Kvinnobanken breder ut sig

Samhälle.

Vasa, Närpes, Jeppo och Raseborg. Det är några av de orter där Kvinnobanken är på gång att utvidga sin verksamhet i Svenskfinland.

21.1.2011 kl. 00:00

Daniel Eriksson

Maggie Holmberg, Ester Miiros, Christina Ehnström och Ulla Boman utgör Kvinnobankens arbetsgrupp på Åland.

Kvinnobanken är redan etablerad i Jakobstad, Helsingfors och på Åland. I slutet av januari hålls ett seminarium i Närpes som ska leda till att Kvinnobanken inleder verksamheten på orten. Vasa och Jeppo står i turen i februari och Raseborg under våren.

Kvinnobanken förmedlar mikrolån och utbildar fattiga kvinnor att bli företagare. Här i Finland syftar de lokala grupperna till att samla in pengar till banken som administreras av Kyrkans Utlandshjälp. Det är också Kyrkans Utlandshjälp som föreslår de olika hjälpprojekten.

– Man kan undra vad man kan åstadkomma med ett lån på åtta euro. Jo, man kan köpa en sax och bli frisör och därmed kunna försörja sig, säger Ulla Boman, en av de aktiva i Kvinnobanken på Åland.

Läs mera i Kyrkpressen 3/2010.

Johan Sandberg

psalmbokstillägget. I teorin kan kyrkomötet beakta Ungdomens kyrkodagars förslag till psalmbokstillägget, men de ungas sena uppvaknande upplevs som ett problem. – Varför släpptes listan på psalmförslag först i november? frågar sig Laura Serell. 26.1.2015 kl. 11:02

nalle öhman. Björn ”Nalle” Öhman, kyrkoherde i Åbo svenska församling, har blivit vald till nya prästassessor vid domkapitlet i Borgå stift. 26.1.2015 kl. 10:25

SVT. Public service-bolaget SVT söker nu präster för en ny programssatsning där ett antal singelpräster i offentlighetens ljus ska söka maka eller make, skriver Kyrkans tidning. 26.1.2015 kl. 09:44

fattigdomsgrupp. För andra gången har kyrkan i Finland gjort ett förslag till regeringsprogram. 26.1.2015 kl. 09:39

Stig Kankkonen. Stig Kankkonen, pensionerad journalist och chefredaktör för Kyrkpressen, har valts till ordförande för Esbo gemensamma kyrkofullmäktige, det högsta beslutsfattande organet i Esbo kyrkliga samfällighet. 26.1.2015 kl. 09:38