Under rättsprocessen har Johan Candelin känt sig som de förföljda kristna föreningen hjälper – oskyldigt anklagad.

"Det har varit en lärdom att uppleva hur det är att vara åtalad utan orsak – det är vardag för många kristna i världen"

MARTYRKYRKANS VÄNNER.

Martyrkyrkans vänner har återupptagit sin verksamhet efter att myndigheterna återbördat pengarna som varit i kvarstad till föreningens konto. Föreningen har redan sänt ut pengar till projekt man understött tidigare.

14.9.2021 kl. 19:20

– Det har varit en lärdom för oss att uppleva hur det är att vara åtalad utan orsak. Det är vardag för många kristna i världen. Nu fick vi själva uppleva vad det betyder att lida, säger föreningens ordförande Johan Candelin.

Den friande domen och att åklagaren inte valt att överklaga den känns bra för honom. Nu finns det inte längre några juridiska hinder för föreningen att fortsätta arbetet.

– Det har varit en stor glädje att vi i styrelsen hållit ihop, stöttat varandra och visat stor solidaritet med varandra under processen.

Föreningens tillgångar var belagda i kvarstad under två och ett halvt år medan polisutredningen och rättsprocessen pågick.

– Det har varit en fruktansvärt tung tid. Det har varit svårt att varje vecka få begäran om hjälp och att tvingas säga att tyvärr kan vi inte hjälpa. En del vänner och församlingar har hjälpt direkt och det är vi glada över men det har inte på långt när täckt det vi skulle ha kunnat göra. Personligen har processen också tagit väldigt mycket både på mitt rykte och på min hälsa.

Vetskapen om att många människor bett för honom och uttryckt sin sympati har gett honom kraft.

– Det är också många som sagt att de kommer att fortsätta stöda föreningen. Jag hoppas att alla 4 000 människor som regelbundet stött oss fortsätter med det.

Johan Candelin ser både tingsrättens och hovrättens domar som väldigt välformulerade.

– Domen i hovrätten var så klar att det inte lämnade några frågetecken. Det var också därför åklagaren inte överklagade. Domstolarna tog vårt parti och konstaterade att vi inte brutit mot lagen utan är fullständigt oskyldiga till alla anklagelser.

Kan man mäta värdet av uppehållet i föreningens verksamhet på något sätt?

Under ett normalt år har vi fått in ungefär en dryg halv miljon euro. På två och ett halvt år hade vi då fått in 1 – 1,3 miljoner euro. Det har vi förlorat trots att vi inte gjort något fel. I sista hand är det de lidande kristna som förlorade pengarna. De fick inte den hjälp de borde ha fått och som vi skulle ha gett dem.

Nu har föreningen återupptagit hjälpen och stödet till de projekt man understött tidigare.

– Vi har kunnat hjälpa flyktingar från Pakistan i Kambodja, karenflyktingar och den lutherska kyrkan i Burma. I Pakistan hjälper vi en skola och några församlingar. I Indonesien hjälper vi pastorer som planterar församlingar och så hjälper vi nordafrikanska flyktingar på olika håll i världen.

En av de första uppgifterna för styrelsen är nu att dra upp föreningens riktlinjer för verksamheten de kommande åren.

Text och arkivfoto: Johan Sandberg


Kultur. Han gick omkring och bar på melodislingor som pockade på att få komma ut. Under sin alterneringsledighet skrev Philip Hällund tio psalmer. 29.8.2011 kl. 00:00

Kyrka. De svenskspråkiga församlingarnas ”riksdag” stiftsfullmäktige samlas undantagsvis inte i höst. 29.8.2011 kl. 00:00

Kultur. Det är svårt att vara stadsbo. Alla utanför ring ettan vet ”precis” hurdan du är. Ännu värre är det – som i Kjell Westös fall – att vara född förortsbo med rötterna utanför stadskärnan. Då vet också de som gynnats av storken och blivit nedsläppta inom spårvagnsnätet ”precis” hurdan du är. 26.8.2011 kl. 00:00

Människa. Hans första fråga till stamgästerna på Helsingfors järnvägsstation är inte ”känner du Jesus?, utan ”Hur mår du?”. 25.8.2011 kl. 00:00

Ledare. Hösten rullar igång verksamhetsmaskineriet i församlingarna. Samtidigt går – även den här hösten – mer än en församlingsanställd tillbaka till jobbet med en molande oro i maggropen. Ska man faktiskt orka ännu ett varv? Alla orkar inte heller. 25.8.2011 kl. 00:00