Mikael ”Mickus” Nyman, aktuell på Vegalistan: ”Man behöver inte släppa taget”

musik.

Mikael ”Mickus” Nyman skriver inget som inte har betydelse för honom.

– Jag lägger normalt mer vikt vid texten än musiken.

24.5.2021 kl. 14:09

I skrivande stund har John M Nyman legat på topp på Vegalistan i två veckor med sin låt How can I let go? Bakom artistnamnet döljer sig Mikael ”Mickus” Nyman från Jakobstad.


Vad betyder det för dig att ligga på topp?

–Det känns ju som en bekräftelse på att folk gillar den låt jag har skrivit. Det är kanske lite poprock över låten och den har väl en rätt bra refräng som folk fastnat för.

Har låttiteln nån betydelse för dig?

– Jag skriver inget som inte har betydelse för mig. Jag lägger normalt mer vikt vid texten än musiken.

– Vid första anblicken är det kanske ytterligare en halvtragisk låt om förälskelse. Men jag upplever att det finns flera bottnar än så. Det gäller inte bara förälskelse utan alla former av drömmar.

– Att göra en skiva är för mig en på många sätt vansinnig idé, åtminstone ekonomiskt. Men hur släpper man taget om det om det är något man vill? Samma sak med tron, vetenskapen vill ju motbevisa allt sådant. Man kan ju inte släppa taget om det man tror på.

Måste man alltid släppa taget?

– Nej, det är snarare tvärtom. Bara för att det jag tror på och drömmer om inte nödvändigtvis är realistiskt behöver jag inte släppa taget om det. Hur ska jag kunna släppa taget om det som jag vill?

Har du en skiva på gång också?

How can I let go? är första låten som släpptes från den skivan. Ursprungligen hade jag tänkt att skivan redan skulle ha kommit ut, men på grund av uppmärksamheten på Vegatoppen beslöt jag hålla andan lite och se hur det går. Jag vill inte förvilla lyssnaren med flera låtar samtidigt. Kanske det är dumt tänkt, jag vet inte hur man normalt tänker i sådana här situationer.

Skivan If you were here är hans första soloskiva. Han sjunger endast på den, medan Johannes Häger står för kompet.

– Ursprungligen hade jag tänkt mig en mera textmässigt varierande skiva, men det blev elva låtar om kärlek på olika sätt. Det, liksom musikstilen, är kanske överraskande för dem som känner mig tidigare. Många har väntat sig lite tyngre och rockigare.

Skriver du allt på engelska?

– Jag vill inte sjunga på svenska för det blir så lätt rikssvenskt och lite dansbandsaktigt. Det finns också en poäng i att skriva på ett främmande språk för då håller man det enkelt. Skriver man på svenska kan man krångla till det med svåra ord.

Du har också ett engelskklingande artistnamn?

– Faktum är att jag heter John Mikael. Jag vill undvika Mikael för strömningstjänsterna är ju globala. Den engelskspråkiga världen vet inte hur man ska hantera namnet Mikael när det skrivs med k.

Vad har du för musikaliska ambitioner?

– Man får ser var det här leder. Mest av allt vill jag dela med mig det jag funderar på. Jag föreställer mig att ge ut fler låtar också i fortsättningen, kanske med mera traditionellt, lite samhällskritiskt Mickus-innehåll.

Text: Johan Sandberg
Foto: Anders Eklund


Harry Månsus har skrivit om ekoteologi i decennier.

ÖVERKONSUMTION. Vårt beroende av konsumtion och fossila bränslen kan liknas vid alkoholism, skriver ekoteologen Harry Månsus i sin senaste bok. 17.9.2021 kl. 18:39
Lasse Wendelin tränar på att ta det lugnt och göra nästan ingenting.

VÄNDPUNKT. Lasse Wendelin har alltid varit en presterare med en överfull kalender. Efter en hjärtinfarkt är hans hjärta så dåligt att han inte kan jobba heltid. – Först nu, när min kalender är tom, börjar jag inse hur mycket jag gjort för att få bekräftelse på att jag duger. 16.9.2021 kl. 14:31
Anders Björkman har plockat fram en inre styrka han inte visste fanns.

KÄMPAGLÖD. Anders Tanne Björkman har genomlevt fler motgångar än de flesta behöver erfara. Han har varit på absoluta botten, tappat hoppet, tron och humorn, men långsamt tagit sig upp till ytan igen. 16.9.2021 kl. 10:00
Mikaela Ahola är oerhört tacksam för sitt nya hjärta och sitt nya liv. – Men livet efter transplantationen är inte alltid lätt. Ibland kan jag inte förstå att jag har ett nytt hjärta.

NYTT LIV. Ända sedan Mikaela Ahola var barn har hon fått höra att hon behöver ett nytt hjärta. Hennes hjärta var var missbildat, ett så kallat enkammarhjärta. 15.9.2021 kl. 17:41
Under rättsprocessen har Johan Candelin känt sig som de förföljda kristna föreningen hjälper – oskyldigt anklagad.

MARTYRKYRKANS VÄNNER. Martyrkyrkans vänner har återupptagit sin verksamhet efter att myndigheterna återbördat pengarna som varit i kvarstad till föreningens konto. Föreningen har redan sänt ut pengar till projekt man understött tidigare. 14.9.2021 kl. 19:20
Kerstin Storvall är Nykarlebybo sedan 1994, men växte upp i Kronoby.
–  Jag var väldigt aktiv i församlingen där. Kyrkans Ungdom var mitt andliga hem.

