Glada miner inför biskopsvalets andra omgång.

Nu avgörs biskopsvalet

biskopsval.

Snart klarnar det om det är Bo-Göran Åstrand eller Sixten Ekstrand som blir nästa biskop i Borgå stift.

10.4.2019 kl. 12:58

– Det blir jämnt och spännande, tror de som samlats på domkapitlet för att rösta om vem som blir följande biskop i Borgå stift.

Klockan 13 börjar omröstningen i andra omgången i biskopsvalet i Borgå stift. Kvart i hade ett tjugotal röstberättigade präster och lekmän samlats på domkapitlet.

– Vi har fått in ungefär femtio förhandsröster, fler än senast, säger domprosten Mats Lindgård.

Klockan ett börjar omröstningen i sessionssalen. Valförrättningen leds av Mats Lindgård och börjar med psalmsång, bibelläsning och bön. Sedan ska förhandsrösterna stämplas och sättas i valurnan, och sedan får de präster och lekmän som är på plats rösta. Allt det här beräknas ta ungefär en timme.

Följ med omröstningen här – Kyrkpressen rapporterar genast när de första prosterierna kommer med sina resultat.

Preliminära resultat:

Raseborg: Åstrand 27, Ekstrand 27

Mellersta-Nyland: Åstrand 33, Ekstrand 25

Åland: Åstrand 43, Ekstrand 17

Åboland: Åstrand 23, Ekstrand 36

Helsingfors: Åstrand 50, Ekstrand 25

Pedersöre: Åstrand 30, Ekstrand 55

Domprosteriet: Åstrand 45, Ekstrand 29

Närpes: Åstrand 11, Ekstrand 13

Korsholm: Åstrand 47, Ekstrand 38

Sofia Torvalds

Kyrkan får aldrig vara tråkig eller ovälkomnande, säger Mark Russell, vd för Church Army. 13.2.2015 kl. 16:17

fritänkarna. Fritänkarförbundet har lanserat en webbtjänst där man anonymt kan klaga på religionen i skolan. 10.2.2015 kl. 00:00

evangelisk-lutherska kyrkan. I slutet av år 2014 hörde 73,7 procent, eller drygt fyra miljoner av finländarna, till den Evangelisk-lutherska kyrkan. 9.2.2015 kl. 12:49

köklot. Huvudbyggnaden på Köklot lägergård i Korsholm brändes ner i lördags. 9.2.2015 kl. 12:43

Den som tror på Gud är aldrig ensam. Så kan man kanske sammanfatta en orsak till att religion i de allra flesta fall är något som förebygger psykisk sjukdom. 9.2.2015 kl. 10:22