Långdragen debatt om äktenskapet – igen

Kyrkomötet. På onsdagskvällen tog kyrkomötet återigen upp frågan om samkönade par kan vigas i kyrkan. När debatten avbröts på torsdag eftermiddag stod många ännu i kö till talarstolen. Däremot kom kyrkomötet till ett beslut om att inte avstå kyrkans vigselrätt. 17.5.2018 kl. 15:58

Förra året lämnade en grupp kyrkomötesombud in ett initiativ om att kyrkans äktenskapsbegrepp skulle utvidgas så att även samkönade par kan vigas i kyrkan. Inför veckans kyrkomöte i Åbo hade konstitutionsutskottet gett ett femtio sidor långt betänkande.

Utskottets slutsats: låt initiativet förfalla, men ge biskoparna uppgiften att främja en respektfull diskussion om äktenskapet i kyrkan.

Ordförande biskop Matti Repo konstaterade att utskottet fört en lång och respektfull diskussion och behandlat argument för och emot.

Fem utskottsmedlemmar, biskop Björn Vikström bland dem, lämnade in en avvikande åsikt. Det motförslag Vikström presenterades för kyrkomötet är att ärendet förs vidare till biskopsmötet för beredning.

– Vi tycker att det är en förenklad bibeltolkning man använder i betänkandet, där man inte på allvar funderar på vad det betyder att det gått två–tretusen år – att allt det som har hänt i människors sätt att leva inte skulle ha någon betydelse, säger Vikström.

Skiljelinjerna i plenumdebatten – mellan dem som stöder initiativets tankar och dem som ser äktenskapet som något mellan man och kvinna – syntes bland annat i bibeltolkning och i synen på vad religionsfrihet och diskriminering innebär i den här fråga.

– Vi vill, om jag har tolkat det rätt, hålla fast vid enheten trots att det känns som att vår uppfattningar om Bibeln och kyrkans lära är lika långt från varandra som öst från väst, konstaterade ombudet Helena Paalanne.

Många anföranden i plenum var långa, en del även personliga och känslosamma.

Ville Auvinen noterade att majoriteten i talarstolen talade för förändring och förklarade varför han inte själv tänkte försvara sin traditionella äktenskapssyn i debatten.

– Jag tänker att diskussioner är ganska onödiga. Utskottet har gjort många timmars arbete, kanske till och med hundratals timmars arbete, men till samma omröstningsresultat kunde man ha kommit på fem minuter.

Alla argument för och emot att förändra äktenskapsbegreppet har presenterats många gånger redan.

Auvinen tror att åsiktsskillnaderna bottnar djupt i olika syn på Bibeln.

– Jag tror att vi har väldigt olika syn åtminstone på vad människan är, vad synd är, vad nåd och kärlek är, vad kyrka och teologi är – och slutligen också vem Gud är.

Regnbågsprästerna: Vi följer lagen och Jesus

En del av kritiken mot förslaget att förkasta initiativet menade att detta skulle vara att blunda för verkligheten och för att frågan lämnas utan lösning – samtidigt som det finns präster som redan nu viger samkönade par.

I dagsläget har några av dessa präster har fått varningar från sina domkapitel och fört ärendet vidare till domstol.

– Det finns ju en risk att förvaltningsdomstolens beslut kommer bli riktgivande för vad som är möjligt inom kyrkan, säger Björn Vikström. Naturligtvis tycker jag, och jag tror de flesta av oss, att det skulle vara viktigt att vi inom kyrkan själva tar ett beslut – som skulle kunna lämna utrymme för den åsiktsolikhet som finns i den här frågan och kommer att finnas länge och som behöver få finnas.

Längst bak i salen under kyrkomötesdebatten satt en grupp präster i t-skjortor med färggranna tryck: "Vi viger, vi välsignar”.

Regnbågsprästerna är på plats under kyrkomötet för att föra fram sin syn på de teologiska och juridiska sidorna av vigsel- och äktenskapsfrågan.

– Vi är här för att påminna om att Finland har en ny äktenskapslag som behandlar människor jämlikt, och att även kyrkan har skäl att behandla sina medlemmar jämlikt, säger Martti Muukkonen.

Han förklarar det juridiska argumentet bygger på att präster är tjänstemän och underställda finsk lag, medan det inte är fastställt i kyrkolagen att endast en kvinna och en man får vigas.

– Vår uppgift är att viga och välsigna då vi ombeds göra det.

