Frank Isaksson tycker också om att segla och vara ute i naturen.

Han är en mångsysslare som gillar att predika

petalax.

Hans gradutema väckte idén till en egenkomponerad mässa. Att tvingas fira gudstjänst i en tom kyrka känns konstigt, men Frank Isaksson hoppas få se människor sträcka ut handen till varandra i en gemensam nödsituation.

25.3.2020 kl. 08:00

Frank Isaksson har hunnit prova på allt möjligt: han är utbildad klasslärare och teolog, har drivit café och jobbat inom åldringsvården. Han trivs med att jobba i församling.

– Jag tycker om att predika och tycker det är roligt att hälsa på hos folk och lära känna människor.

Han har erfarenhet av att jobba i olika roller i olika församlingar – han har varit ungdomsledare i Tenala, vikarierat som diakon i Karis och jobbat som predikobiträde i Esse och i Vörå. Sedan februari jobbar han i Petalax och Bergö församlingar, som vikarie för pastor Cay-Håkan Englund.

– Jag får predika, hålla ordets gudstjänst, hålla andakter på åldringshem, och så brukar jag hjälpa till med konfirmandarbete och vad som nu dyker upp.

Som predikobiträde gör han alltså mycket av det som en präst gör, men får inte sköta förrättningar eller hålla högmässa med nattvard.

Har du tänkt att du skulle vilja jobba som präst?

– Jag är nog öppen för det. Vi ska se, det behöver ju finnas någon församling som behöver en pastor då.

I det här skedet vill han i alla fall inte flytta från Vasa, där han bor med sin fru och två söner.

Musiken är ett av Frank Isakssons stora intressen och något han har nytta av också i jobbet.

– Jag skriver sånger och spelar och sjunger i församlingar.

Nu håller han på att komponera en temamässa.

– Det började med att jag skrev en gradu om den förlorade sonen. Jag insåg att många av de sånger jag skrivit under årens lopp tangerar det temat.

Han började sätta ihop en mässa, med alla de delar som hör till liturgin.

– Jag skrev en del nya sånger och så tog jag en del av dem jag skrivit under årens lopp och gjorde om melodierna till några.

Musikstilarna varierar, från gospel till samba. Han ser fram emot att mässan ska komma till användning i församlingar.

– Normalt när jag skriver sånger skriver jag för att själv sjunga dem. Men nu har jag försökt göra sånger som ska gå bra att sjunga tillsammans, så att det ska låta bra när man är många som sjunger. Jag tror att man behöver förenkla melodierna lite för att det ska bli bra – men samtidigt får det inte bli tråkigt.

Orden är viktiga för honom när han skriver musik. Han skriver också gärna andra slags texter, just nu håller han på med en novell.

En och en halv månad har Frank Isaksson hunnit bekanta sig med jobbet i församlingarna i Petalax och Bergö. Nu befinner sig plötsligt församlingarna – och hela samhället – i en alldeles ny situation.

– Man fattar ju inte vad som händer. Jag tror att de flesta känner så i det här skedet. Det är konstigt att fira gudstjänst utan församling.

Beslutet att stänga skolorna är tufft även för alla föräldrar, som ska försöka handleda sina barn när de gör skolarbetet på distans.

– Fast jag är lärare tycker jag det är en tuff utmaning. Men det visar ju sig sen i något skede om det var ett bra beslut eller inte, och jag tror att det var ett klokt beslut.

Han hoppas få se något gott komma också ur den här situationen.

– I den här första chockfasen kanske man resignerar och tänker att vi inte kan göra någonting. Vi kryper in i våra stugor och stänger dörren. Men det ska bli intressant att se vad det kan komma för bra ur det här: att människor kanske sträcker ut handen till varandra på ett annat sätt i en gemensam nödsituation. Vi ska vara öppna för att se vad det finns för möjligheter att hjälpa varandra och hitta gemenskap.

