Långdragen debatt om äktenskapet – igen

Kyrkomötet. På onsdagskvällen tog kyrkomötet återigen upp frågan om samkönade par kan vigas i kyrkan. När debatten avbröts på torsdag eftermiddag stod många ännu i kö till talarstolen. Däremot kom kyrkomötet till ett beslut om att inte avstå kyrkans vigselrätt. 17.5.2018 kl. 15:58

Förra året lämnade en grupp kyrkomötesombud in ett initiativ om att kyrkans äktenskapsbegrepp skulle utvidgas så att även samkönade par kan vigas i kyrkan. Inför veckans kyrkomöte i Åbo hade konstitutionsutskottet gett ett femtio sidor långt betänkande.

Utskottets slutsats: låt initiativet förfalla, men ge biskoparna uppgiften att främja en respektfull diskussion om äktenskapet i kyrkan.

Ordförande biskop Matti Repo konstaterade att utskottet fört en lång och respektfull diskussion och behandlat argument för och emot.

Fem utskottsmedlemmar, biskop Björn Vikström bland dem, lämnade in en avvikande åsikt. Det motförslag Vikström presenterades för kyrkomötet är att ärendet förs vidare till biskopsmötet för beredning.

– Vi tycker att det är en förenklad bibeltolkning man använder i betänkandet, där man inte på allvar funderar på vad det betyder att det gått två–tretusen år – att allt det som har hänt i människors sätt att leva inte skulle ha någon betydelse, säger Vikström.

Skiljelinjerna i plenumdebatten – mellan dem som stöder initiativets tankar och dem som ser äktenskapet som något mellan man och kvinna – syntes bland annat i bibeltolkning och i synen på vad religionsfrihet och diskriminering innebär i den här fråga.

– Vi vill, om jag har tolkat det rätt, hålla fast vid enheten trots att det känns som att vår uppfattningar om Bibeln och kyrkans lära är lika långt från varandra som öst från väst, konstaterade ombudet Helena Paalanne.

Många anföranden i plenum var långa, en del även personliga och känslosamma.

Ville Auvinen noterade att majoriteten i talarstolen talade för förändring och förklarade varför han inte själv tänkte försvara sin traditionella äktenskapssyn i debatten.

– Jag tänker att diskussioner är ganska onödiga. Utskottet har gjort många timmars arbete, kanske till och med hundratals timmars arbete, men till samma omröstningsresultat kunde man ha kommit på fem minuter.

Alla argument för och emot att förändra äktenskapsbegreppet har presenterats många gånger redan.

Auvinen tror att åsiktsskillnaderna bottnar djupt i olika syn på Bibeln.

– Jag tror att vi har väldigt olika syn åtminstone på vad människan är, vad synd är, vad nåd och kärlek är, vad kyrka och teologi är – och slutligen också vem Gud är.

Regnbågsprästerna: Vi följer lagen och Jesus

En del av kritiken mot förslaget att förkasta initiativet menade att detta skulle vara att blunda för verkligheten och för att frågan lämnas utan lösning – samtidigt som det finns präster som redan nu viger samkönade par.

I dagsläget har några av dessa präster har fått varningar från sina domkapitel och fört ärendet vidare till domstol.

– Det finns ju en risk att förvaltningsdomstolens beslut kommer bli riktgivande för vad som är möjligt inom kyrkan, säger Björn Vikström. Naturligtvis tycker jag, och jag tror de flesta av oss, att det skulle vara viktigt att vi inom kyrkan själva tar ett beslut – som skulle kunna lämna utrymme för den åsiktsolikhet som finns i den här frågan och kommer att finnas länge och som behöver få finnas.

Längst bak i salen under kyrkomötesdebatten satt en grupp präster i t-skjortor med färggranna tryck: "Vi viger, vi välsignar”.

Regnbågsprästerna är på plats under kyrkomötet för att föra fram sin syn på de teologiska och juridiska sidorna av vigsel- och äktenskapsfrågan.

– Vi är här för att påminna om att Finland har en ny äktenskapslag som behandlar människor jämlikt, och att även kyrkan har skäl att behandla sina medlemmar jämlikt, säger Martti Muukkonen.

Han förklarar det juridiska argumentet bygger på att präster är tjänstemän och underställda finsk lag, medan det inte är fastställt i kyrkolagen att endast en kvinna och en man får vigas.

– Vår uppgift är att viga och välsigna då vi ombeds göra det.

Ge inte upp vigselrätten

På torsdagsförmiddagen röstade kyrkomötet i ett annat ärende rörande äktenskapet: frågan om att kyrkan skulle avstå från vigsel till äktenskap.

Rösterna föll 83–23 för konstitutionsutskottets förslag, enligt vilket kyrkomötet instämmer i att kyrkan ska hålla fast vid vigselrätten.

