Biskoparnas syn på hur kyrkans äktenskap borde se ut placerar sig över hela skalan. På bilden fr.v. biskoparna Keskitalo, Åstrand, fältbiskop Pekka Särkiö, Repo, Hintikka, Kalliala, ärkebiskop Luoma, Jolkkonen, Peura, Häkkinen och Laajasalo.

Kotimaa: Så här placerar sig biskoparna i äktenskapsfrågan

äktenskapssyn.

Tre biskopar håller fast vid kyrkans nuvarande syn, två vill ha ett helt könsneutralt äktenskapsbegrepp. De övriga placerar sig däremellan, en vill inte svara.

4.9.2020 kl. 12:17

Biskoparna i Finlands evangelisk-lutherska kyrka når inte en gemensam syn i äktenskapsfrågan, men om de skulle tvingas kompromissa kan de flesta tänka sig en medelväg som det näst bästa alternativet.

Det här var en av poängerna i det brev som biskopsmötet publicerade som svar på begäran om att främja en respektfull diskussion i äktenskapsfrågan. Brevet beskriver sex olika modeller som kyrkans äktenskapssyn och vigselpraxis kunde följa i framtiden. (Se dem beskrivna nedan.)

Tidningen Kotimaa har frågat alla biskopar vilken modell de anser vara den bästa – samt i vilken situation de kunde tänkas sig att acceptera mittenmodellen (modell 3).

En kan inte tänka sig fler kompromisser

De som stöder kyrkans nuvarande äktenskapssyn är biskop Seppo Häkkinen i S:t Michels stift, Lappobiskopen Simo Peura och Uleåborgsbiskopen Jukka Keskitalo.

Det som skiljer dem åt är att Peura och Keskitalo kan tänka sig kompromissmodellen (modell 3) – enligt vilken präster har samvetsfrihet att viga par av samma kön. Det gör de med hänvisning till en situation där det skulle bli så att högsta förvaltningsdomstolen konstaterat att domkapitel inte kan straffa präster som väljer att viga par av samma kön.

Biskop Seppo Häkkinen anser däremot att den nuvarande äktenskapssynen (modell 2) är det enda möjliga alternativet. Han är därmed den enda av biskoparna som öppet motsätter sig kompromissmodellen som ett möjligt alternativ.

Ärkebiskopen stöder kompromissmodellen, två vill ha parallella synsätt

Två biskopar, ärkebiskop Tapio Luoma och biskopen i Tammerfors stift Matti Repo, anser att det tredje alternativet är att föredra av de sex modellerna.

Helsingforsbiskopen Teemu Laajasalo och Kaarlo Kalliala, biskop i Åbo ärkestift, menar i sin tur att det skulle vara bästa om kyrkan hade två officiella äktenskapsbegrepp, ett traditionellt och ett könsneutralt (modell 4).

Deras motiveringar är liknande och handlar om att de anser det här vara den bästa möjligheten att hålla ihop kyrkan.

Biskop Laajasalo konstaterar också att modell 3 i praktiken redan tillämpas i Helsingfors stift.

Åstrand och Hintikka för en könsneutral äktenskapssyn

Biskop Bo-Göran Åstrand och Esbobiskopen Kaisamari Hintikka skulle båda vilja att kyrkan omfattade ett könsneutralt äktenskapsbegrepp. De stöder den modell där präster som inte anser sig kunna viga par av samma kön garanteras samvetsfrihet (modell 5).

Den enda biskopen som inte svarar på Kotimaas fråga är Kuopio stifts biskop Jari Jolkkonen.

– Viktigare än enskilda biskopars åsikter är att söka en gemensam väg, säger han till Kotimaa.

De sex modellerna i korthet.

Modell 1: Kyrkan ser äktenskapet som ett förbund mellan en man och en kvinna och viger enligt det.

Modell 2: Kyrkan ser äktenskapet som ett förbund mellan en man och en kvinna och viger enligt det. Samtidigt vill man svara på det andliga behovet hos samkönade par genom en parallell förrättning. Häkkinen, Keskitalo, Peura.

Modell 3: Kyrkan ser äktenskapet som ett förbund mellan en man och en kvinna och viger enligt det. Par av samma kön ges möjlighet till kyrklig vigsel genom att präster ges tillåtelse att viga dem. Luoma, Repo.

Modell 4: Kyrkan har två parallella äktenskapsbegrepp, ett traditionellt och ett könsneutralt. Kyrkan viger par av olika och samma kön. (Norges modell.) Kalliala, Laajasalo.

Modell 5: Kyrkan har omfattat ett könsneutralt äktenskapsbegrepp och viger enligt det. De präster som håller fast vid en traditionell syn ges tillåtelse att endast viga par av olika kön. (Sveriges modell.) Hintikka, Åstrand.