Emelie Wikblad



Människa. – Jag har aldrig fått leka som barn. Jag har haft en ungdomstid men ingen barndom, säger Elsa Westerholm. 17.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Biskoparna Mikko Heikka och Juha Pihkala är på kollisionskurs i homosexfrågan. 17.12.2009 kl. 00:00

Sofia Torvalds. Jag är en mamma som jobbar, och därför har jag hela tiden dåligt samvete. 17.12.2009 kl. 00:00

Ledare. En mycket ovanlig diskussion har de senaste veckorna förts i offentligheten om kyrkans inställning till vigsel av samkönade par. 17.12.2009 kl. 00:00

Världen. Kyrkostyrelsen godkände i plenum en nationell kollekt för att finansiera kyrkobyggnaden i Petroskoj. 16.12.2009 kl. 00:00

Världen. Fridsamma ryttare påminner Köpenhamn om en förestående apokalyps om inte ett avtal kommer till stånd. 16.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Tre personer har sökt jobbet som direktor för Lärkulla stiftsgård i Karis. 16.12.2009 kl. 00:00

Människa. Högsta förvaltningsdomstolen har förkastat Mitro Repos besvär om förbudet att utöva prästämbetet. Mitro överklagar. 15.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Tiden för kandidatnomineringen i ärkebiskopsvalet gick ut igår måndag (14.12). Sammanlagt sju kandidater ställer upp i valet. 15.12.2009 kl. 00:00

Världen. Klimatförändringarna påverkar i första hand de länder och folk som inte är orsaken till dem. 14.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. I Bulgarien planera de ortodoxa att övergå till den julianska kalendern. 12.12.2009 kl. 00:00

Samhälle. Julgranen är paradisträdet och ljuset hoppets låga. 12.12.2009 kl. 00:00

Kyrka.  När Kyrkpressens webbsidor inom kort förnyas kan bloggskribenterna avpublicera oönskade kommentarer. 11.12.2009 kl. 00:00

Samhälle. Bamsegruppen fungerar som stöd för familjer som har barn med speciella behov. 11.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkan deltar i bredd med politiker och medborgarorganisationer i klimatmötet i Köpenhamn. 11.12.2009 kl. 00:00

kyrkomötesval. De lekmän som kandiderar i kyrkomötesvalet ställer nu upp på två åsiktslistor. Att man frångår regionala listor i valet av lekmannaombud har inte skett sedan år 1986, då stiftet röstade om kvinnliga präster. 28.10.2019 kl. 17:54

biskopsvisitation. Det var mycket ”första” i samband med helgens biskopsvisitation i Vörå församling. Det här var Bo-Göran Åstrands första visitation som biskop och samtidigt också första visitationen för Hans Boije som varit kyrkoherde i församlingen i ett drygt år. Det var också första visitationen sedan församlingarna Vörå och Maxmo fusionerades och år 2011 kompletterades med Oravais som kapellförsamling. 27.10.2019 kl. 17:25

helsingfors bokmässa. Vad är Gud? Är abort fel? Finns helvetet? Biskop Bo-Göran Åstrand fick sitta i heta stolen på Helsingfors bokmässa. Elever från Eklöfska skolan i Borgå och Lovisavikens skola hade förberett frågor om allt från hans jobb till jämlikhet, klimatet och varför gudstjänster är så långa. 24.10.2019 kl. 17:11

nytt från domkapitlet. Clas Abrahamsson förordnas som tf. kyrkoherde i Åbo svenska församling när Mia Bäck ska vara tjänstledig. Bland annat det här beslöt domkapitlet i Borgå stift vid sitt möte på tisdagen. 23.10.2019 kl. 19:08

kyrkslätt. Visste ni att den finlandssvenska menuetten är en del av vårt immateriella kulturarv? I Kyrkslätt tar både menuett och folkmusik plats i gudstjänsten. – Vi måste också få tjäna Gud med våra kroppar, säger kyrkoherde Aino-Karin Lovén. 23.10.2019 kl. 16:02