Pavel taska vill ägna hela sitt liv åt att leda människor närmare Jesus. FOTO: Johan Myrskog

Vill leda unga till Jesus

Pavel Taska blev kristen på allvar då han var tonåring. Sedan dess har han vuxit allt djupare in i sin tro. Att arbeta med ungdomar i Ostrava i Tjeckien beskriver han som både utmanande och fantastiskt.
3.8.2013 kl. 12:00
– Jag tyckte egentligen aldrig om att studera. Jag längtade efter dagen då jag äntligen skulle bli färdig, säger Pavel Taska.

Han har precis blivit teologiemagister och ser nu fram emot att helt och hållet koncentrera sig på sitt arbete som ungdomsledare i centrumförsamlingen i Ostrava i Tjeckien.

– Jag har jobbat här i två år vid sidan av studierna men nu kommer jag enbart att arbeta här, berättar han.

Mötte Jesus i vardagsrummet

Ostrava är Tjeckiens tredje största stad med cirka 300 000 invånare. Den ligger i landets östra del nära den polska gränsen och är en av de viktigaste industristäderna i Tjeckien.

Pavel Taska har bott i Ostrava i hela sitt liv, med undantag för några korta vistelser på andra orter. Han beskriver sin familj med varma ord.

– Jag har en underbar familj som har lett mig närmare Gud i hela mitt liv.

Taskas pappa är pastor och det var genom honom som Taska fick lära känna Jesus.

– I tonåren var jag inne i en lång period av sökande och fast jag trodde på Gud så kände jag en gnagande rastlöshet, berättar han.

– Jag var inte säker på om jag var frälst.

Pavel Taska bad och grubblade mycket över hur han skulle komma till himlen och en dag när han satt och åt tillsammans med sin pappa fick han svaret.

– Jag berättade för pappa om min situation. Pappa slog upp efesierbrevet där det står att vi är frälsta av nåd genom tro. Då gick det upp ett ljus för mig och tillsammans bad vi frälsningsbönen och då äntligen kände jag frid.

Ett stort behov
Att arbeta med ungdomar i Ostrava är ingen lätt sak menar Pavel Taska. Församlingen gör inte så mycket väsen av sig och ungdomsgänget är fortfarande inte så stort och starkt.

– Det finns många frestelser som till exempel prostitution och droger i staden och ungdomarna tycker inte om organisationer. De vill vara fria och spontana.

Samtidigt beskriver Taska Ostravas ungdomar som vilka andra ungdomar som helst.

– Det finns ett stort behov och en stark längtan efter djupa och nära relationer.
Pavel Taska och hans fru Jana har länge arbetat målmedvetet med att lärjungaträna de ungdomar som redan är en del av församlingen och den kristna gemenskapen.

– Det allra bästa sättet att nå ungdomarna är genom lärjungaskap, säger Taska.

– I praktiken innebär det att satsa mycket tid på dem genom att göra saker tillsammans med dem och dela livet med dem.

Taska betonar att det är lika viktigt att både älska ungdomarna och att som ledare vara bestämd och peka mot rätt riktning genom att visa exempel.

– Ungdomarna är de som håller i svärdet och är en viktig påverkande grupp i samhället och kyrkan. Eftersom de är framtiden vill vi inte bara göra saker tillsammans med dem, vi vill också lära dem om Bibeln och lära dem att be.

Centrumförsamlingen i Ostrava har ett ypperligt läge när det gäller att nå ut till människor. Kyrkan ligger på promenadavstånd från torget i centrum och där människorna rör sig. Pavel Taska berättar om sina stora drömmar för ungdomsgruppen och för hela staden.

– Vi vill se en stor grupp av både unga och äldre som lever i en innerlig gemenskap med varann  och når ut till andra människor.