Motförslaget från ombudet Risto Tuori innehöll bland annat ett tillägg om att kyrkan är beredd att avstå vigselrätten i framtiden, ifall meningsskiljaktigheter inom kyrkan väsentligt förändrar omständigheterna och gör det aktuellt.

Kyrkomötets beslut ligger i linje med biskopsmötet och den vigselutredning som professor Eila Helander gjort.
Emelie Wikblad



kommunreformen prosteri lindgård öhman . Samtidigt som kommunkartan skissas om händer något liknande inom kyrkans förvaltning – fast mera diffust: Enligt planerna sammanförs församlingarna i stora enheter – prosterier – men finns ändå kvar och står för den lokala verksamheten. 9.2.2012 kl. 15:42

kyrkoval stiftsfullmäktige kyrkomöte. På måndag väljs ombud för såväl kyrkomötet som stiftsfullmäktige för fyra år framåt. Här är listan över alla präster och lekmän i Borgå stift som kandiderar i de kyrkliga valen. 8.2.2012 kl. 12:23

Arabiska unga, oberoende av religion, längtar efter fred. 7.2.2012 kl. 11:16

fasta ekologi askola ekofasta. Klarar du dig med mindre bilkörning, kortare dusch och enbart vegetariskt på tallriken? 7.2.2012 kl. 10:55

Saanila. Klart att Gud har humor, säger Stan Saanila som tillsammans med André Wickström är aktuell med tvåmansshowen De tio budorden som hade premiär på Lilla Teatern förra veckan. 2.2.2012 kl. 10:12

biskopsval. Professorn, teologie doktor Miikka Ruokanen, och biskopsmötets sekreterare, teologie doktor Jari Jolkkonen, fick flest röster i den första omgången i biskopsvalet i Kuopio stift. 1.2.2012 kl. 09:50

internationell gudstjänst Esbo. Församlingarna i Esbo börjar ordna engelskspråkiga ekumeniska gudstjänster en gång i veckan. 31.1.2012 kl. 09:00

liitykirkkoon. Riksdagens biträdande justitcieombudsman Jussi Pajuoja har gett beslut angående klagomålet mot nätsidan liitykirkkoon.fi (gå med i kyrkan) 30.1.2012 kl. 15:22

Kyrkodagar Ungdomens kyrkodagar Kyrkomötesval. Det verkliga gränsöverskridandet under Ungdomens kyrkodagar och de allmänna kyrkodagarna kom på upploppet när de unga satte kyrkans beslutsfattare i heta stolen. 29.1.2012 kl. 11:29

Jonas Helgesson UK kyrkodagar. Stå-upp komiker Jonas Helgesson fick stående ovationer av både UK- och kyrkodagspubiken. Se video! 29.1.2012 kl. 09:57

– Måste en hjälpledare, på sin fritid, vara vän med alla konfirmander som tar kontakt på webben? 27.1.2012 kl. 17:21

kcsa UK ungdomens kyrkodagar. Känn stämningar från Vasa där över 200 ungdomar från stiftet finns samlande. Se video! 27.1.2012 kl. 14:38

Kyrkans egen ungdomsriksdag sitter samlade i Vasa. Teologiestuderande Linus Stråhlman från Borgå valdes under  morgonen till ordförande för Ungdomens kyrkodagar 2012. 27.1.2012 kl. 10:14

Guy Liagre EKK. Teologie doktor Guy Liagre från Belgien har valts till ny generalsekreterare för Europeiska kyrkokonferensen (EKK). 27.1.2012 kl. 09:40

kopimistsamfundet religion pirate bay piratrörelsen. Är Ctrl+C en helig handling? Kyrkpressen har träffat Gustav Nipe, ledare för svenska kopimistsamfundet. 26.1.2012 kl. 12:00

Åbo. Lars-Runar Knuts har varit medlem i församlingsrådet i 46 år. – Och aldrig har jag känt mig som en gummistämpel. Jag har faktiskt kunnat påverka. 22.2.2021 kl. 15:50

korsholm. Mats Björklund är nyvald kyrkoherde i Korsholms svenska församling. Han har lång stubin och gillar att hålla i trådarna. 18.2.2021 kl. 20:00

kallelse. I samskolan ville han inte ha någon yrkesvägledning. För Göran Björk visste han skulle bli pastor, så stark var hans kallelse. Men när han inte längre kunde vara pastor blev han vilsen. 18.2.2021 kl. 06:00

beslut. Filip Saxén vågade slutligen gå i närkamp med sig själv, med skammen och ångesten efter de övergrepp han utsattes för som barn. Som sportchef på Hufvudstadsbladet har han också vågat införa en helt jämställd sportjournalistik, trots mycket kritik. – Ibland måste man bara våga vara modig, säger han. 17.2.2021 kl. 14:51

bibeln. Under fjolåret färdigställde den internationella bibelöversättningsorganisationen Wycliffe Associates ett rekordantal nya översättningar. Nya testamentet utkom på 114 nya språk och Gamla testamentet på åtta. 15.2.2021 kl. 09:44