Pavel taska vill ägna hela sitt liv åt att leda människor närmare Jesus. FOTO: Johan Myrskog

Vill leda unga till Jesus

Pavel Taska blev kristen på allvar då han var tonåring. Sedan dess har han vuxit allt djupare in i sin tro. Att arbeta med ungdomar i Ostrava i Tjeckien beskriver han som både utmanande och fantastiskt.
3.8.2013 kl. 12:00
– Jag tyckte egentligen aldrig om att studera. Jag längtade efter dagen då jag äntligen skulle bli färdig, säger Pavel Taska.

Han har precis blivit teologiemagister och ser nu fram emot att helt och hållet koncentrera sig på sitt arbete som ungdomsledare i centrumförsamlingen i Ostrava i Tjeckien.

– Jag har jobbat här i två år vid sidan av studierna men nu kommer jag enbart att arbeta här, berättar han.

Mötte Jesus i vardagsrummet

Ostrava är Tjeckiens tredje största stad med cirka 300 000 invånare. Den ligger i landets östra del nära den polska gränsen och är en av de viktigaste industristäderna i Tjeckien.

Pavel Taska har bott i Ostrava i hela sitt liv, med undantag för några korta vistelser på andra orter. Han beskriver sin familj med varma ord.

– Jag har en underbar familj som har lett mig närmare Gud i hela mitt liv.

Taskas pappa är pastor och det var genom honom som Taska fick lära känna Jesus.

– I tonåren var jag inne i en lång period av sökande och fast jag trodde på Gud så kände jag en gnagande rastlöshet, berättar han.

– Jag var inte säker på om jag var frälst.

Pavel Taska bad och grubblade mycket över hur han skulle komma till himlen och en dag när han satt och åt tillsammans med sin pappa fick han svaret.

– Jag berättade för pappa om min situation. Pappa slog upp efesierbrevet där det står att vi är frälsta av nåd genom tro. Då gick det upp ett ljus för mig och tillsammans bad vi frälsningsbönen och då äntligen kände jag frid.

Ett stort behov
Att arbeta med ungdomar i Ostrava är ingen lätt sak menar Pavel Taska. Församlingen gör inte så mycket väsen av sig och ungdomsgänget är fortfarande inte så stort och starkt.

– Det finns många frestelser som till exempel prostitution och droger i staden och ungdomarna tycker inte om organisationer. De vill vara fria och spontana.

Samtidigt beskriver Taska Ostravas ungdomar som vilka andra ungdomar som helst.

– Det finns ett stort behov och en stark längtan efter djupa och nära relationer.
Pavel Taska och hans fru Jana har länge arbetat målmedvetet med att lärjungaträna de ungdomar som redan är en del av församlingen och den kristna gemenskapen.

– Det allra bästa sättet att nå ungdomarna är genom lärjungaskap, säger Taska.

– I praktiken innebär det att satsa mycket tid på dem genom att göra saker tillsammans med dem och dela livet med dem.

Taska betonar att det är lika viktigt att både älska ungdomarna och att som ledare vara bestämd och peka mot rätt riktning genom att visa exempel.

– Ungdomarna är de som håller i svärdet och är en viktig påverkande grupp i samhället och kyrkan. Eftersom de är framtiden vill vi inte bara göra saker tillsammans med dem, vi vill också lära dem om Bibeln och lära dem att be.

Centrumförsamlingen i Ostrava har ett ypperligt läge när det gäller att nå ut till människor. Kyrkan ligger på promenadavstånd från torget i centrum och där människorna rör sig. Pavel Taska berättar om sina stora drömmar för ungdomsgruppen och för hela staden.

– Vi vill se en stor grupp av både unga och äldre som lever i en innerlig gemenskap med varann  och når ut till andra människor.

