Johan Candelin bor i Karleby men är nyutnämnd biskop i Myanmar. Biskop Bo-Göran Åstrand ser odramatiskt på arrangemanget.

Johan Candelin blir biskop i Myanmar

biskop.

Domkapitlet i Borgå har på Johan Candelins egen begäran återkallat hans prästrättigheter. – Jag kan inte vara präst i en kyrka och biskop i en annan, säger han. Biskop Bo-Göran Åstrand ser logiken i det ovanliga arrangemanget.

27.8.2020 kl. 11:55

Johan Candelin utnämns till biskop i den lutherska kyrkan i Myanmar. Utnämningen har varit på tapeten i ett år (KP skrev om det i mars i år). Nu är det officiellt; han har inte kvar sina prästrättigheter i Finlands evangelisk-lutherska kyrka och är assisterande biskop, jämsides med den lokala biskop Andrew, i Myanmar lutheran Church.

– Jag går från en av de rikaste kyrkorna i världen till en av de fattigaste, säger han.

Hur känns det att lämna den kyrka du alltid tillhört?

– Jag ser det mera som att jag går till något än från något. Gud är överraskningarnas gud. När jag gavs möjlighet att hjälpa människor som lever i krigsomständigheter och fruktansvärd nöd så vill jag naturligtvis hjälpa till.

– Det avgörande är att människor lider, inte vad människor i Finland tycker om det jag gör.

Biskop Bo-Göran Åstrand är glad över den öppna dialog Johan Candelin hela tiden fört med honom om sina planer.

Det är en mycket annorlunda lösning.

– Det är en mycket annorlunda lösning. Att någon får assisterande biskopsuppgifter är vi inte vana vid på våra breddgrader, säger Bo-Göran Åstrand.

– Jag vet hur han tänker och manövrerar, så det finns inga upprörda känslor här. Jag respekterar beslutet och ser logiken i det. Kontroversiellt skulle det ha varit om han hade behållit sina prästrättigheter i vår kyrka och varit assisterande biskop i en annan kyrka långt härifrån. Om man går över i en annan kyrkas tjänst hör det till att man har medlemskap i den kyrkan och i det här fallet biskopsrättigheter, tillägger Åstrand.

Johan Candelin kommer att bo kvar i Karleby och jobba utan lön.

– Att bo i Karleby är det bästa jag vet näst efter plättar. Så länge jag får bo här är jag glad, säger han.

Så fort coronaläget tillåter kommer jag att besöka Myanmar.

– Så fort coronaläget tillåter kommer jag att besöka Myanmar.

– Man kan kanske tycka att det är kontroversiellt att bo i Finland och tjäna en annan kyrka, men jag reagerar inte på det i och med att det ju är den kyrkan som kallat honom. Jag känner respekt för det och kan inte föreskriva vad en utländsk kyrka ska göra, konstaterar Bo-Göran Åstrand.

Candelin har bland annat varit sjömanspräst i Frankrike, präst i Svenska kyrkan, kaplan i Södra svenska församlingen i Helsingfors (numera Johannes församling) och kyrkoherde i Gamlakarleby församling. Biskopen säger att jobbet som Candelin gjort i Borgå stift kvarstår.

– Det är jag och många med mig tacksamma över.

Framtida samarbete ser biskopen som helt möjligt.

– Han reser inte långt och det kan finnas samarbete mellan oss framöver.

Samla in medel

Att Candelin bor kvar i Finland hänger också ihop med att han här enklast kan samla ihop ekonomiska medel för nödlidande.

– Jag kommer att ha tre huvudsakliga uppgifter för kyrkan i Myanmar: att samla in pengar för lön till präster och evangelister, jobba för kvinnoarbete, de har inte mat att ge till sina barn, och arbeta för en fredlig lösning av olika konflikter i Myanmar och på andra håll i världen.

Johan Candelin är ordförande i föreningen Martyrkyrkans vänner (MKV). Han och ytterligare en styrelsemedlem prövas i rätten i november på grund av oklarheter kring ett insamlingstillstånd (se KP 16/2020).

Du ville avvakta med biskopsutnämningen tills utredningen mot MKV klarnat, hur ser du på det nu?

– I och med att sjutton personer av nitton i MKV nu friats så spelar det ingen roll längre.

Han samlar inte in pengar via MKV på grund av utredningen samt frysta tillgångar.

– Men jag kan besöka församlingar som kan stöda kyrkan i Myanmar direkt.

Myanmar härjas svårt av inbördeskrig.

– Det pågår ett tiotal konflikter i landet, mellan centralregeringens trupper och ett tiotal stammar.

I den västra regionen där den lutherska kyrkan verkar pågår strider mellan landets regering och en väpnad grupp som heter Arakan army.

De ropar på hjälp.

– Bägge parterna hävdar att civilbefolkningen är på den andras sida, så de har hamnat mellan barken och trädet. Tio tusen har lämnat sina hem och bor i flyktingläger. De ropar på hjälp, och jag har försökt hjälpa dem sedan 2012.

