I djurminne

Nina Österholm. Så vitt momi kunde minnas hade hunden Leopold Napoleon von Gutenhof, även kallad Nappe, mest ställt till med problem. Hur den hade fått upp buren i hundvagnen på sibbotåget förblir ett mysterium. Hem till Mikaelsgatan kom terriern för egen maskin. Samme Napoelon bet också familjens läkare i baken när han kom för att vaccinera småflickorna. Efter det bands den pliktskyldigast fast i badkaret när läkaren kom på besök.
27.8.2009 kl. 00:00

Min momi har alltid haft hundar. Jag vet inte vad hon egentligen tyckte om människor, alla hennes berättelser handlade om djur. Som alla barn älskade jag att lyssna till historierna och bläddra i hennes fotoalbum, också de fyllda med djur. Till favoriterna hör arbetshästarna Prins och Stjärna, förevigade på ett litet svartvitt fotografi tillsamman med en ung momi. Hästarna lyfterna mularna mot himlen och visar tänderna i breda hästflin. Enligt momi hände det alltid när hon kom i shorts till hagen, hästarna skrattade.

I dag finns du inte längre, momi. Albumen är i gott förvar men berättelserna bleknar. Särskilt de berättelser som sällan berättades om krigstider, lottauppdrag, ungdom. Som vuxen harmar det mig att jag nästan ingenting vet om dig som person. Hur bestämde du dig för att bli en lotta? Hur var det att spana efter flygplan i höga torn utanför Helsingfors? Var du rädd? För oss barn berättade du endast om hunden Ledi som uppfattade bombplanen långt innan människoörat. Djuren gick det alltid att lita på.

Nu finns det allt färre kvar som minns dina tider, det börjar bli brått om man vill ha en förstahandsberättelse.
Så har jag en halv  hylla hästböcker ärvda av momi men bara ett krigsminne: Suomenhevonen sodassa (ung. Den finska hästen i kriget). Och jag inser att jag kanske kände dig ändå.

Nina Österholm

censur. I atlasen The Collins Middle East Atlas, utgiven av jätteförlaget HarperCollins, fattas landet Israel. 27.1.2015 kl. 15:21

psalmbokstillägget. I teorin kan kyrkomötet beakta Ungdomens kyrkodagars förslag till psalmbokstillägget, men de ungas sena uppvaknande upplevs som ett problem. – Varför släpptes listan på psalmförslag först i november? frågar sig Laura Serell. 26.1.2015 kl. 11:02

nalle öhman. Björn ”Nalle” Öhman, kyrkoherde i Åbo svenska församling, har blivit vald till nya prästassessor vid domkapitlet i Borgå stift. 26.1.2015 kl. 10:25

SVT. Public service-bolaget SVT söker nu präster för en ny programssatsning där ett antal singelpräster i offentlighetens ljus ska söka maka eller make, skriver Kyrkans tidning. 26.1.2015 kl. 09:44

fattigdomsgrupp. För andra gången har kyrkan i Finland gjort ett förslag till regeringsprogram. 26.1.2015 kl. 09:39