Ungdomsgruppen består just nu av cirka femton ungdomar av vilka några varit troende under hela sitt liv och några stycken kommit till tro genom ungdomsarbetet.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Johan Myrskog



Ledare. Du är ett barn som ligger på ett jordgolv. Du fryser om vi inte griper in. 23.12.2010 kl. 00:00

Människa. Om vi äter rätt mår vi själva och hela samhället bättre, anser Kenneth Oker-Blom. 21.12.2010 kl. 00:00

Samhälle. Religionsundervisningen får tillsvidarebehålla sina elva årsveckotimmar. Hur det blir under nästa regering vet ingen. 21.12.2010 kl. 00:00

Kyrka. Jeppo, Munsala och Nykarleby församlingar slås samman år 2013. Det rekommenderar domkapitlet i Borgå i sitt utlåtande från förra veckan. 20.12.2010 kl. 00:00

Kyrka. Den lutherska kyrkan och de två metodistsamfunden i vårt landundertecknade ett gemensamt avtal förra veckan i Kristuskyrkan i Helsingfors. 20.12.2010 kl. 00:00

Kyrka. På adressen joulukirkko.fi kan man gå in och skapa julstämning då det passar för en själv. 19.12.2010 kl. 00:00

Människa. Hur förändras julfirandet när man får barn? Svaret blir både inte alls och helt och hållet. 18.12.2010 kl. 00:00

Människa. För femtio år  sedan omkom Bo-Sanfrid Höglunds far i flygolyckan i Kvevlax. Nu skriver sonen en bok om händelsen. 17.12.2010 kl. 00:00

Kultur. Åbo har inte bara kulturhuvudstadtiteln 2011. Staden har också landets första församlingsanställda kultursekreterare på svenskt håll. ”Missions- och kultursekreterare”, det är Laura Karankos titel i Åbo svenska församling. Sedan hösten arbetar hon deltid med det bästa hon vet. 17.12.2010 kl. 00:00

Människa. Livet har två sidor – ett dramatiskt i strålkastarljuset, ett annat stillsamt tillsammans med familjen. 16.12.2010 kl. 00:00

Kyrka. Läkarbristen i Finland underlättas sedan länge av utländska läkare som gästar eller stannar i landet för gott. Kanske prästbristen kunde botas med samma medicin? 16.12.2010 kl. 00:00

Rolf af Hällström. –  Ja, det är ju så lite kalorier i kaffet så det behövs ingen välsignelse. 16.12.2010 kl. 00:00

Ledare. ”Santa Claus!” Hantverkaren i Antalya räcker fram täljstenen. Den korsfästa figuren som avbildas är så uppenbart Kristus som den kan bli. Men julgubben säljer bättre. Och S:t Nicholas rötter finns förvisso här, i det som i dag är hjärtat i det moderna Turkiet. 16.12.2010 kl. 00:00

Kyrka. Bikthemligheten för präster luckras upp när det gäller övergrepp mot barn. Regeringen och kyrkan kom överens om saken förra veckan. 15.12.2010 kl. 00:00

Kyrka. Kyrkostyrelsens plenum sammanträdde i går, 14 december. Ett av de beslut som fattades var att godkänna de åtgärder för likabehandling i kyrkan som föreslogs i slutrapporten för projektet Yhdenvertaisuus ja kirkko (Likabehandling i kyrkan). 15.12.2010 kl. 00:00

mission. Om Gud vill och flygen går återvänder Chamilla och Kristian Sjöbacka till Kenya så snart de kan. ”Får man trivas så här bra på missionsfältet?” har de ibland frågat sig. Landet och arbetet har förändrats sedan de första gången åkte ut som missionärer. 4.6.2020 kl. 09:19

mathjälp. Coronaepidemin har lett till ett ökat behov av mathjälp. De som ordnar matutdelning försöker möta behovet, samtidigt som de fått lägga om verksamheten. 2.6.2020 kl. 15:51

Coronapandemin. Tillsvidare ska man undvika körsång, rekommenderar biskoparna. 2.6.2020 kl. 14:23

Pörkenäs. Jakobstads svenska församling har omprövat beslutet att inte ordna konfirmandläger i sommar. Församlingen ordnar två dagläger på Pörkenäs. 1.6.2020 kl. 16:32

Åbo akademi. Björn Vikström har blivit utnämnd till professor i systematisk teologi vid Åbo Akademi för de närmaste fyra åren (1.8.2020-31.7.2024). 1.6.2020 kl. 14:20