ETT GOTT RÅD. I den här serien ger personer goda råd till sitt yngre jag.

Monika Fagerholm: "Ta vara på din osäkerhet och att du har problem med dig själv"

ETT GOTT RÅD.

– Din osäkerhet är något värdefullt, skulle Monika Fagerholm säga till Monika, 20 år. I den här serien ger personer goda råd till sitt yngre jag.

26.10.2021 kl. 14:52

Vad skulle författaren Monika Fagerholm säga till Monika, 20 år?

– Det var så mycket som var på tok att jag inte riktigt vet var jag skulle börja! Det handlar om en flicka som inte hade något självförtroende och som var patologiskt blyg och ansåg sig vara helt och hållet fel.

Den tjugoåringen var en duktig studerande, men hon hoppade av studierna i psykologi och började läsa litteraturvetenskap i stället.

– Idioten! Då såg jag kulturlivet och författarskapet som den stora friheten. Men jag tänker ändå nu att det är ett ganska tufft liv att vara fri författare. Ekonomiskt tufft. Så jag skulle säga: Gör nu dina studier i psykologi klara, helt som mamma och pappa sa.

Hon skulle också vilja säga: det kommer ett liv också i övermorgon, du behöver inte göra allt nu.

– Men jag förstår också att jag verkligen behövde komma in i ett bohemliv, för jag måste frigöra mig själv från allt – från mig själv!


Den unga Monika frigjorde sig genom att leva bohemliv. FOTO: Henrika Ringbom




Låt inte kärleken ta allt

Problemet är kanske att man är så svartvit när man är ung. Det är antingen eller, inte både ock.

– Sedan finns det saker och ting som man tänker hemskt mycket på när man är ung, men som man senare inser att inte betyder så mycket. Till exempel: vem ska älska mig och ska jag älska någon. Låt inte det ta all din tid!

– Efter att jag fyllde 30 var min största glädje att komma tillbaka till barnets nyfikenhet på allt i hela världen. Och det handlar inte om det där du:et som ska uppfylla alla ens önskemål.

När hon var ung var det plågsamt att vara i den där patologiska blygheten.

– Det var underbart när det lättade, men samtidigt: inte var det så farligt. Jag var socialt hopplös men andra saker växte i mig. Det var sådant som inte skulle ha fått plats annars. Genom att acceptera sin egen konstighet behöver man inte fundera så mycket på den under resten av livet, och samtidigt får man ett öga för andra människor. Och den vägen också ett intresse för andra människor.


Vårt grundtillstånd är osäkerhet

Hon skulle vilja säga till alla osäkra: ta vara på din osäkerhet, det att du inte vet vem du är och att du har problem med dig själv.

– Gör det bästa av din tid nu, för det är något värdefullt du går igenom! Om man har en känsla av sin egen osäkerhet och otillräcklighet gör det ju – om man inte vältrar sig i den – att man vänder sig utåt.

För den som ska skapa och skriva är det en tillgång att man kan hantera osäkerhet.

– Du kan inte förstå hur blyg jag var! Men det finns också en känslighet i det, om man inte bara tänker på sig själv hela tiden. Ganska mycket av det jag skrivit är egentligen episoder som jag iakttagit i de här tillstånden.

– Jag tror att människans grundtillstånd är den stora osäkerheten: att man stammar, att blickar flackar, att man rodnar, att man visar något slags sårbarhet.

Hon tänker också att den som ska skriva och skapa behöver mycket utrymme, själsligt utrymme.

– Det låter högtidligt när man säger det, men skapandet förutsätter någonting, något slags öde fält. Något som inte kan fyllas, något som inte befolkas.

Ännu ett gott råd: du behöver inte gå på parmiddag. Du behöver inte göra allt som du tror att alla andra gör.

– Låt oss alla vara väldigt olika och låt oss alla bli väldigt konstiga.

Text: Sofia Torvalds


PRÄSTER. Över 400 gudstjänster, dop, vigslar och begravningar på ett år – det kan tre präster i en medelstor finlandssvensk församling få dela på. Prästernas arbetsmängd varierar stort från församling till församling, visar Kyrkpressens granskning. 15.7.2024 kl. 10:00

SOMMARSÅNG. För 25 år fick skådespelaren Riko Eklundh en idé om göra en sommarkonsert i Nötö kyrka i Nagu skärgård. Idén förverkligades och konserten blev en succé. I år firar Sommarsång jubileum med två konserter. 16.7.2024 kl. 18:41

PRAKTISK TEOLOGI. Cecilia Nahnfeldt är professor i praktisk teologi vid Åbo Akademi. Hon har fördjupat sig i tanken om att kallelse är någonting som kommer utifrån, mer än inifrån. Och hon ser att det finns en förväntan på kyrkan, 12.7.2024 kl. 10:00

tro. Jag känner djup trygghet i tanken att längta efter Gud och hans rike. Kanske är det också att tro? 11.7.2024 kl. 16:24

FREDSARBETE. Att arbeta för fred är ett komplext jobb anno 2024. Men om man dummar ner det lite kanske man kunde säga att principerna är ungefär desamma som i en parrelation – om man vill nå fred gäller det att lägga egot åt sidan, spela med öppna kort och försöka förstå den andra parten. Minna Kukkonen-Karlander, elev till Martti Ahtisaari, öppnar upp om arbetet för fred i en tid av polarisering. 11.7.2024 kl. 18:11

BEGRAVNINGSVÄSENDET. Det händer mycket inom begravningsväsendet just nu, men på gravkontoret i Jakobstad är man van vid att hitta lösningar och möta människor i sorg. 24.2.2025 kl. 15:16

Personligt. För Matte Fontell var hans stamning och hans överaktivitet en skam – men också en källa till kreativitet. – Jag var livlig och överaktiv, men jag hade också tusen bilder och berättelser i huvudet. 20.2.2025 kl. 18:53

PRÄSTBRIST. På vissa orter är det svårt att hitta kyrkoherdar. Prästvikarier är det också brist på. Notarie Linus Stråhlman vid domkapitlet i Borgå tror att pengar kunde vara ett lockbete i jakten på kyrkoherdar. – Man tror kanske att det är ett heligt jobb att vara präst, men lönen spelar helt klart en roll. 20.2.2025 kl. 12:00

Personligt. – Jag tror att vår tid på jorden handlar om att lära oss att älska. Att vara så goda vi kan. Jag tycker att vi borde vara mer ödmjuka inför vad det innebär att vara människa, säger skådespelaren Anna Hultin. 18.2.2025 kl. 10:13

PULS. Det har gått ett halvt år sedan de aktiva i det karismatiska lekmannakonceptet Puls lade ner i Petrus församling i Helsingfors och gick sin väg. Kyrkpressen tittar på vad som hände sedan. 17.2.2025 kl. 19:00