– Det var välgörande att sätta fokus på något utanför ens egna tankar och att se resultat av ens arbete, säger Kaj Löfvik.

"Allt är fyllt av liv – också om man själv inte känner sig sådan just då"

korsholm.

Att få ta del av Kaj Löfviks naturintresse är en njutning i såväl ord som bild. Den här dagen skriver han på Facebook: ”Sol och värme för en frusen trädgård är som kärlek för en frusen själ, plötsligt är det som var snö och is ett blommande paradis.”

28.4.2021 kl. 09:30

Kaj Löfvik berättar att han är född i Vasa, men bor numera tillsammans med hustrun Paula och familjen i Veikars. Hans odlingar finns vid fruns barndomshem i Staversby.

– Vi bor på ena sidan av Kyro älv och odlar på den andra. Fågelvägen är avståndet kort, men med bil blir det en lite längre bit, säger han.

Han berättar att hans intresse för natur och odling kom sig av att hans föräldrar då han var omkring ett år gammal köpte en sommarstuga i Södra Vallgrund.

– Mamma är mycket intresserad av odling så vid stugan försökte vi anlägga trädgårdsland mellan stenar och stubbar, berättar han och tillägger att han lärde sig hur viktig god odlingsjord är.

– Vi komposterade tång och grävde ut utdöda myrstackar och använde oss av det. Hela uppväxten tillbringade jag helger och lov ute vid stugan.

Intresset blev ett yrke

Småningom utbildade han sig inom sitt intresseområde, först till trädgårdsmästare och sedan till hortonom, och blev också yrkeslärare.

– Jag har bland annat jobbat som församlingsträdgårdsmästare åt Korsholms svenska församling i åtta år. Jag jobbade också som lärare på trädgårdsskolan i Gamla Vasa, men upplevde att utbildningen hotades av nedläggning och att jag fick arbeta motströms, vilket höll på att bränna ut mig.

Han längtade efter att få arbeta på heltid med odlingarna vid gården i Staversby och valde att säga upp sig.

– Det har varit jättefina år och jag har aldrig ångrat mig. Jag har inte så stort socialt behov av kollegor utan trivs bra med att jobba självständigt, men eftersom arbetet inte ger så mycket pengar brukar jag också ta emot ströjobb i olika omfattning och har bland annat arbetat som morris- och eftisledare i Veikars. Just nu jobbar jag som handledare vid Optima.

Med odling närmast hjärtat

Kaj beskriver det som att det är odling hans hjärta brinner för.

– Ibland har jag funderat på att utvidga verksamheten på gården, men inser hur mycket arbete det medför att odla större mängder exempelvis för försäljning. Jag vill odla i liten skala och arbeta för hand. Så jag odlar mest för husbehov.

Kaj trivs med att ha en konkret fysisk kontakt med naturen och odlingsjorden.

– Då jag odlar känner jag särskilt starkt att jag är en del av Skapelsen, säger han. Jag njuter av årstidernas växlingar, skiftningarna i väderleken, dofterna. Att odla är en multidimensionell upplevelse och jag känner hur jag blir en del av platsen. Som stadsbo kunde jag uppleva mig som rotlös, men odlingen rotar mig i Staversby.

Han erkänner att själva skörden inte alltid är målet med odlingen.

– Jag kan njuta av en sådan sak att jorden blir allt lättare att bearbeta för varje år. Det är en stor glädje. Jag strävar efter att på alla sätt jag kan öka den biologiska mångfalden. Vi människor har ett stort ansvar för livet på jorden och jag vill bidra till det. Jag har restaurerat gamla betesmarker där jag låter några får gå och beta, jag håller dem öppna, jag höbärgar ängarna och sysslar samtidigt med landskapsvård.


foto: privat / Kaj Löfvik


Också en miljöaspekt

Han berättar också om sitt intresse för olika odlingssätt och -metoder och att han tänker på miljön till exempel genom att öka humushalten i jorden, vilket gör den bördigare. Att köra ner organiskt material i jorden, regenerativ odling, gör odlingsjorden till en kolsänka, vilket bidrar till att minska växthuseffekten. Det ser han som en stor potential i jordbruket.

