Nya stiftsfullmäktige sammanträdde första gången – diskuterade en ambitiös verksamhetsplan

stiftsfullmäktige.

– Vi behövs alla för olika uppgifter, säger Anita Ismark om lekmännens roll i församlingarna. Vid det nya stiftsfullmäktiges första sammanträde valdes hon till ordförande. Hon ser att det omdiskuterade organet har en viktig roll som länk mellan församlingsgolv och domkapitel.

4.9.2020 kl. 16:17

Det nya stiftsfullmäktige som valdes i februari 2020 höll på torsdagen sitt konstituerande sammanträde i Borgå. Till ordförande valdes Anita Ismark och till vice ordförande pastor Yvonne Terlinden.

– Det var ett debattglatt stiftsfullmäktige som samlades, ivriga att ta itu med arbetet, konstaterar Anita Ismark.

Hon tog emot ordförandeskapet med ödmjukhet, och samtidigt med känslan av att ha väljarna i ryggen. I valet samlade hon flest röster bland lekmännen.

Stiftsfullmäktige valde Magnus Engblom till lekmannamedlem i domkapitlet, till ersättare valdes Åsa Eklund och Marcus Henricson.

Två prästmedlemmar i stiftsfullmäktige hade valts till andra uppdrag i stiftet – Monica Heikel-Nyberg till prästassessor i domkapitlet och Robert Lemberg till tf. stiftsdekan – och därmed förlorat sin valbarhet. I deras ställe valde stiftsfullmäktige två suppleanter till ordinarie medlemmar: Jon Lindeman, kyrkoherde i Finström-Geta församling, och pastor Sini Aschan.

Vill öka kontakten med församlingarna

Stiftsfullmäktige diskuterade stiftets verksamhetsplan och budget för 2021. Planen och budgeten hade domkapitlet godkänt redan i juni, med stöd av undantagslagstiftning under då rådande undantagstillstånd.

– Vi har en väldigt ambitiös verksamhetsplan och budget för nästa år, berättar Anita Ismark.

Att öka lekmännens insats och ansvar i församlingarna är en av målsättningarna i stiftets verksamhetsplan.

– Vi behövs alla för trivseln och för olika arbetsuppgifter, säger Ismark.

Andra tyngdpunktsområden är att ge stöd när församlingsstrukturer ändrar, erbjuda möjlighet till utvecklingsprojekt och andlig fördjupning och att inspirera till miljövårdsåtgärder i församlingarna.

Stiftsfullmäktiges vara eller inte vara är något som diskuterats flitigt – känns det som att stiftsfullmäktige har en meningsfull roll?

– Jo, absolut. Stiftsfullmäktiges uppgift är nog att vara den här länken från stiftet, biskopen, domkapitlet till församlingarna. Vi är som ett kommunfullmäktige.

Hon berättar att det finns en tanke om att stiftsfullmäktige ska ta sina sammanträden ut på fältet, kunna samlas någonstans ute i stiftet.

– Jag vill faktiskt att vi ska öka kontakten med församlingarna och församlingsmedlemmarna, säger Anita Ismark.

Stiftsfullmäktige sammanträder relativt sällan, nästa gång i februari och maj 2021. Vanligen börjar de med aftonskola för att gå igenom de ärenden som kommer upp och andra aktuella frågor.

– Biskopen lanserade vid mötet att vi skulle börja ha en typ av separata diskussionsforum där vi går igenom frågor som är aktuella i stiftet och i kyrkan i Finland, berättar Ismark.

Hon tror också det är viktigt att främja kommunikation och dialog mellan människor och de olika åsikter som finns.

Samarbetar med Ungdomens kyrkodagar

På plats när stiftsfullmäktige sammanträdde var även Stefan Myrskog och Rebecka Stråhlman från Kyrkans central för det svenska arbetet, som presenterade Ungdomens kyrkodagars verksamhet, beslut och motioner.

– Vi fick en väldigt allsidig presentation från Ungdomens kyrkodagar och vi kommer samarbeta med ungdomarna på det här sättet.

Stiftsfullmäktige har beslutit inleda ett samarbete med Ungdomens kyrkodagar, det betyder att representanter från UK beviljas närvaro- och yttranderätt vid stiftsfullmäktige.

Stiftsfullmäktige behandlade också ett initiativ från Ungdomens kyrkodagar 2020 gällande det så kallades Toapasset (Finska: Vessapassi) och beslöt uppmana alla församlingar och samfälligheter i Borgå stift att registrera sina lokaler för toapasset.

