Bibelskola och karaktärsträning för Benjamin Asplund i Kalifornien – surfingen är bara en bisak

bibelskola.

Coronan satte käppar i hjulet för Benjamin Asplund som deltog i Surfing the Nations grundutbildning tidigare i år. Utbildningen kortades av och han fick lägga sina framtidsplaner på hyllan.



21.8.2020 kl. 11:21

Han kom hem från Huntington Beach i Kalifornien i slutet av mars, tre veckor tidigare än planerat på grund av coronan.

– Vi var en uppstartargrupp. För det var första året som Surfing the Nations ordnade en grundutbildning där.

Benjamin Asplund, 21 år, beskriver Surfing the Nations som en organisation som förutom surfing har en form av bibelskola och karaktärsträning.

– Surfingen är bara en bisak. Jag lärde mig sjukt mycket om Bibeln. Vi fick öva att tala inför människor och hur man ska bete sig inför människor som kommer från en annan bakgrund och kultur. Det är en typ av allmänbildning som man inte får i grundskolan.

Den största behållningen för Benjamin är, förutom den ökade bibelkunskapen, nyttan av att han lärt sig tala inför folk.

– Jag har alltid haft svårt med det. Övningarna hjälpte mig se människorna som mina medmänniskor och inte bara som en annan person. Jag lärde mig också att fråga om någon behöver hjälp.

Men att få surfa var ju en extra krydda i utbildningen.

– Det stod surfing på programmet varje onsdag morgon. Men jag surfade varje dag. Jag har tidigare lärt mig surfa i Indonesien, men de som inte kunde från förr fick lära sig.

I utbildningen ingick också fältpraktik. Den gjorde gruppen i Mexiko.

– Den praktiken blev också tre dagar kortare eftersom gränsen mellan Mexiko och Kalifornien stängdes i samband med coronan.

Formade Gud din karaktär på något oväntat sätt?

– Varje dag fem dagar i veckan hade vi lektioner med olika föreläsare. Vi fick en relation till dem alla och vi fick också enskilda samtal med dem. Alla sade till mig som en hälsning från Gud att jag är en personlighet som kommer att leda en stor grupp människor.

Ser du någon öppning till det redan?

– Tillsammans med min flickvän var vi på väg som missionärer, men coronan kom emot. Vi har satt planerna på hyllan tills vidare, men det är något jag ska ha gjort senare i mitt liv.

Någon utsändande organisation har han inte bakom sig ännu. Men inspirerad av det amerikanska systemet där missionärerna får direkt stöd av privatpersoner och församlingar, ser han också det som ett alternativ.

– Jag litar på att Gud löser det om det är meningen att jag ska åka ut på egen hand. Men det är många år tills det blir aktuellt. Det är något jag ska göra innan jag fyllt 30.

Nu har han i stället flyttat från Jakobstad till Vasa för att börja jobba som skolassistent till en elev i en lågstadieskola.

– Jag är utbildad elektronikmontör och har jobbat nästan två år på ett av båtvarven i Jakobstad. Att bli personlig assistent går i samma fotspår, att hjälpa andra och att leda, som jag vill göra senare. Det var inget planerat byte av jobb, men det känns rätt.

Att Benjamin Asplund och tre av hans vänner åkte just till Huntington Beach har att göra med deras gemensamma vän Kevin Sundström från Lepplax. Han har varit en av ledarna för Surfing the Nations under ett års tid. Övriga deltagare kom från Sverige, Kanada, Tyskland och USA.

– De ordnar två grundkurser per år och däremellan tränar de ledarna. För att blir ledare måste man först gå grundkursen.

Surfing the Nations grundades på Hawaii men nu har också tre andra baser på olika håll; i Sverige, Sri Lanka och i Kalifornien.

Text: Johan Sandberg



Kyrka. Efter 29 år i fängelse släpps idag den turkiske man som 1981 sköt påven Johannes Paulus II. 18.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. Ingen enskild gruppering eller organisation inom kyrkan kan utse en biskop eller grunda ett stift. 18.1.2010 kl. 00:00

Samhälle. Kyrkans utlandshjälp har nu ökat sitt bistånd till Haiti från 650 000 euro till 850 000 euro. 16.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. Den första valpanelen i samband med ärkebiskopsvalet kan ses i direktsändning på webben. 15.1.2010 kl. 00:00

Samhälle. Ärkebiskop Jukka Paarma vädjar till enskilda finländare och församlingarna om att hjälpa jordbävningsoffren i Haiti. 15.1.2010 kl. 00:00

Samhälle. Den organiserade begravningsverksamheten speglar samhällets syn på döden. 14.1.2010 kl. 00:00

Människa. Hon förberedde sig på att flytta till USA en tredje gång. Men hon flyttade till Munsala. 14.1.2010 kl. 00:00

Marina Wiik. ”Jos sull’ kylmä on niin kädet yhteen lyö...!” 14.1.2010 kl. 00:00

Ledare. För drygt sex år sedan, närmare bestämt i november 2003, lanserade fritänkarna i Tammerfors nätsidan www.eroakirkosta.fi. 14.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. Lutherstiftelsen som motsätter sig kvinnopräster låter nu viga en egen biskop åt sig på egen hand. 14.1.2010 kl. 00:00

Samhälle. På söndag uppbärs kollekten i kyrkorna till att hjälpa offren för jordbävningen i Haiti. 14.1.2010 kl. 00:00

Allmän info. Välkommen på Kyrkpressens 40-årsfest! Festen äger rum lördag 13.2.2010 kl. 14–17 i Trefaldighetskyrkan i Vasa. Festen är öppen för allmänheten. Ingen förhandsanmälan behövs.  13.1.2010 kl. 00:00

Samhälle. Den ekumeniska böneveckan för kristen enhet pågår 18-25 januari 2010. 13.1.2010 kl. 00:00

Kyrka. I november håller de lutherska församlingarna i Finland församlingsval. 12.1.2010 kl. 00:00

Kultur. Jussi-kandidaterna för årets film 2009 har valts. 12.1.2010 kl. 00:00

kyrkomötesval. Fler tunga namn ställer upp på listan "För Kristi kyrka", som samlar kandidater inför valet av lekmannaombud i kyrkomötet. 31.10.2019 kl. 14:46

Begravningsplatser. Fjolårets sommar på Malms begravningsplats tvingade Kai Sadinmaa att möta sin dödsrädsla. Nu känns begravningsplatsen rik och levande. 31.10.2019 kl. 00:01

Kyrkomötet. I snart fyra år har samma gäng samlats i Åbo varje maj och november för att rita upp kyrkans riktning. Nu är deras tid snart slut. I februari blir det nytt kyrkomötesval. Kyrkpressen ställde två frågor till de ombud som representerat Borgå stift och Åland för att ta reda på vad arbetet i kyrkomötet egentligen går ut på. 31.10.2019 kl. 07:00

begravning. Genom att logga in på begravningsportalen kan du boka både kapell och präst – och församlingen hör av sig till dig så snabbt som möjligt. 31.10.2019 kl. 00:01

Förändring. När Anna-Pia Svarvar fick ett barn med ett handikapp förändrades precis allt, också hennes åsikter. Idag studerar hon teologi med målet att bli präst. 30.10.2019 kl. 15:28