Fredsförhandlingar med Farc-gerillan

Johan Candelin har jobbat som goodwill ambassadör för Evangeliska Världsalliansen med 160 miljoner medlemmar och har kontakter ute i världen som kan komma till nytta i arbetet i Myanmar.

– Mina närmsta rådgivare i det här arbetet är Norges tidigare statsminister Kjell Magne Bondevik, Estlands tidigare premiärminister Mart Laar och Hermann Gröhe som tidigare var generalsekreterare för partiet CDU i Tyskland.

Johan Candelin har erfarenheter från fredsförhandlingar mellan regeringen och Farc-gerillan i Colombia.

– Det ska bli intressant att se om vi kan använda oss av de erfarenheterna nu.

Candelins samarbetspartner inkallades till förhandlingarna som stagnerat i Havanna.

– Han var missionär och åkte dit med sin segelbåt. Han ordnade regelbundna träffar på sin båt, mellan regeringsrepresentanter och representanter från Farc-gerillan, och pratade mycket om förlåtelsens betydelse. De åt middagar, rökte cigarr och diskuterade. Jag var med ibland och understödde också ekonomiskt. Efter hundra träffar bad representanterna varandra om förlåtelse och undertecknade fredsavtalet.

– Valspråket jag har valt som biskop är: Väckelse och fred.

Ulrika Hansson



Församlingsstrukturerna tippas bli det som väcker mest diskussion på kyrkomötet i Åbo. 5.11.2012 kl. 12:14

polis. Rättvisekänslan gjorde Leena Kontula till polis. Tron har burit henne i arbetet både här hemma och utomlands. 1.11.2012 kl. 09:03

ljus. På Alla helgons dag är det fler människor än vanligt i rörelse på kyrkogårdarna runtom i landet. Helgen då finländarna minns de döda är en tid för reflektion och stillhet. 1.11.2012 kl. 09:32

Ett steg i rätt riktning, säger biskop Björn Vikström om förslaget till ny organisationsmodell för församlingarna. 1.11.2012 kl. 09:41

äktenskap . En sommar för femton år sedan intervjuade jag Johanna Andersén och Christoffer ”Toffi” Perret. De hade hängt ihop i ett år och skulle strax gifta sig. Många runt omkring dem tyckte att de var för unga för att fatta ett livslångt beslut och att det verkade våghalsigt. 25.10.2012 kl. 09:50

Europarlamentariker Sari Essayah (KD) är starkt kritisk till att det Europeiska parlamentet skickar en delegation till Iran. 26.10.2012 kl. 15:07

drottning silvia. Barnens bästa. Drottning Silvia och president Sauli Niinistö vill bägge jobba för barn och unga. 25.10.2012 kl. 10:10

Tankesmedjan Magma presenterade en snabbutredning om svenskans ställning sex dagar innan Kyrkostyrelsen kom med själva förslaget till förvaltningsmodell. 25.10.2012 kl. 10:20

Anders Ahlberg, chefredaktör för Kyrkans Tidning och vd för Berling Press, lämnar sina uppdrag med omedelbar verkan. 23.10.2012 kl. 09:29

Det är en villfarelse att tro att församlingen finns där en församlingsanställd är på plats. Så säger Markus Malmgren och menar att kyrkan ska vara en plats också för dem som inte känner sig särskilt andliga. 18.10.2012 kl. 09:00

Kyrkostyrelsen föreslår att alla församlingar från och med år 2015 ska höra till en samfällighet. 23.10.2012 kl. 14:57

yoga. Vissa reservationer finns, men visst kan man kombinera yoga med kristen tro. Åtminstone om man får tro docent Jyri Komulainen som talade på ett seminarium om kyrkans relation till yoga. 17.10.2012 kl. 15:10

Ett förslag om höjd kyrkoskatt fick de beslutande i Raseborgs åtta församlingar att vakna upp. Gemensamma kyrkofullmäktige röstade omkull höjningen från 1,45 till 1,6 procent och är mer eller mindre redo att skära ner antalet församlingar till tre. 17.10.2012 kl. 10:09

Kaskö församling förblir självständig åtminstone under nuvarande kyrkofullmäktiges mandatperiod. Fullmäktige bordlade fusionsplanerna senaste vecka. 17.10.2012 kl. 14:47

Den kristna satirikern Adrian Plass tror inte på att släpa in folk i en byggnad och ordna dem i rader. Läs hela intervjun med Plass här! 11.10.2012 kl. 00:00

NATURNÄRA. "Då kommer lugnet, som under en andakt, en meditation, de där sista stunderna i yoga då man bara ligger ner." 11.5.2021 kl. 09:00

eurovision. Hans band Blind Channel tävlar i Eurovisionen den 22 maj. 11.5.2021 kl. 09:00

Bidrag. Fjorton projekt har fått bidrag ur Gunvor och Bo Skogmans fond, meddelar Kristinestads församling. 4.5.2021 kl. 09:59

tillväxt. "Var har jag låtit mina rötter växa under det här året och vilken frukt kommer de att ge?" 28.4.2021 kl. 08:30

dop. Dopet är en tradition – men det är också en länk till gemenskap med församlingen och med Gud. 28.4.2021 kl. 08:00