CREDU. Hon vill att hela personalen ska arbeta tillsammans med att sikta mot stjärnorna för att de ska landa i trätopparna. Kerstin Storvall är rektor för Kredu och Step-utbildningen i Nykarleby. 14.9.2021 kl. 18:53
I början av oktober väntar Johan Westerlund på att få se en fullsatt kyrka – äntligen!

JOHANNES FÖRSAMLING. – Nu sitter skägget löst! säger Johan Westerlund, Helsingforskyrkoherden som odlade ett coronaskägg för att han ändå bara satt hemma. I oktober bjuder han in till Mikaelidagsfest i Johanneskyrkan och hoppas att kyrkan blir så full som restriktionerna tillåter. 14.9.2021 kl. 18:38
Biskop Bo-Göran Åstrand

kyrkoherdeval. Biskop Bo-Göran Åstrand, vad gjorde att du bedömde att du behövde ställa in ditt program och åka till Pedersöre? 10.9.2021 kl. 14:28
Två av byggnaderna på Mataskär är skyddade.

FÖRSÄLJNING. Lägerholmen Mataskär i Esbo, med alla sina byggnader, har sålts till en privatperson för ett sjusiffrigt belopp. 8.9.2021 kl. 10:15
Bo-Göran Åstrand, Mia Anderssén-Löf och Krister Mård träffades i söndags.

kyrkoherdeval. I söndags träffades Pedersöre församlings tillträdande kyrkoherde Mia Anderssén-Löf, vice ordförande Krister Mård och biskop Bo-Göran Åstrand för att utbyta tankar kring församlingsarbetet. 7.9.2021 kl. 12:45
När Sofia Torvalds inte klarade av att be började hon formulera böner på ett nytt sätt.

BÖN. När man inte klarar av att be kan man testa att be på ett nytt sätt. 3.9.2021 kl. 15:18
Johan Candelin är lättad över att nu kunna lämna rättegången bakom sig.

RÄTTEGÅNG. Besvärstiden gick ut och hovrättens dom överklagades inte – den frikännande domen i målet mot Martyrkyrkans vänner står alltså fast. 2.9.2021 kl. 16:56
Sonja Jakobsson är studentpräst i Helsingfors, tisdagar på Hanken och torsdagar på Arcada. Från årsskiftet även på Soc&kom och Helsingfors universitet.

studieliv. Sonja Jakobsson rör sig i högskolornas korridorer och får ägna sig åt något av det hon gillar mest – att höra människors berättelser. 2.9.2021 kl. 16:52
Moa Widjeskog uppskattar den amerikanska vänligheten.
– Det är roligare att få ett leende än att någon tittar ner i marken.

studier. Moa Widjeskog studerar på ett kristet college i Kentucky. Hon har mött värme och vänlighet, men också attityder som är helt främmande för henne. 2.9.2021 kl. 09:19
Mårten Wallendahl fick anledning att tänka igenom livet när han drabbades av blodförgiftning och hjärtoperation.

LIVSBANA. Vanligtvis säger man att man snubblat in i en karriär. Det gjorde inte Mårten Wallendahl. En kompis som snubblade över honom ledde in honom på den livsbana han nu är i. 1.9.2021 kl. 16:37

Harry Månsus har skrivit om ekoteologi i decennier.

ÖVERKONSUMTION. Vårt beroende av konsumtion och fossila bränslen kan liknas vid alkoholism, skriver ekoteologen Harry Månsus i sin senaste bok. 17.9.2021 kl. 18:39
Lasse Wendelin tränar på att ta det lugnt och göra nästan ingenting.

VÄNDPUNKT. Lasse Wendelin har alltid varit en presterare med en överfull kalender. Efter en hjärtinfarkt är hans hjärta så dåligt att han inte kan jobba heltid. – Först nu, när min kalender är tom, börjar jag inse hur mycket jag gjort för att få bekräftelse på att jag duger. 16.9.2021 kl. 14:31
Anders Björkman har plockat fram en inre styrka han inte visste fanns.

KÄMPAGLÖD. Anders Tanne Björkman har genomlevt fler motgångar än de flesta behöver erfara. Han har varit på absoluta botten, tappat hoppet, tron och humorn, men långsamt tagit sig upp till ytan igen. 16.9.2021 kl. 10:00
Mikaela Ahola är oerhört tacksam för sitt nya hjärta och sitt nya liv. – Men livet efter transplantationen är inte alltid lätt. Ibland kan jag inte förstå att jag har ett nytt hjärta.

NYTT LIV. Ända sedan Mikaela Ahola var barn har hon fått höra att hon behöver ett nytt hjärta. Hennes hjärta var var missbildat, ett så kallat enkammarhjärta. 15.9.2021 kl. 17:41
Under rättsprocessen har Johan Candelin känt sig som de förföljda kristna föreningen hjälper – oskyldigt anklagad.

MARTYRKYRKANS VÄNNER. Martyrkyrkans vänner har återupptagit sin verksamhet efter att myndigheterna återbördat pengarna som varit i kvarstad till föreningens konto. Föreningen har redan sänt ut pengar till projekt man understött tidigare. 14.9.2021 kl. 19:20