– Jag tillverkar också egen träkol som jag laddar med näring exempelvis i utedasset och sedan använder i jorden. Jag har provat på kompostering och använt komposten som växt-
underlag till exempel för squash. Täckodling är en intressant odlingsmetod där jorden hålls fuktig under odlingssäsongen och man kan använda gräsklipp och annat organiskt material.

Han tänker sig också att maten är en stor del av familjens konsumtion och att odling av en del av maten känns som en miljövinst.

– Maten produceras nära hemmet och behöver inte transporteras långa vägar. Det känns bra att äta mat man själv har odlat, kanske kan man säga att sådan mat är ännu mera välgörande. Man vet hur den är odlad och har ett sorts förhållande till växterna.

På tröskeln till odlingssäsongen

Just nu har odlingssäsongen inte riktigt tagit fart ännu.

– Vi har sått tomatplantor, förkultiverar olika kålsorter och förgror potatis. Det första gröna som sticker upp är alltid lika roligt att se.


Potatisen är den viktigaste grödan. foto: privat / Kaj Löfvik


– Det ger mycket då man odlar potatis. Den ger god skörd, mättar så mycket mera än exempelvis sallad och utgör stommen i maten. Målet är att vara helt självförsörjande på potatis och kunna äta egen potatis året om.

Han berättar att han också har bärbuskar och äppelträd och sår ettåriga sommarblommor både för ögonfröjd och för att de lockar till sig fjärilar och andra insekter.

– Jag tror nog också på att det estetiska i en trädgård är välgörande. Samtidigt är till exempel solrosor och kryddväxter som mynta också bra växter att odla för fjärilarnas skull. Jag odlar utan bekämpningsmedel och då är det bra med så stor biologisk mångfald som möjligt eftersom många insekter och fåglar hjälper till att minska antalet skadegörare i odlingarna.

Naturens helande krafter

Senaste år var på alla sätt tungt då äldsta sonen drunknade under en utlandsresa.

– Jag visste inte hur jag skulle orka med odlingarna. Men så tänkte jag på att han också tyckte om att odla och ofta var med mig och hjälpte till, planterade äppelträd och så vidare. Och så tänkte jag att han knappast skulle vilja att jag skulle ge upp och sluta odla. Att fortsätta odla var på sätt och vis ett sätt att få vara nära min son.

Kaj berättar att han småningom märkte hur arbetet med odlingarna fungerade som en terapi som gav honom nya krafter och tröst i den svåra situationen.

– Det var välgörande att sätta fokus på något utanför ens egna tankar och att se resultat av ens arbete. Allt är fyllt av liv – också om man själv inte känner sig sådan just då.

Han funderar att det nog kunde vara bra för nutidsmänniskan att jorda sig konkret genom odling.

– Då man odlar befinner man sig i en särskild rytm eller ett naturligt tempo. Förhållandena som råder styr rytmen, som biologiskt sett passar oss människor bättre än det uppskruvade tempo vi ofta lever vårt liv i. Då det regnar, regnar det och det är bara så det är. Då får man vänta tills det slutar.

Han beskriver sig som högkänslig och blir trött när det är mycket ljud omkring honom.

– För mig är det en lugnande och återhämtande miljö att vara nära naturen. Naturen har verkligen en helande och hälsofrämjande inverkan på oss människor.

Text: Lilian Westerlund


Kyrkomötet. Kyrkostyrelsens plenum har beslutat att kyrkomötets första session för året hålls 10-14 augusti. 27.4.2020 kl. 16:33

Coronapandemin. Carolin Ahlvik-Harju, forskare i teologisk etik, säger att många människor får omvärdera sina liv på grund av coronakrisen. 23.4.2020 kl. 16:54

Coronapandemin. På dörren till kyrksalen är en lapp upptejpad: max 10 personer får vistas här. Församlingen har blivit inkastad i en ny, digital vardag. Samtidigt som man hittar nya vägar att nå ut till människor vill man värna om dem som inte rör sig på sociala medier. 23.4.2020 kl. 15:35

