Marlen Talus-Puzesh.

Talus-Puzesh ny ordförande för FKS

Marlen Talus-Puzesh valdes under helgens Höstdagar till ny ordförande för Förbundet kristen skolungdom FKS.

6.11.2011 kl. 12:43

– För mig är Höstdagarna den årliga storsamlingen för ungdomarna i Borgå stift, säger Talus-Puzesh som själv  besökt samlingen från och till under 24 års tid.

Till vardags arbetar hon som ungdomsarbetsledare i Grankulla svenska församling och hon tycker det är viktigt att ungdomarna får träffas också utanför den egna församlingen och se hur många vi verkligen är i kyrkan.

– Det är också en bred bas bakom samlingen eftersom det inte är någon enskild exempelvis väckelserörelse som arrangerar.

Vad vill du göra för Höstdagarna och FKS?

– Programmet håller redan jättehög standard. Sedan är det ju en smaksak om man gillar just de band och de talare som uppträder ett visst år. Jag vill nog bara fortsätta att göra ett gott arbete med Höstdagarna.

Talus-Puzesh påpekar att FKS inte bara är Höstdagarna.

– Föreningen upprätthåller också webbsajten Fråga prästen där ungdomar kan ställa frågor kring tro och liv. Där tror jag att vi kunde utveckla och samarbeta med flera aktörer. Jag tror att ungdomsarbetet i kyrkan står inför någon slags milstolpe där det gamla inte riktigt verkar fungera längre. Vi behöver hitta vår nisch igen.

Talus-Puzesh tillträder i januari 2012. Hon efterträder Fredrik Portin.

Webred

psalmbokstillägget. Kyrkpressen publicerar här alla de 150 förslagen till det psalmbokstillägg som förväntas kunna tas i bruk i församlingarna om två år. 26.11.2014 kl. 11:45

Lite av en äventyrare är han nog, Aatto Lamminpää. I stället för den Transsibiriska järnvägen tar han den Transit-Sibiriska landsvägen och kör den 6 000 kilometer långa vägen till Sibirien. Med sin Ford Transit, årsmodell 1989. 26.11.2014 kl. 11:25

Tyska kyrkan Tyska församlingen Deutsche kirche . Eget dagis, lånad präst och medlemmar över hela landet, det är några av hemligheterna bakom Tyska församlingens starka gemenskap. 26.11.2014 kl. 00:00

Sociologen Thomas Rosenberg kritiserar både församlingarna och medierna för bristfällig information inför församlingsvalet. 25.11.2014 kl. 00:00

gravskändning. Den tidigare talmannen och bankdirektören Thorvald Erikssons grav i Mariehamn har utsatts för kraftig vandalism, rapporterar Nya Åland. 24.11.2014 kl. 12:44