Marcus Birro bryr sig inte om att vara politiskt korrekt i sina krönikor.

Väcker beundran och irritation

Han är författare, programledare, bloggande fotbollsfantast och känd kristen krönikör i Sverige. – För att få in min första krönika om tro i Expressen krävdes det en hel del övertalning, berättar Marcus Birro. Nu har han gett ut ett eget evangelium.

6.3.2014 kl. 09:00

Hans krönikor om tro i Expressen har mötts av ett stort gensvar från läsarna. Men när Birro första gången skrev en krönika om tro i Expressen, var det nära att den aldrig hade blivit publicerad. – Jag började med att skriva om fotboll och sedan år 2008 har jag också varit en ”riktig” krönikör och skrivit om andra saker.

Första gången han skrev han om sin tro var år 2010 och då mötte han på motstånd från Expressens redaktion. – Men jag stod på mig och fick in den. Det visade sig att det fanns ett stort behov av sådana krönikor och jag fick ett stort gensvar.

I fyra år har han fått skriva krönikor om tro i Expressen, men nu är det slut. – Nu har de meddelat att det räcker med den typen av texter. Men jag är glad att jag fått skriva om de här sakerna i fyra år.

Varför får du inte längre skriva om tro? – Sverige är ett ängsligt land. Ju högre plattform du har desto fegare är skribenterna.

Han har fått negativ feedback från både icke-troende och andra troende. – Men jag kan inte klaga för överlag har det varit mycket positiv respons på mina krönikor. Själv är jag en rätt så korkad troende, jag tror på Jesus och Bibeln. Det har väckt uppskattning hos många men irriterat andra.

Läs hela intervjun i KP 10.

Tomas von Martens

Den som tror på Gud är aldrig ensam. Så kan man kanske sammanfatta en orsak till att religion i de allra flesta fall är något som förebygger psykisk sjukdom. 9.2.2015 kl. 10:22

För Charles Ngujo går det lika bra att göra akrobatik, sluka eld, spela afrikanska trummor eller skotta snö. Jag har många talanger, säger han. Men helst av allt vill han vägleda ungdomar. 5.2.2015 kl. 14:40

Årets kantor 2015 är Eeva-Liisa Malmgren. 5.2.2015 kl. 13:00

prästläget. Hälften av prästerna i Borgå stift närmar sig pensionsåldern. 5.2.2015 kl. 07:22

S:t Mårtens kyrka. Mariehamns församling diskuterar en försäljning av S:t Mårtens kyrka till den katolska församlingen. 2.2.2015 kl. 13:15