Neda kämpade länge med att kunna placera islams profet och Jesus i rätt ordning. När hon såg Jesus i en vision fick hon svar på sina frågor.

Fick klart besked av Gud

Hon tog religionen på allvar. Hon följde reglerna, gick klädd enligt föreskrifterna och bad regelbundet. Men ändå kände Neda en tomhet i sitt hjärta. I Finland mötte hon Jesus i en vision.
17.5.2013 kl. 12:00
– Jag var en stark muslim och jag lydde islams lagar, säger Neda. Men jag var ärlig mot mig själv och noterade att jag var tom i mitt hjärta. Jag var besviken på islam och försökte fylla tomheten genom att börja meditera. Men något hindrade mig från att fortsätta. Då förstod jag inte vad det var men nu förstår jag att det var Gud.
 
Neda har vuxit upp som muslim i Iran. Hon kom till Finland som flykting för fyra år sedan och fick uppehållstillstånd för ett halvt år sedan. Nu är hon bosatt i en sydösterbottnisk kommun.

Av säkerhetsskäl berättar hon inte om sin bakgrund. Neda är heller inte hennes riktiga namn..
 
Drömde om Jesus
Redan den första veckan på flyktingmottagningen i Helsingfors drömde Neda att hon stod utanför en gammal och liten kyrka.
 
Kyrkan i drömmen var omgiven av en stenmur. Hon stod utanför muren och såg den öppna dörren till kyrkan. Inne i kyrkan såg hon vitklädda kvinnor med ljus i sina händer. De sjöng och gick runt i kyrkan.

– De sjöng på ett språk som jag inte förstod. Men i mitt hjärta förstod jag att de sjöng till Gud. Det kändes heligt och fridfullt. Plötsligt hörde jag någon ropa på mig med mitt namn. Jag vände mig om och såg en man. Han bjöd mig in i kyrkan och lovade ge mig allt jag behöver, också allt det jag bett om. Jag frågade vem han är som kan ge allt det här till mig. Han var ju en människa. Han svarade: Jag är Jesus. Då vaknade jag.

Den här drömmen tänkte Neda på varje dag tills hon flyttade till Sydösterbotten någon vecka senare. Där fick hon ett rum med fönster mot en gammal kyrka som var omgiven av en stenmur.

– Det var nästan samma kyrka som jag sett i drömmen. Även om jag inte bad i Jesu namn utan till gud kände jag mig ändå nära Gud och trygg där jag var.
 
– Jag brukar följa de tecken och drömmar jag får i mitt liv.

På flyktingförläggningen fanns en kristen kvinna från Iran.

– En dag vågade jag börja fråga henne om hennes tro och jag berättade för henne om min dröm. Hon blev glad över drömmen och sa att Gud har en plan för mig. Kort därefter flyttade kvinnan till en annan ort.
 
Den första fotbollmatchen
Då drog det ihop sig till fotbollsmatch mellan det lokala laget och ett lag från Vasa. Något sade Neda att hon skulle gå på matchen.

– Det var första och troligen sista gången jag gick på fotboll, säger hon. Efter matchen ledde något mig till att gå fram till Vasalaget för att gratulera dem. Jag började tala med en man som erbjöd sig att hålla kontakt med mig.
 
Två dagar senare ringde han och frågade om han fick komma och hälsa på med sin fru. Kontakterna utvecklades till att mannen och hans familj blev Nedas vänner.

– I dag vet jag att han är pastor, men till en början talade han aldrig om kristen tro med mig. Först när jag berättade om min dröm för honom frågade han om jag ville komma med dem till kyrkan. Det ville jag, för jag ville veta mera om kristen tro. De gav mig också en bibel på persiska.

Neda märkte att mannen och hans familj hade en annan typ av kärlek, en kärlek som hon saknade.

–  De visade kärlek utan att förvänta sig att få något tillbaka. Jag såg att kristendomen var bra. Jag ville veta mera men började kämpa med frågan om Jesus är Gud.

Enligt den muslimska läran är Jesus en av de främsta profeterna, men han är varken Gud eller Guds son. För en muslim är det redan problematiskt att placera Jesus framför Mohammed som anses vara den störste och siste av profeterna.
 
– Det är svårt för muslimerna att acceptera att en människa är Gud. Så var det också för mig. Redan att säga orden ”Jesus är Gud” är mycket svårt, för det kan vara en stor synd. Muslimerna tror att gud är en. Man kan varken se eller röra vid honom. De accepterar inte att skapelsen kan vara Skaparen.
 
Såg Jesus i en vision
Men då visade sig Jesus för Neda på nytt. Till skillnad från den första gången var hon vaken när Jesus uppenbarade sig i en vision.

– Atmosfären ändrades plötsligt och jag omsveptes av ett ljus. Jag var som i en bubbla och jag såg en man som närmade sig mig. Han gav mig ett budskap. Jag frågade vem han är och han svarade Mohammed.

I den situationen kände Neda ingen rädsla utan bara en desperat längtan efter sanningen.

– Jag sa åt Mohammed att jag inte accepterar hans budskap. Jag sa att jag ville tala med någon som är i en högre position än han. I den situationen kände jag mig stark. Det var viktigt för mig att veta vad som skulle hända sedan. Jag var till och med beredd att dö. Jag hade många utmaningar i livet just då och sökte efter svar.

