Körsvängen med Laudate Eum

Kultur. Laudate Eum är något så ovanligt som en laestadiansk ungdomskör. 9.4.2011 kl. 00:00

 Namnet, som betyder lovprisa Honom, berättar ganska bra vad det är frågan om. 

– Vi tycker det är roligt att få sjunga till Guds ära. Evangeliet är ett glatt budskap, vilket vi också vill förmedla via sången, säger körmedlemmen Christoffer Asplund.

Kören har kring 30 medlemmar från området mellan Karleby och Nykarleby. De flesta är i 20-årsåldern och alla är under 30.

– I mitt kompisgäng är många musikaliska så vi tänkte vi kunde göra något av det. Markus Wargh, som till vardags är kantor i Luleå Domkyrka, uppmuntrade oss.

Ursprungligen var det tänkt att kören bara skulle ha mansstämmor, men det passade repertoaren bättre att också ta med kvinnoröster.

– Vi sjunger psalmer och lovsånger, de flesta är på svenska men också några engelska låtar finns med.

Sångerna ackompanjeras huvudsakligen på piano men ibland har man tagit stöd av elgitarr.

– Vissa tror att det låter stökigt, men elgitarrer kan också ha ett skört sound.

Laudate Eum övar en gång per vecka, huvudsakligen under Victoria Lassilas ledning. Kören hade sin första konsert på nyårsdagen 2010 i Pedersöre kyrka och fick ett bra mottagande. Vissa i publiken ställde till och med önskemål om att få höra kören på skiva.

– Vi började fundera på saken och under helgen spelar vi in i Luleå kyrka. Vi har sponsorerats av olika företag i Jakobstadsnejden och vinsten går till välgörande ändamål i Nepal, säger Christoffer Asplund.

Efter skivinspelningen tar kören sommarlov, men Asplund hoppas på fler uppträdanden i framtiden.

– Om någon vill att vi ska uppträda, ställer vi gärna upp. Det har tidigare varit tal om att sjunga på åldringshem, jag hoppas det blir av.

Marina Wiik

May Wikström. Kaffejuryn håller session. Plats: Mannerheimvägen 16. Ärende: Gåvoetik. 26.5.2011 kl. 00:00

Ledare. Skräpberget efter guldfesten i Helsingfors centrum lär ska ha varit värre för stadens renhållningsarbetare än förödelsen efter förstamajfirandet. Likväl gick det att städa bort och förlåtas ganska snabbt. 26.5.2011 kl. 00:00

Samhälle. Fontana Medias vd Marcus Henricson åtalas i Borgå tingsrätt för händelser i samband med hans tid som stadsdirektör år 2007, samt sådant som skett år 2006, innan han tillträdde posten. 25.5.2011 kl. 00:00

Människa. Varannan fredag åker en av bilarna ut ur Bob Nymans garage i Nykarleby. I stället plockar han fram bord, stolar och grillen. Sen droppar männen in, en efter en. 25.5.2011 kl. 00:00

Kyrka. Det råder delade åsikter om vad som ska göras med församlingens mark runt den före detta prästgården i Nedervetil. 24.5.2011 kl. 00:00