Ärkebiskopsval på Facebook

Människa. Stödgrupp på Facebook vill engagera uppställningen av kandidater i ärkebiskopsvalet. 16.11.2009 kl. 00:00

www.facebook.com

I februari går präster och lektorer till ärkebiskopsval men i nuläget är endast två kandidater uppställda. De är biskopen i Åbo ärkestift Kari Mäkinen och direktören för Finska Missionssällskapet Seppo Rissanen.

På det sociala webbnätverket Facebook försöker nu bland andra författaren, pastor Jaakko Heinimäki och filmregissören Timo Korhonen skapa intresse för en valmansförening som skulle ställa upp Vanda-pastorn Juha Luodeslampi i valet, rapporterar Helsingin Sanomat.

Juha Luodeslampi har bland annat arbetat vid kyrkans utbildningscentral. Han är också bildkonstnär. 

För att ställa upp en kandidat behövs det tio personer som är röstberättigade i valet. Kandidater kan ställas upp till den 14 december. Ärkebiskop Jukka Paarma går i pension i juni.

Webred

Monica Heikel-Nyberg har nu lämnat in en rättelseyrkan till församlingsrådet i Petrus församling. 31.10.2014 kl. 13:52

I advent publicerar vi julminnen både i tidningen och på webben. Skicka in din berättelse! 30.10.2014 kl. 11:38

Den sista lutherska kyrkan i Sibirien som står kvar på sin ursprungliga plats renoveras i maklig takt av talkogrupper som i första hand kommer från Österbotten. 30.10.2014 kl. 10:12

Den katolska biskopssynoden röstade ner de besvärliga punkterna om omgifta och homosexuella. Men katoliken Emil Anton tror ändå att Katolska kyrkan kommer att göra betydande förnyelser under Franciskus ledning. 28.10.2014 kl. 10:46

församlingsval. Här får du en snabblektion i hur det går till att förhandsrösta i församlingsvalet. Förhandsröstningen pågår den här veckan, fram till fredagen den 31 oktober. 27.10.2014 kl. 16:02