Coronapandemin. Det finns inga tecken på panik i stiftet. Efter att ha kollat läget med de flesta kyrkoherdarna är biskop Bo-Göran Åstrand både imponerad och bekymrad. 23.4.2020 kl. 12:41

esbo. Församlingarna i Esbo planerar att skydda femtio hektar skog intill nationalparken i Noux för tjugo år framåt. – Skogen skyddas, men församlingen får också intäkter för den. 23.4.2020 kl. 12:16

rättelse. I intervjun med biskop Bo-Göran Åstrand i nästa nummer av KP om läget i stiftet finns en felaktig uppgift. 22.4.2020 kl. 12:35

profilen. Du är frisk. Cancern kommer aldrig tillbaka. Det är ord som ingen sagt åt Minna Timmerbacka-Vidjeskog men som hon önskar att någon skulle säga. Men hon förstår också att ingen kan göra det. Även om hon nu kan lämna oron bakom sig faller hon tillbaka i den ibland. 22.4.2020 kl. 10:44

vikariat. Robert Lemberg kommer att vikariera stiftsdekan Magnus Riska från augusti 2020 till augusti 2022. 21.4.2020 kl. 15:37

livsfrågor. Det är aldrig för sent att gå skriftskolan, och man behöver inte vara säker på att man vill bli konfirmerad för att börja. Konformationsundervisningen från vuxna utgår från konfirmandens frågor och livssituation. 22.4.2020 kl. 00:01

Göra gott. Coronaviruset kom i vägen för Petrus församlings godhetshelg. I stället uppmuntrar de oss alla att sprida godhet till människor i vår närhet under hela våren. 22.4.2020 kl. 00:01

Konfirmander. Lägren kan inte ske på distans, säger biskop Bo-Göran Åstrand. 17.4.2020 kl. 12:37

sommarläger. Det blir inget sommarläger i Pieksämäki i år. Det beslöt styrelsen för förbundet Kyrkans Ungdom, KU, i går. 16.4.2020 kl. 16:03

kyrkslätt. Peter Blumenthal, Karl af Hällström och Fred Wilén har sökt den lediga kaplanstjänsten i Kyrkslätts svenska församling. 14.4.2020 kl. 18:04

längtan. Therese Almén har alltid vetat att hon vill bli mamma. Det blev en sorgkantad vandring mot den drömmen. Hon förlorade två barn i fosterstadiet. Men sedan dök en liten pojke upp, som visade sig behöva henne, och hon honom. 8.4.2020 kl. 00:00

undantagstillstånd. Det vi kallar ett undantagstillstånd är ett normaltillstånd för många kristna idag. Vi bör vara tacksamma för den frihet vi normalt har, säger Mia Anderssén-Löf. 8.4.2020 kl. 01:00

teater. Samtalet med David Sandqvist, som har regisserat Ronja Rövardotter på Svenska Teatern, glider in på döden gång på gång. – Jag har alltid varit rädd för döden. 28.9.2023 kl. 14:00

OFRIVILLIG BARNLÖSHET. Norska Cecilie Hoxmark vill bryta tystnaden och tabut kring ofrivillig barnlöshet. Därför grundade hon Prosjekt Åpenhet. – Jag kände sådan skam, som om jag var en felaktig vara, som om min man gjorde fel när han valde mig. Idag är hon femtio. Hon har skapat sig ett liv som inte kretsar kring en kärnfamilj utan är hennes eget bygge. 27.9.2023 kl. 19:56

politik. Kristdemokraterna har under sommaren fått kritik för sin tystnad under regeringsförhandlingarna och för att partiet inte stått upp för de mänskliga rättigheterna. David Pettersson, nyvald tredje viceordförande för partiet, ger kritikerna delvis rätt. 27.9.2023 kl. 11:32

Replot. Kyrkpressen skrev tidigare att domkapitlet i Borgå stift haft svårt att hitta en vikarie för Camilla Svevar, som är tjänstledig från jobbet som kyrkoherde i Replots församling. Nu är det klart att Fredrik Kass under hösten sköter kyrkoherdejobbet i Replot vid sidan av det egna jobbet i Kvevlax. 26.9.2023 kl. 15:34

BRANSCHBYTE. Kalle Sällström valde att byta Församlingsförbundet mot skolvärlden för ett år. I höst undervisar han i allt från hur man bakar semlor till hur man städar 26.9.2023 kl. 09:47