Jag + kyrkan = sant?

Kyrka. Hur är det att i verkligheten ha ett jobb inom kyrkan?  Det ska veckoslutet ”Jag + Kyrkan = Sant?!” i Åbo ge studerande svar på. 11.3.2011 kl. 00:00

Christa Mickelsson

– Vi brukar samlas en gång i månaden. Nu drog vi ihop flera träffar till ett veckoslut, säger Emma Audas om själva kontaktprojektet som heter Kyrkan och jag.

Hon är den ena av två representanter för teologie studerandena vid Åbo Akademi i kontaktgruppen för studerande till kyrkliga yrken. I gruppen ingår också studeranderepresentanter för kyrkomusikerna som studerar vid Sibeliusakademin, en för diakonistuderande och en för ungdomsarbetsledarstuderandena som studerar vid yrkeshögskolan Novia i Åbo. I kontaktgruppen ingår också representanter för Akademin och domkapitlet.

Kyrkans ledning tar kontaktprojektet på allvar. Både biskop Björn Vikström och ärkebiskop John Vikström ställer upp i ”Jag + kyrkan = Sant”.

Identitet som kyrklig anställd

– Identiteten som kyrkligt anställd, preciserar Audas målet med inspirationsdagarna. Diskussioner om arbetslivet, hur man kombinerar familjeliv med en kyrklig tjänst, hur barnen trivs med pappas eller mammas speciella arbetsvillkor.

– Det är inte bara söndags- och kvällsjobb. För präster och kantorer gäller också att de inte har arbetstid utan bara reglerade lediga dagar.

Audas noterar att teologi är en akademisk disciplin där många studerar utan  dess mer tanke på att arbeta inom kyrkan. Dessutom är det numera få som planerar att gå till prästyrket direkt från fakulteten:

– Om det sker efter ett par eller efter tio år, det brukar ganska få kunna säga.

Läs mera i Kyrkpressen 10/2011.

Rolf af Hällström

Kari Mäkinen. Olika åsikter ska rymmas i kyrkan. Det som behövs är respekt och omsorg om enhet. 1.9.2014 kl. 13:45

Stina Lindgård. Pastor Stina Lindgård har valts till gemensam kyrkoherde för Lappträsk svenska församling och Liljendal församling. 29.8.2014 kl. 15:14

Ingen annan personifierar årtionden av finländsk bibeldebatt som Heikki Räisänen. Hans nyutkomna självbiografi är en av höstens stora händelser på den kyrkliga bok- och kulturfronten. 28.8.2014 kl. 15:09

freja häggblom. Freja Häggblom är förvånad över den mängd energi många kristna använder till att försöka övertyga andra med intellektuella argument. 28.8.2014 kl. 00:00

Patrik Hagman. I höst blir det söndagsskola för vuxna i Pargas. De som deltar ska få svar på en fråga som sällan ställs i kyrkan men som är brännande aktuell för många: Varför vara kristen? 26.8.2014 kl. 23:18