Emelie Wikblad



Mest läst

    LIVSVÄGAR. – Den här vägen valde mig. Edgar Vickström har varit bankdirektör, stadsdirektör och vice vd på en stor koncern. Nu är han 60 år och nyligen prästvigd. 19.8.2021 kl. 17:46

    Skolstart. Hon är läraren som är förälskad både i grundskolans idé och i det goda samtalet. 19.8.2021 kl. 15:17

    KYRKANS FRAMTID. Kyrkan måste förändras snabbt för att ha en chans hålla kvar de yngre generationerna, anser Kyrkomötets framtidsutskott. Bland annat föreslår de en ny fördjupande verksamhetsform inspirerad av konfirmand­arbetet. 18.8.2021 kl. 10:01

    PEDERSÖRE. Pedersöre församling har valt Mia Anderssén-Löf till ny kyrkoherde. Det stod klart i kväll när valnämnden räknat alla rösterna. 15.8.2021 kl. 22:25

    PEDERSÖRE. 40 procent av medlemmarna i Pedersöre församling har redan röstat i kyrkoherdevalet. 14.8.2021 kl. 12:38

    val. Att församlingsborna väljer kyrkoherde är föråldrat anser Sixten Ekstrand: – Jag är helt övertygad om att direkt val av kyrkoherde är en sak som kyrkan kommer att lämna så småningom. Samtidigt pågår en livlig förhandsröstning i kyrkoherdevalet i Pedersöre. 13.8.2021 kl. 15:28

    KYRKOMÖTE. Kyrkomötet avslutas under fredagen. Ombuden från Borgå stift lyfter fram några konkreta beslut som tagits när det gäller bland annat ekonomi och böneliv. 6.8.2021 kl. 15:07

    Nekrolog. Medan de olympiska spelen pågick i Tokyo sänktes idrottsprästen Göran Hellbergs urna i graven på Elisabeths kyrkogård i Karleby måndagen den 2 augusti. Han systerson Björn Vikström har skrivit en nekrolog. 6.8.2021 kl. 14:24

    debatt. Onödig polarisering eller sund debatt? Sixten Ekstrand och Mia Anderssén-Löf debatterar kyrkoherdevalet i Pedersöre i Österbottens tidning och på Facebook. 6.8.2021 kl. 12:40

    KYRKOMÖTET. Ett mycket litet steg framåt, säger några av kyrkomötesombuden från Borgå stift om initiativet om vigsel av samkönade par. 6.8.2021 kl. 10:32

    FOLKHÖGSKOLA. Kristliga folkhögskolans nya rektor tillträder sin tjänst den 1 september. 4.8.2021 kl. 14:10

    profilen. Det var en vän till Tika Sevón Liljegrens familj som förde henne till barnhemmet. Hon blev adopterad och är tacksam för det. Hon har sett hur svårt hennes bror haft det efter sin uppväxt i den nepalesiska by där hon är född. 4.8.2021 kl. 08:00

    KYRKOMÖTET. Kyrkomötet samlas den här veckan till session i Åbo. Frågor på agendan är bland annat bönens plats i kyrkan, en jämställdhetsplan för kyrkan – och frågan om samkönade äktenskap. 3.8.2021 kl. 15:43

    BÖN. Den anknytning vi har till våra föräldrar blir en upplevelse som vi upprepar i alla våra relationer – också i relationen till Gud. – Att be för sig själv är svårt men fascinerande, säger psykologen och terapeuten Katri Kanninen. 2.8.2021 kl. 17:42

    SKOTTSKADA. När Leif Kronqvist var åtta år sköt hans vän honom i halsen med ett litet gevär. – Jag är inte bitter på honom – han var ju bara ett barn och han kunde ju inte ha vetat att geväret var laddat. 3.8.2021 kl. 08:00

    KYRKOMÖTET. Senast den 12 maj ska sjökaptenen, medieföretagaren, kommunalrådet och koranforskaren lägga axeln till och börja jobba för det nya kyrko­mötet. Vi har talat med de fyra nyvalda ombuden från Borgå stift. 4.3.2024 kl. 16:23

    PERSONEN. Emma Klingenberg är aktuell med musikalen och monologen Katrina. – Min yrkesidentitet handlar mycket om kärleken till hantverket, berättelserna – och kärleken till sången. 5.3.2024 kl. 19:01

    laestadianer. Rapporten som skissar på att de laestadianska fridsföreningarna skulle ta ett större avstånd till folkkyrkan får intern kritik inom rörelsen. Kyrko- och SFP-politikern Hans Snellman tar till pennan i Kyrkpressen 1.3.2024 kl. 13:37

    debatt. Läs insändaren i sin helhet här. 1.3.2024 kl. 14:06

    ENKÄT. Vi på Kyrkpressen är intresserade av hur finlandssvenskar firar påsk – med liten tonvikt på den kristna delen av traditionen. Det tar 7–8 minuter att besvara frågorna. Svara gärna! 1.3.2024 kl. 11:09

    Mest läst