Lång hyrestvist i Saltvik

Kyrkoherden i Saltvik bor i en stor, herrgårdsliknande prästgård. Men hur mycket hyra ska han betala? Tvisten ska upp i domstol.
5.7.2013 kl. 09:45
För några veckor sedan skrev Kyrkpressen att kyrkorådet i Saltvik fattat beslut om att ge upp kyrkoherdens boendeskyldighet. Enligt Hans Holmlund, medlem i kyrkofullmäktige i Saltvik, fattades beslutet för att man ville ge kyrkoherden alternativ vad gäller bostadsanskaffning.

Men Saltviksherden Peter Blumenthal vill bo i prästgården.

– Kyrkpressen gav helt felaktigt bilden att boendeskyldigheten i Saltviks prästgård skulle vara upphävd. Men boendeplikten är ingen spelknapp man kan flytta på efter godtycke. Enligt prästförbundets jurist handlar det om primära anställningsvillkor, säger han.

Blumenthal påminner om att då han sökte tjänsten stod det i annonserna att tjänsten är förenad med boendeskyldighet i prästgården.

– Skulle församlingen göra misstaget att mot prästens vilja anhålla om att domkapitlet ska upphäva boendeplikten kan det liknas vid bedrägligt förfarande, säger Blumenthal.

Kyrkofullmäktigeordförande Peter Lindbäck bekräftar Blumenthals tolkning. Boendeskyldigheten upphävs först för följande Saltviksherde.

– Det handlar om ett missförstånd: det är självklart att församlingen inte kan upphäva boendeskyldigheten för den sittande kyrkoherdens del. Ifall han inte vill bo kvar kan han anhålla om personlig befrielse från boendeskyldighet.

Vill hyra bara en del
Ett problem med prästgården kvarstår – en tvist om hyran. Kyrkoherde Peter Blumenthal vill gärna bo i den vackra prästgården i Saltvik, men han vill inte betala hyra för hela huset – flera hundra kvadratmeter.

– Det brukar gå till så att församlingen i samråd med tjänsteinnehavaren kommer överens om en rimlig boendeyta att hyra. För en ensamstående präst rekommenderar Prästförbundet max 90 kvadratmeter.

Blumenthal har meddelat att han inte har behov av prästgårdens övre våning och att han kan tänka sig att i samråd med kyrkorådet söka lämpliga hyresgäster för den våningen.
Peter Lindbäck säger att det är svårt att dela upp prästgården så att kyrkoherden enbart skulle använda en del av lägenheten – framför allt med tanke på hur bostaden är disponerad och med tanke på om följande kyrkoherde vill hyra hela bostaden.

Läs vidare i KP nr 27/2013.

Sofia Torvalds



På vägen till Golgata. 29.3.2013 kl. 12:00

I prokuratorns residens. 29.3.2013 kl. 10:00

På översteprästens gård. 28.3.2013 kl. 23:00

I Getsemane trädgård. 28.3.2013 kl. 21:00

I översteprästens palats. 28.3.2013 kl. 18:00

Påskvandringen Via Crucis involverar över hundra skådespelare. 25.3.2013 kl. 11:02

Matteus församling är bland de första i norden att använda sig av en skriba-app för telefoner. 25.3.2013 kl. 10:08

I dag rider Jesus in i Jerusalem. Igen. 24.3.2013 kl. 09:00

Guds ord har sin egen kraft och Bibeln kan läsas och förstås helt utan akademiska förkunskaper. Men om man som KP:s redaktör inte kan låta bli att försöka förstå hur andra kristna tänker, då kan det där med olika bibelsyner bli minst sagt utmanande. 23.3.2013 kl. 12:00

I snart sju år har Carolina Djupsjöbacka hållit i en syjunta med bön för kvinnor i Vasatrakten. Knypplandet och tebjudningen med sju sorters kakor har fått ge vika för samtal, umgänge och lekträffar med barnen. 22.3.2013 kl. 16:00

Sedan 1968 då Gud reste honom ur knarkträsket är det Jesus som gällt för Arne Selander. Som präst har han fått möta många missbrukare. 22.3.2013 kl. 14:43

Det nya missionsstiftet skapar förvirring anser biskoparna. Nu får alla lutherska präster brev. 22.3.2013 kl. 12:15

Katoliken Sara Torvalds frågar i veckans Radbyte varför redaktioner inte har journalister som har förutsättningar att förstå vad som händer inom den kyrkliga sfären. 21.3.2013 kl. 11:43

Nu diskuteras igen en könsneutral äktenskapslag och dess följder för kyrkan. Frågan är svår för alla samfund som har vigselrätt i Finland. Att behålla vigselrätten med risk för påtryckning – eller ge upp den? 21.3.2013 kl. 11:17

I begynnelsen handlade hela Europaprojektet om etik och samhällsansvar, inte pengar. Det har glömts bort, anser de europeiska kyrkornas samhällsarbetare och talesman. 15.3.2013 kl. 09:00

LIVSBANA. Vanligtvis säger man att man snubblat in i en karriär. Det gjorde inte Mårten Wallendahl. En kompis som snubblade över honom ledde in honom på den livsbana han nu är i. 1.9.2021 kl. 16:37

BÖN. Cita Nylund tog initiativ till att starta en bönetråd på Facebook. Varje vecka samlas gruppmedlemmarna på sitt håll och ger av sin bönetid åt andra. – Det är ganska stort fast det är litet. 1.9.2021 kl. 12:45

familjeliv. När Oskar Boije var en vecka gammal fick hans föräldrar veta att han har 47 kromosomer. – Oskar förankrar oss här och nu, säger Erika och Mattias Boije. 1.9.2021 kl. 09:13

kyrkoherdeval. Den livliga debatten inför herdevalet i Pedersöre har väckt frågor. Vad måste en kyrkoherde vara bra på? Att lyssna, säger biskop Bo-Göran Åstrand. 31.8.2021 kl. 09:12