Modell 6: Kyrkan har omfattat ett könsneutralt äktenskapsbegrepp och viger enligt det. De som håller fast vid en traditionell syn ges inte rätt att avvika från kyrkans äktenskapsbegrepp och de vigs inte heller till präster.

Emelie Wikblad



prästvigning. I helgen var det prästvigning i Borgå. Totalt sex stycken präster vigdes till tjänst. 28.5.2018 kl. 13:41

flyktingar. En kristen afghan sitter på nytt i polisförvar i väntan på att bli deporterad. Polisen grep honom senaste vecka då han skulle träffa sin dotter. 22.5.2018 kl. 16:29

Kontakt. Det är aldrig för sent att bli en bra fadder, menar Pia Öhman och Freja Pontán som hållit kontakten i 17 år. 24.5.2018 kl. 00:00

Faddrar. "Förebilder hjälper oss att förstå vem vi är." 24.5.2018 kl. 00:00

Upptäcka. Många stannar kvar i stan över sommaren, antingen av egen vilja eller som ett måste. Storstan kan också vara ett smultronställe. 24.5.2018 kl. 00:00

Kyrkomötet. Initiativet om ett äktenskap som omfattar även samkönade par förkastades. Biskopsmötet ska ändå fortsätta utreda alternativ för att lösa kyrkans tudelning i äktenskapsfrågan. En sådan kompromisslösning nådde kyrkomötet på fredagen. 18.5.2018 kl. 12:14

Kyrkomötet. På onsdagskvällen tog kyrkomötet återigen upp frågan om samkönade par kan vigas i kyrkan. När debatten avbröts på torsdag eftermiddag stod många ännu i kö till talarstolen. Däremot kom kyrkomötet till ett beslut om att inte avstå kyrkans vigselrätt. 17.5.2018 kl. 15:58

Kyrkomötet. Valen i kyrkan är problematiska och polariserande, anser en grupp kyrkomötesombud. Ett valsätt där kandidaterna rangordnas kunde vara en bra lösning. Kyrkomötet beslöt jobba vidare med initiativet. 17.5.2018 kl. 10:55

debatt. Tänkaren, youtube-föreläsaren Jordan Peterson väcker starka känslor för eller emot. Nu berättar Patrick Wingren varför han, som kristen, tror att Petersons budskap kan göra världen till en bättre plats 16.5.2018 kl. 06:38

äktenskap . Regnbågspräster närvarar på kyrkomötet när äktenskapet igen är på agendan. Ett delat konstitutionsutskott håller fast vid äktenskapet mellan man och kvinna. 14.5.2018 kl. 10:14

ekonomi. Vem som helst kan drabbas av ekonomiska utmaningar. Gör upp en realistisk budget och förbered dig på otrevliga scenarier. Numera erbjuder också Helsingforsförsamlingarna ekonomisk rådgivning. 9.5.2018 kl. 16:03

Sprickor. "Jesus tar steget ut ur tidens begränsning och finns inte längre tryggt mellan sidorna i evangelierna." 9.5.2018 kl. 15:57

Havsnära. Strand, mat, bastu och andaktsliv. Det är lätt att besöka Lekholmen, ensam eller i grupp. 9.5.2018 kl. 15:49

kvinnor. I sommar erbjuder församlingarnas lägerö Lekholmen också program för vuxna. 9.5.2018 kl. 15:43

profilen. Sonja Djupsjöbacka är tacksam för sitt drömjobb, men vägen dit hade sina krokar. – Många gånger kände jag ”kommer det här att lyckas?” Det var för många pusselbitar som skulle falla på plats för att jag skulle kunna bli lärare. 9.5.2018 kl. 14:04

KONFIRMANDLÄGER. Nattvakter, tydliga överenskommelser med föräldrar, ett telefonnummer att ringa 24/7 om läget blir ohållbart – bland annat det här måste församlingar ta till för att garantera säkerheten vid konfirmandläger. – Vi måste fråga oss om ungdomarna är i "lägerskick", säger Helena Salenius vid Kyrkostyrelsen. 29.6.2023 kl. 17:47

FMS. "Det finns betydande nedskärningar i utvecklingssamarbetet i programmet, och vi är oroade över hur dessa kommer att påverka situationen för världens fattigaste." Det skriver FMS i ett pressmeddelande. 28.6.2023 kl. 13:55

olycka. En olycka inträffade i måndags i samband med Seinäjoki församlings barnläger. Olyckan skedde då ett barn simmade. Idag kom sorgebudet att barnet dött. 22.6.2023 kl. 14:55

EUROPEISKA KYRKOKONFERENSEN. Rysslands anfallskrig och strävan efter rättvisa och hållbar fred blev ett av huvudtemana under mötet. 22.6.2023 kl. 11:28

EUROPEISKA KYRKOKONFERENSEN. Slotte är professor i religion och rätt vid Åbo Akademi och biträdande chef för spetsenheten för forskning i europeisk rätt, identitet och historia vid Helsingfors universitet. 22.6.2023 kl. 11:33