är den bottenlöst sorglig och underbart glad. 28.3.2024 kl. 08:00

FÖRLÅTELSE. På påsken brukar frälsningssoldaten Annika Kuivalainen tänka på att hon fått mycket förlåtet och därför kan förlåta andra. 27.3.2024 kl. 08:00

PÅSK. Vad lär de kristna värderingarna oss, som inte dagens poserande och utstuderande ledare lär oss? frågar språkforskaren och författaren Janne Saarikivi i en essä till påsk. 22.3.2024 kl. 20:00

REGNBÅGSFRÅGOR. – Församlingarna måste bemöta sexuella minoriteter och könsminoriteter rättvist. Det kan handla om småsaker, men om man påverkas av dem varje dag är de inte längre småsaker, säger Ani Iivanainen som är diakoniarbetare i Esbo svenska församling och jobbar med en bok som ska handla om hur församlingsanställda ska bemöta regnbågspersoner. 22.3.2024 kl. 16:39

PÅSK. Livet och det goda segrar! I Kyrkpressens påsk­enkät vinner de ljusa och glada tonerna. Men traditionsforskaren Anne Bergman ser också spännande nya drag i vad som är viktigt i påsktid i gemenskapen kring kyrkan. 20.3.2024 kl. 20:00