Indien finns på plats 10. Hindunationalismen innebär att våld mot kristna och andra minoriteter inte stoppas av myndigheterna.

Var nionde kristen drabbas av allvarlig förföljelse

World Watch List.

Förföljelsen av kristna ökar, blir mer utbredd och fler dödas, enligt World Watch List 2019. Antalet länder där kristna utsätts för extrema eller allvarliga förföljelser för sin tros skull räknas nu till 73, mot 58 för ett år sedan.

16.1.2019 kl. 16:18

245 miljoner kristna världen över utsätts för allvarlig förföljelse. World Watch List 2019 har följt med läget för kristna i 150 länder och listar de 50 där förföljelsen är som värst. Bakom den årliga rapporten står den internationella hjälporganisationen Open Doors.

Det som granskas är förföljelse mot kristna, men World Watch List är även en bra indikator på det allmänna människorättsläget, säger Miika Auvinen som är verksamhetsledare för Open Doors Finland.

– Religionsfrihet är en central mänsklig rättighet. Där religionsfriheten inte förverkligas gör sällan andra mänskliga rättigheter det heller.

Han konstaterar att nationalism och radikal islamism är två starka trender som påverkar kristnas situation i dag.

Afghanistan närmar sig Nordkorea

För 18:e året i rad placerar sig Nordkorea i toppen av listan. I Nordkorea ses kristna som statens fiender och de deporteras till arbetsläger eller dödas.

I Afghanistan är läget för kristna nästan lika kritiskt. Landet får liksom Nordkorea 94 poäng av 100 möjliga. Den islamska republiken förbjuder människor att lämna islam och konvertering uppfattas som förräderi mot sin stam och sin familj.

Somalia, Libyen och Pakistan utgör återstoden av topp fem. Radikal islamism samt organiserad korruption och brottslighet är grundorsaker till förföljelsen i de här länderna.

Kristnas frihet begränsas i världens folkrikaste länder

I Kina är situationen för kristna värre än på flera årtionden. Landet steg från plats 43 till 27 bland annat på grund av ny lagstiftning som begränsar religionsutövning. Kinas 100 miljoner kristna upplevs som ett hot mot det kommunistiska partiet. Användningen av internet begränsas, liksom arbete med barn och unga. Övervakningskameror och ny teknologi för ansiktsigenkänning gör det möjligt att effektivt övervaka medborgarna.

Indien steg i sin tur in i topp tio. Religiös nationalism är grundorsaken till förföljelsen. Hindunationalistiska partiet BJP har stor makt och våld mot kristna och andra minoriteter stoppas inte av myndigheterna. Speciellt på landsbygden har kyrkor förstörts och kyrkoledare misshandlats eller dödats.

Över 3700 kristna mördades i Nigeria

Under den tidsperiod rapporten sträcker sig över dödades 4 136 kristna för sin tros skull. Av dessa mord skedde nästan 90 procent i norra och mellersta Nigeria där islamistiska grupper förstört hela kristna byar. Sannolikt är det fler än så som dödats för sin tro – rapporten räknar endast fall där kopplingen mellan mordet och personens religiösa övertygelse är uppenbar.

World Watch List har publicerats årligen sedan 1992. World Watch Unit som sammanställer listan skiljer på två typer av förföljelse: förtryck och våld. Den press som kristna utsätts för inom privatlivet, familjelivet, sociala nätverk, livet som medborgare och kyrkolivet mäts. Förekomsten av våld utgör det sjätte mätområdet.

Här finns hela listan på finska och på svenska.

Emelie Wikblad



Johanna Norrdahl jobbar i Jordanien med humanitär hjälp. Men hennes hjärta är i Sideby. 14.7.2012 kl. 20:00

Kommuniteten Taizé har komponerat en sång på finska. 13.7.2012 kl. 17:02

Söndagens gudstjänst i Lönneberga kyrka i Småland fick ställas in på grund av översvämningen. 11.7.2012 kl. 15:35

Nokia Mission ry byter namn och kommer i framtiden att heta Missiomaailma ry. 11.7.2012 kl. 11:04

Begagnat men ändå värdefullt är temat för den bostad som församlingen i Hervanta inrett till bostadsmässan. 9.7.2012 kl. 15:11

Höstdagarna fick en lillasyster – urpremiär för Sommardagarna. Se bilder! 8.7.2012 kl. 16:58

festival. Kyrkpressen besöker Gullbrannafestivalen i Halmstad, Sverige. 6.7.2012 kl. 14:32

En fjärdedel av danskarna skulle besöka kyrkan oftare om de fick ägna sig åt mindfulness, yoga och healing i gudstjänsten. Men majoriteten säger nej tack. 6.7.2012 kl. 13:58

Kristna skapelsetroende behöver inte bli nervösa över upptäckten av Higgsbosonen, skriver tidningen Dagen. 5.7.2012 kl. 13:48

Den nya kapellet i Kampen i Helsingfors hade fler än 40000 besökare i juni. 5.7.2012 kl. 10:43

Kimitoöns svenska församling har öppnat en samtalstjänst för dem som mister jobbet när FN-Steel går i konkurs. 4.7.2012 kl. 13:56

Det är en högre form av mobbning av betrakta troende människor som något konstigt, menar biskop Antje Jackelén i Lund. 2.7.2012 kl. 10:47

sommar. Kyrkbåtsrodd är en populär utfärds- och motionsform. 30.6.2012 kl. 12:00

Diskussion, upplysning och dialog ska locka minoriteten att delta i demokratiseringen. 29.6.2012 kl. 11:14

Då Italien och Tyskland möts i fotbolls-EM i kväll hejar inte Benedictus XVI på någotdera laget. 28.6.2012 kl. 14:15

STADSBO. Pamela Granskog känner sig som helsingforsare i Österbotten och som österbottning i Helsingfors. Om hon skulle få bestämma skulle alla åka på utbyte till andra regioner. 22.7.2021 kl. 06:00

KONFIRMANDLÄGER. Mi Lassila har 80–90 konfirmandläger bakom sig. För henne är konfirmandlägret en plats där man kan inse att man är älskad. 7.7.2021 kl. 08:00

RÄTTEGÅNG. Vasa hovrätt gör samma bedömning som Mellersta Österbottens tingsrätt och friar Martyrkyrkans vänners ordförande Johan Candelin samt den styrelsemedlem som stått åtalade för penninginsamlingsbrott. Den springande punkten i åtalet har handlat om huruvida Martyrkyrkans vänner i sin insamling riktat sig till en på förhand bestämd och avgränsad grupp för vilket det inte krävs insamlingstillstånd eller om man riktat sig till en bredare allmänhet, vilket hade krävt ett insamlingstillstånd. 2.7.2021 kl. 15:21

ledarskap. Vad är en ledares viktigaste egenskap? Gott självförtroende, säger Henrik ”Henka” Lindberg, som leder produktionsbolaget Parad. Han vill skapa en arbetskultur där det är tryggt att misslyckas. 
– Först då kan kreativiteten flöda. 27.6.2021 kl. 13:42

ÅLDRANDE. Författaren och psykoterapeuten Patricia Tudor-Sandahl har skrivit en ny bok, ”Mer levande med åren”, om modet att åldras och bli sams med det paradoxala och motsägelsefulla som ryms inom oss. 24.6.2021 kl. 00:00