Vice ordföranden i församlingsrådet: "Björks framtidsvisioner avgjorde"

Oerfaren men med rätt profil eller meriterad med bättre papper? Vad det är som ska avgöra då kyrkoherden väljs? 17.10.2014 kl. 15:17

I samband med kyrkoherdevalet i Petrus församling har frågan väckts huruvida församlingsråd vid indirekta val har rätt att förbise formell kompetens då de väljer kyrkoherde.

Jurist Leena Saastamoinen på Kyrkostyrelsen säger att en präst måste uppfylla de formella behörighetskraven för att domkapitlet ska godkänna denne som sökande till en kyrkoherdetjänst. Behörighetskraven för en kyrkoherdetjänst är att man är präst och har avlagt pastoralexamen.

– Domkapitlet undersöker att kraven uppfylls. Om de gör det förklaras den sökande behörig för tjänsten.

Om valet av kyrkoherde utförs genom indirekt val, det vill säga att det är de förtroendevalda i församlingen som röstar och inte församlingsmedlemmarna, är det enligt Saastamoinen fritt fram att välja den person som rådet anser vara mest lämpad för tjänsten.

– Här kan rådet göra en mycket mångsidig bedömning. Även om en av de sökande har högre utbildning kan en annan sökande, på basis av andra förtjänster, väljas. De sökande är ju båda formellt behöriga för tjänsten.

I det aktuella fallet var det Daniel Björk som valdes till kyrkoherde i Petrus församling. Monica Heikel-Nyberg, som inte fick tjänsten, har meddelat att hon lämnat in en rättelseyrkan till församlingsrådet.

– Så som jag tolkar det är församlingsrådet skyldigt att göra en helhetsbedömning av vilken av de sökande som är mest lämplig. Jag menar att så inte har skett.

Hon tar ännu inte ställning till huruvida hon tänker överklaga beslutet, i det fall församlingsrådet inte beaktar hennes rättelseyrkan.

– Det tar jag ställning till senare, om det blir aktuellt, säger Heikel-Nyberg

Inga tidigare fall

Några prejudikat från liknande kyrkoherdeval med indirekt val finns det inte, eftersom kyrkomötet så sent som 2011 godkände den ändring i kyrkolagen som gör det möjligt för församlingen att välja kyrkoherden via indirekt val. Det är ändå möjligt att överklaga beslutet till högre instans.

– Om det finns en diskrimineringsgrund för beslutet kan kandidaten till exempel ersättas ekonomiskt, säger Saastamoinen.

Riktigt valförfarande

Lars-Eric Henricson är lagfaren assessor på domkapitlet i Borgå stift.

– Den formella kompetensen måste uppfyllas men sedan är det individuella kvaliteter som avgör. Rådet se till behoven i församlingen och bedöma helheten. Jag kan inte säga i vilken proportion olika saker ska bedömas.

Han säger att Petrus församlingsråd enhälligt ville ordna indirekt val och att domkapitlet fattade beslutet att de får göra det.

Var det rätt beslut av domkapitlet att låta Petrus församling ordna indirekt val?

– Jag tar inte ställning till om det var rätt eller fel. Men det vore väldigt konstigt om ett enhälligt församlingsråd ber om det och vi säger nej. Då måste det finnas goda orsaker. Den demokratiska ordningen förutsätter att man kan utgå från att ett enhälligt församlingsråds åsikt ska kunna respekteras. Eftersom kyrkomötet har gått in för indirekta val är det också ett riktigt sätt att förrätta val, svarar Henricson.

Vilka var då de individuella kvaliteter hos den nyvalda kyrkoherden Daniel Björk som gjorde att han valdes trots mindre erfarenhet och lägre utbildning?

Petrus församlingsråds vice ordförande Caroline Sandström säger att det var ett svårt beslut och att valet inte fattades lättvindigt. Rådet intervjuade de sökande grundligt och tog del av deras ansökningshandlingar.

– En jätteviktig sak som talade till Björks fördel var att han har väldigt många visioner och är inkommen i det som kunde vara den utvidgade framtida verksamhet som också rådet önskar för Petrus framtid. Vi tror på hans förmåga att leda och inspirera.

– Björk känner församlingen bättre men även utomstående personer var samstämmiga om att han kunde vara rätt person för posten just nu. Men det är klart att han är ung och inte har så stor erfarenhet.

Hur kommenterar du avgående rådmedlemmen Joachim von Weissenbergs uttalande (Hbl, 16 oktober) om att den avgående kyrkoherden Bengt Lassus kan ha intresse av fortsatt inflytande i rådet genom att påverka den unga nya kyrkoherden?

– Det är möjligt att Daniel Björk ser Bengt Lassus som en form av mentor. Det är också naturligt att pensionerade kyrkoherdar i någon mån syns i verksamheten, till exempel som förrättningspräster. Men jag tror inte att Björk kommer att låta sig styras av Lassus.

Är du nöjd med att det blev ett indirekt val?

– Hade vi haft ett direkt val hade vi inte heller på samma sätt varit tvungna att bära ansvar för det efteråt. Men samtidigt har vi verkligen försökt göra det bästa av valet. Har man fattat ett beslut får man leva efter det.

