Kvinnobanken breder ut sig

Samhälle.

Vasa, Närpes, Jeppo och Raseborg. Det är några av de orter där Kvinnobanken är på gång att utvidga sin verksamhet i Svenskfinland.

21.1.2011 kl. 00:00

Daniel Eriksson

Maggie Holmberg, Ester Miiros, Christina Ehnström och Ulla Boman utgör Kvinnobankens arbetsgrupp på Åland.

Kvinnobanken är redan etablerad i Jakobstad, Helsingfors och på Åland. I slutet av januari hålls ett seminarium i Närpes som ska leda till att Kvinnobanken inleder verksamheten på orten. Vasa och Jeppo står i turen i februari och Raseborg under våren.

Kvinnobanken förmedlar mikrolån och utbildar fattiga kvinnor att bli företagare. Här i Finland syftar de lokala grupperna till att samla in pengar till banken som administreras av Kyrkans Utlandshjälp. Det är också Kyrkans Utlandshjälp som föreslår de olika hjälpprojekten.

– Man kan undra vad man kan åstadkomma med ett lån på åtta euro. Jo, man kan köpa en sax och bli frisör och därmed kunna försörja sig, säger Ulla Boman, en av de aktiva i Kvinnobanken på Åland.

Läs mera i Kyrkpressen 3/2010.

Johan Sandberg

FMS. Rolf Steffansson på Finska Missionssällskapet bemöter den skarpa kritik mot biståndsarbete som utrikesrådet Matti Kääriäinen listar i sin nya bok. 16.2.2015 kl. 13:38

Patrik Hagman. Kollekten kunde lyftas fram och bli mer synlig i kyrkan. Det sa Patrik Hagman på gudstjänstdagarna i Jyväskylä. 16.2.2015 kl. 13:33

Svenska kyrkan har låtit göra framtidsprognos som visar att färre kommer att gå ur kyrkan, men att doptalen sjunker samtidigt som många gamla medlemmar dör, skriver Kyrkans tidning. 16.2.2015 kl. 12:20

Kyrkan får aldrig vara tråkig eller ovälkomnande, säger Mark Russell, vd för Church Army. 13.2.2015 kl. 16:17

fritänkarna. Fritänkarförbundet har lanserat en webbtjänst där man anonymt kan klaga på religionen i skolan. 10.2.2015 kl. 00:00