Tre kristliga friskolor fick grönt ljus

Statsrådet har prövat de alternativa grundskolornas ansökningar. Fyra av åtta godkändes.
12.4.2012 kl. 15:36
Statsrådet gav på torsdagen fyra registrerade samfund rätt att ordna grundläggande utbildning. Tre av sökandena driver skolor på kristen grund. Alla de som nu godkändes har redan tillstånd sedan tidigare.

Bland dem som beviljades tillstånd finns Confido - Österbottens kristliga uppfostran rf.  Föreningen får nu rätt att ordna grundläggande undervisning för invandrare fram till 2014. Skolan har redan ett tidsbundet tillstånd för förskola och grundläggande undervisning för årskurserna 1-6. Däremot fick Confido nej till motsvarande tillstånd för årskurserna 7-9 och för dem som överskridit åldern för läroplikt. 


De övriga som beviljades tidsbundna tillstånd är Joensuun Steinerkoulun kannatusyhdistys ry  (förskola och åk 1-9),  Porin kristillisen koulun kannatusyhdistys ry,(förskola och åk 1-9), Oulun kristillisen koulun kannatusyhdistys ry (förskola och åk 1-9).

Ca 2,6 procent av eleverna i den grundläggande utbildningen får undervisning i en privat grundskola.
Det finns 69 privata skolor i Finland som erbjuder grundläggande utbildning med tillstånd av statsrådet. Bland dem är tolv kristliga skolor.
May Wikström

Johannes församling. Johan Westerlund har sökt kyrkoherdetjänsten i Johannes församling. Kyrkoherdetjänsten i Johannes församling har varit obesatt sedan tidigare kyrkoherden Stefan Djupsjöbacka meddelade att han går i pension. 23.5.2014 kl. 15:20

Ett aktualitetsprogram i Sveriges teve som ännu inte sänts, har väckt en livlig debatt i svenska medier. Programmet kommer att sändas den 28 maj i SVT. – Kritiken var väntad, men inte att den skulle komma så tidigt, en och en halv månad innan programmet sänds. Men det blir allt vanligare att vårt arbete uppmärksammas redan på inspelningsstadiet. Så stort genomslag har programmet numera, säger ansvarig utgivare Nils Hanson till Kyrkpressen. 22.5.2014 kl. 13:58

De finns också på församlingens läger: unga som skär sig, som inte äter, som har ångest. Församlingens uppgift är att erbjuda en gemenskap som inte ställer krav och berätta om en Gud som älskar alla, oberoende av prestationer. 22.5.2014 kl. 13:01

Peter Kankkonen. Pensionär i Finland fortsätter söderöver bland finländska långtidsresenärer. 22.5.2014 kl. 11:44

barnkörsstämma. Barnkörer från tjugo olika församlingar samlades till barnkörsstämma på Kimitoön förra helgen. Kimitoöns församling var värd för evenemanget, som ordnades i samarbete med Borgå stift. 19.5.2014 kl. 11:17