ETT GOTT RÅD. I den här serien ger personer goda råd till sitt yngre jag.

Monika Fagerholm: "Ta vara på din osäkerhet och att du har problem med dig själv"

ETT GOTT RÅD.

– Din osäkerhet är något värdefullt, skulle Monika Fagerholm säga till Monika, 20 år. I den här serien ger personer goda råd till sitt yngre jag.

26.10.2021 kl. 14:52

Vad skulle författaren Monika Fagerholm säga till Monika, 20 år?

– Det var så mycket som var på tok att jag inte riktigt vet var jag skulle börja! Det handlar om en flicka som inte hade något självförtroende och som var patologiskt blyg och ansåg sig vara helt och hållet fel.

Den tjugoåringen var en duktig studerande, men hon hoppade av studierna i psykologi och började läsa litteraturvetenskap i stället.

– Idioten! Då såg jag kulturlivet och författarskapet som den stora friheten. Men jag tänker ändå nu att det är ett ganska tufft liv att vara fri författare. Ekonomiskt tufft. Så jag skulle säga: Gör nu dina studier i psykologi klara, helt som mamma och pappa sa.

Hon skulle också vilja säga: det kommer ett liv också i övermorgon, du behöver inte göra allt nu.

– Men jag förstår också att jag verkligen behövde komma in i ett bohemliv, för jag måste frigöra mig själv från allt – från mig själv!


Den unga Monika frigjorde sig genom att leva bohemliv. FOTO: Henrika Ringbom




Låt inte kärleken ta allt

Problemet är kanske att man är så svartvit när man är ung. Det är antingen eller, inte både ock.

– Sedan finns det saker och ting som man tänker hemskt mycket på när man är ung, men som man senare inser att inte betyder så mycket. Till exempel: vem ska älska mig och ska jag älska någon. Låt inte det ta all din tid!

– Efter att jag fyllde 30 var min största glädje att komma tillbaka till barnets nyfikenhet på allt i hela världen. Och det handlar inte om det där du:et som ska uppfylla alla ens önskemål.

När hon var ung var det plågsamt att vara i den där patologiska blygheten.

– Det var underbart när det lättade, men samtidigt: inte var det så farligt. Jag var socialt hopplös men andra saker växte i mig. Det var sådant som inte skulle ha fått plats annars. Genom att acceptera sin egen konstighet behöver man inte fundera så mycket på den under resten av livet, och samtidigt får man ett öga för andra människor. Och den vägen också ett intresse för andra människor.


Vårt grundtillstånd är osäkerhet

Hon skulle vilja säga till alla osäkra: ta vara på din osäkerhet, det att du inte vet vem du är och att du har problem med dig själv.

– Gör det bästa av din tid nu, för det är något värdefullt du går igenom! Om man har en känsla av sin egen osäkerhet och otillräcklighet gör det ju – om man inte vältrar sig i den – att man vänder sig utåt.

För den som ska skapa och skriva är det en tillgång att man kan hantera osäkerhet.

– Du kan inte förstå hur blyg jag var! Men det finns också en känslighet i det, om man inte bara tänker på sig själv hela tiden. Ganska mycket av det jag skrivit är egentligen episoder som jag iakttagit i de här tillstånden.

– Jag tror att människans grundtillstånd är den stora osäkerheten: att man stammar, att blickar flackar, att man rodnar, att man visar något slags sårbarhet.

Hon tänker också att den som ska skriva och skapa behöver mycket utrymme, själsligt utrymme.

– Det låter högtidligt när man säger det, men skapandet förutsätter någonting, något slags öde fält. Något som inte kan fyllas, något som inte befolkas.

Ännu ett gott råd: du behöver inte gå på parmiddag. Du behöver inte göra allt som du tror att alla andra gör.

– Låt oss alla vara väldigt olika och låt oss alla bli väldigt konstiga.

Text: Sofia Torvalds


Kostnaderna för kapellet som byggs i Kampen i Helsingfors centrum beräknas öka från fem till sju miljoner. 6.3.2012 kl. 10:40

Påven har börjar twittra och ska hålla på åtminstone till påsk. Redan efter några tweets har han tiotusentals läsare. 3.3.2012 kl. 12:00

Är det lämpligt att ha en radioandakt som handlar om hur Abraham ska offra sin son Isak? 2.3.2012 kl. 15:37

Lagen om skydd av kyrkliga byggnader svarar inte mot dagens behov. 2.3.2012 kl. 15:29

Bibel förlag bibelsällskap bibelöversättning bibel2000. Svenska Bibelsällskapet har alltid varit beroende av andra förlag för utgivningen av Bibel 2000 och annat, men nästa gång tar man saken i egna händer. 2.3.2012 kl. 09:30

Rainer Holmgård leder teamet som ska ge vår svenska psalmbok ett tillägg. 29.2.2012 kl. 08:33

Hyreskontrakt hindrar Lutherstiftelsens gudstjänstgemenskap i Jakobstad från att ha kyrkkaffe. 28.2.2012 kl. 10:44

Den bibliska bilden av krukmakaren ligger nära till hands när man ser smeden i arbete. Den jämförelsen har också Kay Vikström gjort. 28.2.2012 kl. 09:49

Oppositionens kandidat i presidentvalet i Senegal leder knappt. 27.2.2012 kl. 16:53

Borgå kyrkliga samfällighet har kartlagt 450 kulturhistoriskt värdefulla föremål. 25.2.2012 kl. 12:00

Varför vill ingen studera teologi? Det är en fråga som teologiska fakulteten kämpar med när antalet nya studerande minskar. 24.2.2012 kl. 08:40

Finlands första mässa med elektronisk musik firas i Mikaelskyrkan i Åbo. 23.2.2012 kl. 10:37

I dag inleds inte bara kyrkoårets fastetid, utan också kampanjen Ekofasta som pågår till och med den 8 april. 22.2.2012 kl. 13:49

Ingemar Klemets har valts till kaplan i Oravais kapellförsamling. Klemets som var den enda sökande valdes enhälligt av kapellrådet på tisdagskvällen. 22.2.2012 kl. 06:07

Borgå. Enligt en tilläggsutredning skulle det lättare för Borgå kyrkliga samfällighet att hitta köpare för kursgården i Pellinge än för kursgården i Karijärvi. 21.2.2012 kl. 16:02

Bidrag. Fjorton projekt har fått bidrag ur Gunvor och Bo Skogmans fond, meddelar Kristinestads församling. 4.5.2021 kl. 09:59

tillväxt. "Var har jag låtit mina rötter växa under det här året och vilken frukt kommer de att ge?" 28.4.2021 kl. 08:30

dop. Dopet är en tradition – men det är också en länk till gemenskap med församlingen och med Gud. 28.4.2021 kl. 08:00

tänkare. Han blev nedslagen på gatan i Åbo för att hans sällskap talade svenska. Ännu femton år senare präglar händelsen Torbjörn Andersséns liv. 29.4.2021 kl. 10:43

relationer. När Jim Duhamel 2011 seglade 147-fotaren Visione till Jakobstad anade han inte vilka följder det skulle få. I Jakobstad fann han sin hustru Cia och en relation till Gud. 29.4.2021 kl. 10:14