Carita Nyström och syrenen hemma i Korsnäs. FOTO: Dag Ågren

Hon har ett eget paradis på jorden

För författaren Carita Nyström är trädgården en plats där allt påminner om att livet går vidare.
3.5.2013 kl. 18:00
Carita Nyströms färska bok Det börjar alltid med ett frö – Trädgårdshistorier är en frukt som fått mogna länge. Projektet fick vänta i många år, genom maken Erik Ågrens sjukdom och en allvarlig bilolycka som drabbade henne själv.

– Nu är jag så glad åt boken som kommit efter en så lång vinter och seg och tveksam vår.

Nyström insjuknade i reuma redan på 80-talet och många har under årens lopp undrat hur hon orkar med allt arbete med den egna trädgården i Korsnäs.

– Trädgården är mitt personliga lilla paradis som ger mig styrka och glädje. Särskilt i en tid då de ekologiska hoten växer. Att det finns en liten bit jord som jag har ansvar för.

För henne är också den vilda floran viktig. Då hon och maken byggde sitt hus listade hon de växter som fanns på tomten.

– Jag månar om dem och är glad över att nästan alla finns kvar.

Växter som minnen

Trädgårdsarbete kan också vara ett existentiellt projekt.

– Man ser växter vissna och dö, och man ser dem knoppas och blomma igen. I trädgården märker vi att livet går vidare. Vägen mot den död vi alla har framför oss kan smyckas med blommor och frukt.

Nyström påminner om att trädgårdens ursprung är en föreställning om att trädgården är en symbol för det himmelska paradiset. Den tanken finns i så gott som alla religiösa traditioner.

– Själva ordet ”paradis” kommer från persiskans paradaeza, ”en muromgärdad plats”, och det har tagits in i alla indoeuropeiska språk.

För Carita Nyström är trädgården också en minnesplats. Där blommar växter hon fått av sina vänner. Där står ”Eriks björk” och påminner om maken Erik Ågren som i tiderna sade ett bestämt nej till att hugga ner trädet.

– Nu när han är borta är jag glad åt att björken finns kvar.

Nytta och nöje
Carita Nyström har ägnat ett kapitel åt de präster som bidrog till att göra det sena 1700-talet till en blomstringstid i svensk och finländsk trädgårdshistoria.

– Det var Carl von Linné som ansåg att präster ska ha en örtagård att arbeta i som motvikt till det stillasittande arbetet. Han förstod att trädgårdsarbete också har en terapeutisk sida.

Läs hela artikeln i papperstidningen.

Sofia Torvalds

Den som tror på Gud är aldrig ensam. Så kan man kanske sammanfatta en orsak till att religion i de allra flesta fall är något som förebygger psykisk sjukdom. 9.2.2015 kl. 10:22

För Charles Ngujo går det lika bra att göra akrobatik, sluka eld, spela afrikanska trummor eller skotta snö. Jag har många talanger, säger han. Men helst av allt vill han vägleda ungdomar. 5.2.2015 kl. 14:40

Årets kantor 2015 är Eeva-Liisa Malmgren. 5.2.2015 kl. 13:00

prästläget. Hälften av prästerna i Borgå stift närmar sig pensionsåldern. 5.2.2015 kl. 07:22

S:t Mårtens kyrka. Mariehamns församling diskuterar en försäljning av S:t Mårtens kyrka till den katolska församlingen. 2.2.2015 kl. 13:15