Ge inte upp vigselrätten

På torsdagsförmiddagen röstade kyrkomötet i ett annat ärende rörande äktenskapet: frågan om att kyrkan skulle avstå från vigsel till äktenskap.

Rösterna föll 83–23 för konstitutionsutskottets förslag, enligt vilket kyrkomötet instämmer i att kyrkan ska hålla fast vid vigselrätten.

Motförslaget från ombudet Risto Tuori innehöll bland annat ett tillägg om att kyrkan är beredd att avstå vigselrätten i framtiden, ifall meningsskiljaktigheter inom kyrkan väsentligt förändrar omständigheterna och gör det aktuellt.

Kyrkomötets beslut ligger i linje med biskopsmötet och den vigselutredning som professor Eila Helander gjort.
Emelie Wikblad



En sommardag 1942 kommer hundra judiska flyktingar med tåget till Närpes. De övernattar på riksdagsman Karl Johan Wenmans gård och fortsätter sin färd nästa dag. 18.4.2013 kl. 13:04

Det är det andliga som är det centrala i församlingen. Men det är också bra med mat i magen och bra om disken försvinner. Spänningen mellan Marta och Maria är något Ulla Dönsberg funderat mycket på. Någon tillfredställande förklaring har hon inte. 14.4.2013 kl. 12:00

Andligt våld kan handla om allt från regler för hur man ska bete sig för att ha ”rätt tro” till grova fysiska och psykiska övergrepp.  Janne Villas färska bok är en slags religiös konsumentupplysning. 13.4.2013 kl. 12:00

Församlingarnas andel av samfundsskatten kommer att vara 2,35 procent.  Viktigare än höjningen är löftet från regeringen att det bortfall som skattelättnaderna för företagen innebär ska kompenseras helt. 12.4.2013 kl. 15:00

Kyrkoherde Jon Lindeman i Finström-Geta församling leder inget åländskt kyrkouppror, tvärtom. – En åländsk ledningsgrupp kan hjälpa domkapitlet i Borgå att bättre förstå Åland. 12.4.2013 kl. 12:24

Matteus församling har som en av de första församlingarna i Norden skapat en mobilapp för konfirmander. Appen är bara en liten del av ett långsiktigt förnyande av skriftskolan. 11.4.2013 kl. 10:18

Kyrkpressens chefredaktör May Wikström blir vd för Fontana Media. Hon kommer dessutom att fortsättningsvis sköta uppdraget som chefredaktör för Kyrkpressen. 8.4.2013 kl. 11:12

Dagens trosproffs är mer tilltufsade och ifrågasatta kulturellt än för bara tio år sedan. Emeritusbiskopen trivs numera som resepredikant. Han tror på påskens hopp som medicin mot uppgivenheten. 31.3.2013 kl. 12:00

Prästhemmens och prästmakens/makans roll har förändrats mycket sedan prästfruarnas förbund bildades. I dag har förbundet bytt namn och många ”prästfruar” är män och prästerna ibland ensamstående. 28.3.2013 kl. 15:00

Styrelsen för Pörkenäs har nekat rollspelsföreningen Eloria att hålla ett lajv på lägergården under påsken. 28.3.2013 kl. 12:00

När journalister rapporterar om kyrkliga frågor leder bristande kunskaper lätt till dålig journalistik. 27.3.2013 kl. 12:45

I trädgården. 31.3.2013 kl. 10:00

Vid graven i trädgården. 29.3.2013 kl. 18:00

I korsets skugga. 29.3.2013 kl. 15:00

På korset. 29.3.2013 kl. 15:00

kyrkoherdeval. I söndags träffades Pedersöre församlings tillträdande kyrkoherde Mia Anderssén-Löf, vice ordförande Krister Mård och biskop Bo-Göran Åstrand för att utbyta tankar kring församlingsarbetet. 7.9.2021 kl. 12:45

BÖN. När man inte klarar av att be kan man testa att be på ett nytt sätt. 3.9.2021 kl. 15:18

RÄTTEGÅNG. Besvärstiden gick ut och hovrättens dom överklagades inte – den frikännande domen i målet mot Martyrkyrkans vänner står alltså fast. 2.9.2021 kl. 16:56

studieliv. Sonja Jakobsson rör sig i högskolornas korridorer och får ägna sig åt något av det hon gillar mest – att höra människors berättelser. 2.9.2021 kl. 16:52

studier. Moa Widjeskog studerar på ett kristet college i Kentucky. Hon har mött värme och vänlighet, men också attityder som är helt främmande för henne. 2.9.2021 kl. 09:19