– Vid De vackraste julsångerna kollar vi coronapass vid ingången, säger kyrkoherde Mats Lindgård i Borgå.

Nu tar också kyrkan i bruk coronapasset – många församlingar kollar passet vid De vackraste julsångerna

coronaepidemin.

De vackraste julsångerna drabbas av coronabegränsningar i Nyland och Åboland.

19.11.2021 kl. 12:00

Regionförvaltningsverket i södra Finland fattade förra veckan beslut om att begränsa samlingar som ordnas inomhus i Helsingfors och Nylands sjukvårdsdistrikt. Begränsningarna gäller fram till julafton.

Begränsningarna gäller inte gudstjänster. Däremot begränsas allasångsevenemang så att lokalen bara får fyllas till 50 procent. I Egentliga Finland får högst 50 personer samlas inomhus, men begränsningen gäller inte religiösa samlingar.

Biskop Bo-Göran Åstrand konstaterar att församlingarna har två alternativ: att begränsa deltagarna till hälften av de befintliga platserna i utrymmet eller att ta i bruk coronapasset.

Åbo svenska församling kollar coronapass för över sextonåringar vid De vackraste julsångerna och vid lucia.

– Begränsningarna gäller inte religiösa tillställningar, men vi måste ju ändå fundera om det är okej att fylla kyrkan vid gudstjänster. Hur gör vi vid första advent? Vi kan inte kolla coronapass, men vi har valt att ha både en högmässa och en familjemässa vid första advent för att få in fler, säger Mia Bäck, som är kyrkoherde i Åbo.

I Petrus församling i Helsingfors införs inte coronapass i det här skedet.

– Till De vackraste julsångerna kan vi ta in halva kapaciteten. Gällande Petrusmässan under biskopsvisitationen stannade vi för en lösning med förhandsanmälningar, säger Daniel Björk, kyrkoherde i Petrus församling i Helsingfors.

– Vi har ett formulär på nätet där man kan anmäla sig, dessutom har vi en lista som ligger framme vid gudstjänsterna.

I Borgå införs coronapass vid allsång men inte vid gudstjänster.

– Vid De vackraste julsångerna kollar vi coronapass vid ingången, men inte för dem som är under sexton år, säger kyrkoherde Mats Lindgård.

– För konserter krävs inte coronapass i och med att de som släpps in också har en sittplats och det inte är ett allsångsevenemang, säger informationssekreterare Gunvor Haddas i Borgå.

TEXT: Sofia Torvalds, Ulrika Hansson


Ärkebiskop Kari Mäkinen kommer att bli tilldelad Storkorset av Finlands Lejons orden på självständighetsdagen. 3.12.2014 kl. 13:37

gunnar särs. Bort med det stereotypa, in med det vackra. Så önskar Gunnar Särs att gudstjänsten fick formas. 3.12.2014 kl. 00:00

Estlands evangelisk-lutherska kyrka har fått en ny ärkebiskop, Urmas Viilma. 1.12.2014 kl. 13:27

könsneutral äktenskapslag. – Kyrkan behöver tid att förhålla sig till den nya situationen, säger biskop Björn Vikström. Riksdagens beslut i fredags innebär att äktenskapslagstiftningen år 2017 kommer att avvika från kyrkans definition av äktenskapet. 1.12.2014 kl. 10:41

Kari Mäkinen. När det blev klart att riksdagen röstade för den könsneutrala äktenskapslagen uttryckte ärkebiskop Kari Mäkinen sin tacksamhet till dem som jobbat för medborgarinitiativet och deltagit i diskussionen på olika sätt. 28.11.2014 kl. 13:53