Biståndsorganisationerna kritiserar kortsiktiga beslut

Semester. Var finns tanken om globalt ansvar? Varför fattar vi inte långsiktiga beslut? Det undrar biståndsorganisationerna efter nyheten att regeringen skär bort ytterligare 25 miljoner i anslag för biståndet. 8.4.2016 kl. 15:21

– Diskussionen om globalt ansvar, den finns inte mer. Den tanken har försvunnit helt. Det är som om vi finländare inte längre hade något ansvar för det som pågår i världen, säger Jouni Hemberg, verksamhetsledare för Kyrkans Utlandshjälp.

– Men lyckligtvis har finländska medborgare ändå på många sätt visat att de inte stöder de här tankarna.

Han blev både överraskad och djupt besviken över regeringens besked om ytterligare nedskärningar i statens biståndsanslag. Från år 2018 ska regeringen spara 25 miljoner euro i biståndet.

– Det kom som en överraskning eftersom den förra nedskärningen var så stor.

I det här skedet är det svårt att säga hur biståndsorganisationerna påverkas – regeringen har inte gett någon information om hur nedskärningarna riktas. Hemberg säger att när det gäller bistånd finns det två områden där regeringen kan banta ner sin finansiering: det bilaterala biståndet mellan två stater och medel som går till medborgarorganisationer som förmedlar pengarna vidare.

– Det är inte helt lätt att skära i det bilaterala biståndet, och om det skulle gå så illa att nedskärningarna drabbar biståndsorganisationerna vet jag inte hur det går.

Kortsiktiga beslut

Han påpekar att det senaste nedskärningen ledde till att de förlorade hälften av sina anslag från staten.

– Om vi skulle drabbas av en ytterligare nedskärning på 25 miljoner, så blir det bara en fjärdedel kvar. För många organisationer skulle det nästan innebära dödsstöten.

Rent praktiskt tippar Hemberg att nedskärningarna leder till att allt färre finländska aktörer deltar i biståndsarbetet.

– Det tycker jag är väldigt synd.

Sofia Torvalds

Marcus Henricson. Farhåga: de pengar som handhas av kristna organisationer används inte för kärnverksamheten. Åtgärd: domkapitet beställde utredning. I utredningen skissas möjligheter till samarbete mellan organisationerna upp. 11.3.2015 kl. 00:00

carl haglund. Carl Haglund avvisar påståendet om att fritänkarna hörts mer än kyrkan i arbetet med försvarsministeriets rapport om den etiska undervisningen och fältandakterna i det militära. 2.3.2015 kl. 13:29

danmark. År 2012 var ett annus horribilis för den danska folkkyrkan då drygt 21 000 medlemmar lämnade kyrkan. Nu har den utevecklingen vänt: i fjol var det bara ca 9 500 danskar som lämnade kyrkan, skriver Kristeligt Dagblad. 2.3.2015 kl. 13:23

Jamie Oliver. Kändiskocken valde Ari Vitikainens måltidsbild i en FN-relaterad fototävling. 25.2.2015 kl. 18:44

frälsarkransen. – Vi har beundransvärt satsat på ordens värld, men orden har börjat svika oss, säger Martin Lönnebo, mannen bakom kransen. 26.2.2015 kl. 00:00