Mohammed avlägsnade sig. I stället såg hon en stor och mäktig man som höll en stav i sin hand.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Johan Sandberg



BARNBÖCKER. Monica Vikström-Jokela är aktuell med barnboken Hurdan är himlen? 14.10.2021 kl. 17:36

relationer. På familjerådgivningsbyråerna är krigstraumat inte längre samtalsämne nummer ett. Inget har ersatt kriget i det avseendet, men Jan-Erik Nyberg har sett att vår tids krav på individen blivit ett allt större problem. 14.10.2021 kl. 15:18

TVÅSPRÅKIGHET. Efter två veckor på jobbet sade den nya kommunikatören i Esbo svenska församling upp sig. – Arbetsmängden är så stor att det är omöjligt att göra ett gott jobb, säger företrädaren Sheila Liljeberg-Elgert, som också befarar en nedmontering av det svenska. 13.10.2021 kl. 16:45

utmaningar. När Nirupam Smarts första dotter föddes blev livet kaotiskt och familjen fick leva ett ögonblick i taget. Att få ett barn med specialbehov har skakat om hans tro – men också gjort honom mera tacksam. 13.10.2021 kl. 11:18

ungdomar. Linda Wahrman mötte illamående, panikångest och social ångest på sommarens konfirmandläger i Borgå. – Det var som att gå omkring och släcka små bränder hela tiden. 12.10.2021 kl. 08:40

kollekt. I en insändare i förra veckans KP ställdes frågan om det går att betala kollekt på elektronisk väg. Sixten Ekstrand, som är direktör vid Kyrkans svenska central, svarar i veckans KP att de arbetsgrupper som utrett frågan föreslår att församlingarna använder applikationen MobilePay. 12.10.2021 kl. 08:30

diakoner. På diakonvigningen i Borgå domkyrka den 10 oktober utökades Borgå stifts diakoner med fyra nya diakoner. 11.10.2021 kl. 10:09

jomala. För Anders Gabriel Sundström är musik en metafysisk upplevelse. – Jag är en västerländsk romantiker, hemma i kyrkor och katedraler. 8.10.2021 kl. 16:00

kyrkoherde. Efter 27 år som präst på Kungsholmen i Stockholm har Jan Olov Fors landat i Olaus Petri församling i Helsingfors. För honom var teologistudierna
en resa på okänd mark och en port till ett jobb som han älskar.
 – Varje möte är oändligt värdefullt. 8.10.2021 kl. 15:16

Bokaktuell. John Vikström är aktuell i höst med boken Det handlar om frihet. Han fyller också 90 år i oktober: – Det känns lite overkligt, men jag får finna mig i det, säger han. 30.9.2021 kl. 20:13

KLIMATET. Tanken om miljön och ekonomin är gemensamma nämnare till varför Simon Ekstrand kör elbil och Niclas Sjöskog biogasbil. Ekstrand har ännu en tredje orsak: intresset för teknik. – Visst känns det bra att veta att inget kommer ut ur avgasröret när jag kör, säger han. 29.9.2021 kl. 18:21

parrelation. Maria och Tomas Höglund har varit tillsammans i över 25 år. De är väldigt olika, men de är vänner. De har haft kriser i sitt äktenskap, men tillsammans känner de sig starkare. När de tävlade i Voice of Finland var det skönaste att inte vara ensam. 29.9.2021 kl. 09:22

ansvar. Sarah Tiainen är ny koordinator för Ansvarsveckan. – Jag har en liten personlig dröm om att göra Ansvarsveckan och Ekumeniska Rådet lite mer kända på finlandssvenskt håll. 28.9.2021 kl. 18:48

Åbo svenska teater. Markus Riuttu spelar Vanja i pjäsen Morbror Vanja av Anton Tjechov på Åbo Svenska Teater i höst. – Vanja bär på en stor, stor känsla av meningslöshet. 28.9.2021 kl. 18:33

skrivande. "Är detta ordbruk i själva verket bara ett sätt att försöka fånga det ofattbara?" 29.9.2021 kl. 06:00

KYRKOMÖTET. Liberala storstadspräster öppnade debatten om samkönad vigsel i kyrkomötet. Biskoparnas kompromiss om dubbel äktenskapssyn fick stöd – men också kritik från både regnbågsfronten och de konservativa. 15.5.2024 kl. 10:35

musik. De närmaste dagarna många båten eller flyget till Sverige inför Taylor Swifts konserter i Stockholm. Varför börjar man lyssna till världens bästsäljande artist, Taylor Swift? Sofia Torvalds skriver om hur hon trillade ner i kaninhålet. 16.5.2024 kl. 11:51

Bok. Våra kroppar behöver föda. Vi behöver också föda för vårt själsliga liv. Birgitta Udd kombinerade behoven och skrev boken "Det smakar liv – Vardagstankar och recept". 15.5.2024 kl. 15:27

INGERMANLANDS KYRKA. Inom maj månad ska två av kyrkans missionsorganisationer förklara varför flera av deras anställda har prästvigts i en luthersk kyrka i Ryssland. Biskop Ivan Laptev i den ingermanländska kyrkan tycker ståhejet är märkligt. 14.5.2024 kl. 10:00

KYRKOMÖTET. Många nya delegater i kyrkomötet. De tunga frågorna som samkönad vigsel eller organisationsreform i kyrkan kommer upp på onsdag. 13.5.2024 kl. 20:10