Ekofasta är den evangelisk-lutherska kyrkans fastekampanj som lyfter fram omsorg om miljön. Årets tema är Skogen kallar.

Fastan lyfter fram skogen

ekofasta.

Har skogen något att lära människan? Under fastetiden vill den evangelisk-lutherska kyrkan i Finland inspirera oss att gå ut i skogen och ha omsorg om den.

2.3.2022 kl. 06:00

Ekofasta ordnas för elfte året i rad. Med Ekofasta vill den evangelisk-lutherska kyrkan i Finland uppmärksamma omsorgen om miljön och klimatet och hur människan genom sina val kan avstå från sådant som är skadligt för klimatet. Temat för årets Ekofasta är Skogen kallar och handlar om att skogen bjuder in människan att tystna, njuta, vårda om och vederkvickas. Kampanjen inleds på askonsdagen den 2 mars och pågår ända till påsklördagen den 16 april.

Njuter av skogen

Calle Backlund är skogsägare och beskriver skogen som en plats som ger honom en viss sorts lugn.

– Jag brukar bara gå ut i skogen och njuta. Ibland plockar jag svamp och bär men framför allt ger skogen ro. Där finns en enformighet samtidigt som den är full av diversitet. Det är lite som med vatten och vågor att allt ser likadant ut men ändå är varje våg olik den andra.

Backlund har inte någon uttalad favoritårstid utan tycker att alla årstider har sin egen charm.

– Framför allt märker jag de olika årstiderna i skogens dofter. Det varierar stort mellan till exempel våren och hösten.

Han beskriver det som roligt att äga skog. Skogen är hans bisyssla och han arbetar med den enligt ork, tid och lust.

– Skogsvård är överlag ganska tillfredsställande. Det handlar om att hugga, plantera, gallra och rensa. Det är trevligt att se på när naturen växer och formas. Och så har jag som skogsägare förstås också ett ekonomiskt intresse.

Skogen motverkar stress

Redan som ung tyckte Calle Backlund om att gå i skogen. Som motvikt till stress och alla vardagsproblem blev skogen ett slags andrum.

– Det är något speciellt då man sätter på ryggsäcken och börjar vandra och lämnar alla vardagsproblem bakom. Det enda som gäller är det man har framför sig, vart man är på väg. Det kan stundtals vara fysiskt tungt men på det psykiska planet är det inte alls tungt. Under särskilt hektiska perioder är det skönt att vara ute en helg i skogen. Då orkar man igen bättre med allt som måste göras.

Backlund är utbildad biolog och sedan länge engagerad inom scoutkåren Munksnäs Spejarna.

– Numera är jag mest med i bakgrunden, på servicesidan. Jag vill gärna ge tid för de unga ledarna att ha hand om de yngre scouterna.

– Det är viktigt att lära kommande generationer hur man beter sig i skog och mark, som till exempel allemansrätten och hur man gör upp eld.

Finns det något du vill hälsa dem som kanske är ovana eller rentav rädda för att vara ute i skogen?

– Jag får ibland frågan om jag inte är rädd att vara ute i skogen och då brukar jag säga att jag rört mig i skogen nästan hela livet och aldrig sett en björn eller en varg. Det är också med dagens teknologi väldigt svårt att tappa bort sig.

– Jag skulle tipsa om att gå ut med en kompis eller bekant som är van att röra sig i skog och mark.

Johan Myrskog


Korsholms kyrkliga samfällighet får understöd för utveckla en webbplats för ungdomar. 11.5.2012 kl. 16:51

I dag ordnas Jesusmanifestationen i Stockholm centrum. 12.5.2012 kl. 08:00

Åsa A. Westerlund är ny svensk medlem i plenum. 10.5.2012 kl. 18:59

Då tiden gick ut för att lämna in ombudsinitiativ hade kyrkomötesombuden lämnat in sammanlagt sex initiativ. 10.5.2012 kl. 13:29

Begravningsfrågorna kan bli långkörare i kyrkomötet. 9.5.2012 kl. 16:26

taizé. På hösten ordnas ett internationellt Taizémöte i Helsingfors. Nu söker arrangörerna efter frivilliga som kan inkvartera gäster. 9.5.2012 kl. 10:12

Kyrkomötet inleddes på måndagen. I sitt inledningstal fäste ärkebiskop Kari Mäkinen uppmärksamhet vid väckelserörelserna. 8.5.2012 kl. 09:25

Med en reklamfilm vill katolska kyrkan i Spanien nå de många arbetslösa i landet. 6.5.2012 kl. 08:00

Motorcyklister samlas till den årliga motoristkyrkan i Lundo om en vecka. Över 3000 väntas delta. 5.5.2012 kl. 08:00

Kyrka. Framtiden för anrika Ulrica Eleonora kyrka från år 1700 är högaktuell i Kristinestad. Men ännu är inte tiden mogen för några drastiska beslut. 3.5.2012 kl. 10:38

Sökandet efter en ny vd på Fontana Media börjar. 2.5.2012 kl. 10:38

Teologie doktor Jari Jolkkonen som valts till ny biskop i Kuopio stift vigs till ämbetet söndagen den 6 maj. 1.5.2012 kl. 08:00

Se bilder från scouternas kyrkhelg! 30.4.2012 kl. 11:27

I Kautokeino firas konfirmation på vårvintern, innan renarna förs på sommarbete. Festen är stor. 29.4.2012 kl. 08:00

Det kan kännas ensamt och svårt för föräldrar till små barn med synskada. Kontakt med andra föräldrar är viktigt. 28.4.2012 kl. 08:00

KYRKOHERDETJÄNST. Kyrkoherden i Väståbolands svenska församling, Harry S Backström, är hittills enda sökanden till kyrkoherdetjänsten i Pedersöre. Ansökningstiden går ut på fredag. 12.5.2021 kl. 11:39

TRÄNING. Lina Björkskogs livsfilosofi är enkel: Sådant som får dig att må bra – gör mer av det. I skolan var hon den som var med i alla innebandylag och fotbollsturneringar. Idag jobbar hon med och bloggar om träning. 12.5.2021 kl. 16:05

FRIMÄRKEN. Tuomas Anttila samlar inte längre frimärken för egen räkning. Det här får många köpare att återvända till hans nätauktioner – de vet att han inte tar undan de bästa märkena till sin egen samling, utan säljer vidare allt som kommer in. 11.5.2021 kl. 16:27

SKAPADE. Länge tyckte Linnea Ekstrand att det hon kunde – att jobba med händerna – inte var viktigt eller värdefullt. Idag är skapandet hennes yrke. 11.5.2021 kl. 09:52

bibeln. Tänk om man skulle fira ner sin vän genom taket för att vännen skulle få träffa Jesus? I den här serien berättar personer om sina favoritdoldisar i Bibeln. Först ute är teologen och författaren Alaric Mård. 10.5.2021 kl. 11:40