Kyrkpressen publicerar en längre version av artikeln i nästa veckas papperstidning.

Christa Mickelsson



FINLANDS SCOUTER. I år samarbetar insamlingen Gemensamt Ansvar med Finlands Scouter. Temat för årets insamling är ungas möjligheter att drömma och bygga en trygg framtid. Emma Portman jobbar som koordinator för medlemsutveckling hos Finlands Svenska Scouter 3.3.2025 kl. 16:13

Ukraina. Att tända ett ljus känns som en liten sak, men det är något med ljus – det ger ändå en känsla av att något är lite bättre, säger ukrainska Iryna Gorkun-Silén om den ljuständning för Ukraina som Helsingfors kyrkliga samfällighet ordnade på treårsdagen av Ukrainakriget. 28.2.2025 kl. 20:47

HALLÅ DÄR. Hon startar en ny barnkör i skolorna i vår. – Att sjunga i kör är en bra form av gemenskap, det motverkar ensamhet, säger hon. 28.2.2025 kl. 21:10

Kolumn. Det ingår i mina arbetsuppgifter som diakoniarbetare att på torsdagar hjälpa till med matutdelningen AndreasHelps i Helsingfors. Mathjälpen har redan pågått i tio års tid. 28.2.2025 kl. 21:06

val. Teologie magister Benjamin Häggblom har utsetts till sjukhuspräst i Vasa. Sedan november 2024 har han vikarierat som sjukhuspräst. 26.2.2025 kl. 19:49

val. Den ledigförklarade kaplanstjänsten i Esbo svenska församling har fått tre sökande. 25.2.2025 kl. 13:58

fastan. Under fastan får vi andas ut vår rädsla för att andas in kärlek, godhet, vila – ja, nåd. Det är inget vi måste, kan eller borde göra. Men vi får fasta. 24.2.2025 kl. 19:42

BEGRAVNINGSVÄSENDET. Det händer mycket inom begravningsväsendet just nu, men på gravkontoret i Jakobstad är man van vid att hitta lösningar och möta människor i sorg. 24.2.2025 kl. 15:16

Personligt. För Matte Fontell var hans stamning och hans överaktivitet en skam – men också en källa till kreativitet. – Jag var livlig och överaktiv, men jag hade också tusen bilder och berättelser i huvudet. 20.2.2025 kl. 18:53

PRÄSTBRIST. På vissa orter är det svårt att hitta kyrkoherdar. Prästvikarier är det också brist på. Notarie Linus Stråhlman vid domkapitlet i Borgå tror att pengar kunde vara ett lockbete i jakten på kyrkoherdar. – Man tror kanske att det är ett heligt jobb att vara präst, men lönen spelar helt klart en roll. 20.2.2025 kl. 12:00

Personligt. – Jag tror att vår tid på jorden handlar om att lära oss att älska. Att vara så goda vi kan. Jag tycker att vi borde vara mer ödmjuka inför vad det innebär att vara människa, säger skådespelaren Anna Hultin. 18.2.2025 kl. 10:13

PULS. Det har gått ett halvt år sedan de aktiva i det karismatiska lekmannakonceptet Puls lade ner i Petrus församling i Helsingfors och gick sin väg. Kyrkpressen tittar på vad som hände sedan. 17.2.2025 kl. 19:00

litteratur. Då Emma Ahlgren skriver fiktion är det roligt, absurt, vasst och mörkt. Men hon påminner om att det i verkligheten finns hjälp mot mörker. Det finns terapi och medicin. Och djur. Och ibland också Gud. 14.2.2025 kl. 13:37

GRÖN OMSTÄLLNING. Nina Långstedt är den sjunde generationen som odlar jorden på Krämars i Svartå, Ingå. Hon vill göra allt hon kan för att rädda inte bara Krämars utan hela planeten för framtidens generationer. – Det är hopplöst, men vi måste göra det ändå. 13.2.2025 kl. 09:43

ungdomens kyrkodagar. – Det som var särskilt fint i år var att vi kom till att ingen ska pushas ut från församlingen bara för att vi har lite olika värderingar, säger Mona Nurmi. 12.2.2025 kl. 18:26

Kolumn. – Jag hoppas att jag för egen del kunde ta Jesus som exempel och kunna vara välkomnande och bemöta andra mänskor som han skulle ha gjort. 28.8.2025 kl. 19:16

ÖSTERSJÖN. I Esbo firade församlingen Östersjödagen med kaffe och dopp – det vill säga ett alldeles fysiskt dopp på stranden i Stensvik. 28.8.2025 kl. 09:13

Bibel. Tankar om vår diskussion, dess orsak och centrala fråga. Vad är det ytterst fråga om i våra fortsatta debatter om kvinnliga präster, homosexualitet, köns- och sexuella minoriteter och samkönade äktenskap? frågar ärkebiskop emeritus John Vikström. 10.9.2025 kl. 10:35

NYTT FRÅN DOMKAPITLET. Domkapitlet har beviljat en präst avsked från prästämbetet. 22.8.2025 kl. 15:59

kyrkobyggnader. Efter tre års förberedelser har kyrkan i Kiruna nu flyttat intill den grund den ska stå på. I morgon ska den flyttas upp på grunden. 20.8.2025 kl. 16:09