Med tid och vilja går alla konflikter att lösa, säger domkapitlets nya stiftssekreterare för personalvård Virva Nyback.

Virva Nyback: Vi jobbar på många fronter för att lösa problemen i Vanda

Stiftsekreteraren Virva Nyback är mycket glad över att domkapitlet valt att satsa på en organisationskonsult för att lösa problemen i Vanda svenska församling.
– Konflikter sitter inte i väggarna, de går att lösa, säger hon.

17.12.2015 kl. 13:17

Organisationskonsulten och gruppsykoanalytikern Mikko von Bruun, med bakgrund bland annat som organisationschef på YLE, ska under ett års tid försöka reda ut konflikterna mellan kyrkoherde och förtroendevalda i Vanda svenska församling.

Konflikterna i Vanda svenska församling har pågått länge, redan innan den nuvarande kyrkoherden Martin Fagerudd tillträdde. I höst har församlingsrådet inte varit beslutsfört under några möten eftersom så många medlemmar varit frånvarande. Under sitt möte i tisdags slog domkapitlet fast att kyrkoherde Martin Fagerudd brutit mot god förvaltningssed då han i en föredragningslista från ett möte i maj som anmälningsärende skrev att församlingsrådets medlem Annika Halmén brutit mot god förvaltningssed samt mot lojaliteten och förtroendet i församlingsrådet. Halmén representerar gruppen "Vi i Vanda", som under sommaren och hösten lämnat in sju klagomål och tre anmälningar till domkapitlet.

Också domkapitlets nya stiftssekreterare för personalvård, Virva Nyback, är inblandad i arbetet med att lösa konflikten i Vanda svenska församling.

– Jag kommer att jobba med församlingens personal. Det betyder att vi jobbar på många fronter. Det är ytterst viktigt att vi erbjuder stöd och hjälp åt alla parter, säger hon.

Mikko von Bruun ansvarar själv för upplägget, domkapitlet står för notan.

– Det är en stor och seriös satsning från domkapitlets sida, säger Nyback.

– Jag är personligen mycket glad över domkapitlets beslut. Men uppgiften är inte lätt.

Det är inte första gången Kyrkpressen rapporterar om konflikter mellan kyrkoherde och församlingsråd, sådana förekommer också i andra församlingar. Är det något i vår kyrkliga kultur som ger upphov till sådana konflikter?

– När resurserna är begränsade frestas man att vara effektiv och fatta snabba beslut, och i den finländska ledningskulturen kan det leda till problem. Det blir missuppfattningar på vägen. Det är väldigt viktigt att hela tiden hålla dialogen vid liv, vara öppen om varför och hur beslut fattas, säger Virva Nyback.

Brister dialogen samlas tråkiga erfarenheter på hög och kan leda till en öppen konflikt.

– Man brukar tala om relationstillit. När den försvinner leder det till misstroende. Det här är saker som vi alla vet och kan, men ibland lever man inte som man lär.

Hon påpekar också att kyrkans organisationsmodell är olycklig. Kyrkoherden bereder ärenden, är ordförande i församlingsrådet och har dessutom ansvar för verkställandet.

– Där finns en demokratibrist om man jämför med andra organisationer. Den förutsätter stor lyhördhet och aktivt nätverkande för att allt ska löpa bra.

Måste kyrkoherdar ha hög emotionell intelligens för att klara sina jobb?

– Nej, det är sådant man kan lära sig! Missförstånd sker alltid, men det viktigaste är att inte låta relationerna brista.

Tror du att så sega och långvariga konflikter som den i Vanda svenska församling faktiskt går att lösa?

– Det går! Man påstår ibland att något sitter i väggarna, men så är det inte, väggarna är bara materia. Det handlar om svåra, outtalade mönster som måste upptäckas. Det är viktigt att det är en specialist som hjälper till med processen. Församlingen behöver inte satsa ekonomiska resurser på det här, men nog vilja och tid.

Sofia Torvalds
Kp-arkiv/Johan Myrskog



MISSIONSFÄLTET. Ända sedan hon var barn har Natalie Björkstrand haft en kallelse till missionsfältet. I sommar stärktes kallelsen under ett besök till missionsfältet i Kenya. 9.10.2024 kl. 11:42

betraktat. Kanske kan vi, på samma sätt som den lame mannens vänner, bära fram oss själva och varandra inför Gud? 6.10.2024 kl. 14:06

POLARISERING. Att tycka om människor som delar våra värderingar är naturligt, och det kan vara riktigt bra för samhället! Men om vi börjar tycka allt mer illa om ”de andra”, de som inte är, eller tycker, som oss. Då polariseras vi. Forskarnas råd för att inte bli så svartvit: umgås med någon som inte tycker som du. Ni behöver inte omvända varandra. 4.10.2024 kl. 20:22

Personligt. När Tove Uvemo Söderbäck var tonåring hade hon inte tid att bli konfirmerad. När hon senare i livet tog tag i saken förändrade det hennes livsbana. Nu studerar hon för att bli diakon. 3.10.2024 kl. 13:53

kallelse. När Fanny Sjölind var föräldraledig för tre år sedan insåg hon vad hennes kallelse var: Att kombinera tron och sången. – Och att följa Guds vilja i det vardagliga och att använda de gåvor jag fått. 2.10.2024 kl. 19:28

hopp. – Hopp är inget som kommer till oss som en skänk från ovan, säger Heidi Juslin-Sandin. Tvärtom menar hon. 24.3.2025 kl. 18:48

psykologi. När Trump skällde ut Zelenskyj i Vita huset betraktade den kristna terapeuten Markku Veilo scenen med intresse. – Det var ett klassiskt exempel på hur en människa reagerar utifrån sina känslolås och inte klarar av att bete sig vuxet, säger han. Men vi har alla en del i oss som exploderar eller imploderar oväntat – och den kan vi jobba med. 20.3.2025 kl. 10:01

Begravningsplatser. Runt om i Svenskfinland finns små begravningsplatser som drivs av föreningar eller sammanslutningar. Två begravningsplatser stöds av den lokala församlingen eller samfälligheten. 19.3.2025 kl. 10:00

KRISTEN YOGA. Stillhetens yoga utövas i dag i var femte församling i den evangelisk-lutherska kyrkan. Yogans ursprung utanför kristendomen och Europa väcker fortfarande frågor. Ny forskning ska titta på varför. 18.3.2025 kl. 10:00

film. Filmen om den tyska teologen och motståndsmannen Dietrich Bonhoeffer är bioaktuell i vår. Filmen är skrämmande relevant i en tid då auktoritära ledare på nytt utmanar vårt civilkurage. Ylva Eggehorn, svensk poet, författare och Bonhoeffer-översättare, tycker att filmen är angelägen just idag. 17.3.2025 kl. 18:39