Ungdomsgruppen består just nu av cirka femton ungdomar av vilka några varit troende under hela sitt liv och några stycken kommit till tro genom ungdomsarbetet.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Johan Myrskog



Kultur. Den lutherska kyrkan deltar på Bröllops- och kärleksmässan som ordnas i Helsingfors mässcentrum i helgen. 10.10.2008 kl. 00:00

Kyrka. Åbo förvaltningsdomstol har förkastat pastor Jari Rankinens besvär över det disciplinära straff han fick då han vägrat samarbeta med en kvinnlig kollega. 10.10.2008 kl. 00:00

Kultur. Var går gränsen mellan godhet och ondska? Kan det finnas skuld och ansvar utan minne? 10.10.2008 kl. 00:00

Människa. Patrik Salmi och Heidi Bergman, båda 23 år, träffades på en studentfest i februari 2006. Drygt ett och ett halvt år senare föddes sonen Jack. Graviditeten var oplanerad och kom som en chock. 9.10.2008 kl. 00:00

Ledare. Prosten Liisa Tuovinens tilltag i somras att välsigna ett lesbiskt registrerat partnerskap ledde till klagan hos domkapitlet för att hon hade brutit mot kyrkolagen, kyrkoordningen och kyrkans tradition. 9.10.2008 kl. 00:00

Kristina Fernström. Jag har läst en förbjuden bok. Igen, får jag väl lov att erkänna. 9.10.2008 kl. 00:00

Samhälle. Hur gör man när alla talar om omsorg men ingen verkar bry sig? 8.10.2008 kl. 00:00

Människa. När hon säger: ”Be för Iran”, är det som om varje cell i henne skulle instämma. Lätt för de kristna i Iran har det inte varit under hennes livstid. Nu blir det än värre. 8.10.2008 kl. 00:00

Kyrka. Biskoparna Gustav Björkstrand och Eero Huovinen ställer en rad kritiska frågor med anledning av den så kallade bönestund som prosten Liisa Tuovinen höll för ett registrerat partnerskap. Biskop Mikko Heikka försvarar sitt och domkapitlets ja till det skedda. 7.10.2008 kl. 00:00

Kyrka. Resultatet från insamlingen Gemensamt Ansvar 2008 har överräckts till insamlingens beskyddare, republikens president Tarja Halonen. 7.10.2008 kl. 00:00

Kyrka. Biskoparna försvarar barnens rätt att växa upp i lugn och ro i boken Kärlekens gåva. 7.10.2008 kl. 00:00

Världen. 7.10.2008 kl. 00:00

Världen. En ny våg av förföljelse bröt i slutet av augusti ut mot de kristna i Orissa och andra delstater i Indien. Bakom våldet står extrema hinduer. 6.10.2008 kl. 00:00

Världen. Påven Benedikt XVI meddelade på fredagen att katolska kyrkan håller fast vid sitt avståndstagande från preventivmedel. 6.10.2008 kl. 00:00

Världen. De katolska biskoparna i USA manar landets politiker att ta moraliskt ansvar. 5.10.2008 kl. 00:00

val. Många har uttryckt sin besvikelse över det saknas kvinnliga biskopar i Finland. Nu ställer prästen och forskaren Heli Inkinen upp i ärkebiskopsvalet. 29.8.2017 kl. 15:22

Kultur. Det här är inget självbiografiskt verk. Men smärtan i Adrian Pereras dikter är inte fiktiv, den luktar och den känns. 29.8.2017 kl. 13:19

teater. Får man som engelsman skriva en föreställning om ett stycke smärtsam finländsk historia? Ja, svarar Julian Garner. 30.8.2017 kl. 15:12

Borgå. Svenska församlingshemmet säljs och domkyrkoförsamlingens verksamhet och personal flyttas till finska församlingshemmet – så lyder det utkast till fastighetsstrategi som gemensamma kyrkorådet i Borgå godkände förra torsdagen. 28.8.2017 kl. 16:13

Förberedelse. Kom i tid till kyrkan, ta inte för tjocka kläder och ät en ordentlig frukost! Här är tipsen ni inte vill missa om konfirmationen närmar sig. 25.8.2017 kl. 10:40