Fortsatt debatt i Mariehamn

Kyrka. Det är överfullt på parkeringsplatsen vid S:t Göransgården i Mariehamn. Dessvärre är det fotbollsplanen som lockar och inte de fem biskopskandidaterna som ska utfrågas vid den andra biskopsdebatten i ordningen av fem. Tidtabellen har fått skjutas fram med den timme, det åländska flygbolaget låter inte fyra inflygningen av fyra biskopsämnen påverka sin torsdagstidtabell. 21.8.2009 kl. 00:00

Malena Holmström / Linda Karlsson


Den femte biskopskandidaten kyrkoherde Juanita Fagerholm-Urch finns färdigt på plats. Som första åländska biskopskandidat på den första utfrågningen på Åland.

På plats finns två utfrågare, forskaren Susan Sundback från Åbo och åländska författaren-journalisten Ann-Gerd Steinby. Deras första fråga blir bara uppvärming. Ingen av de fem vill riktigt analysera sina stödgrupper.

– Alla delar inte mina åsikter, säger prosten Henrik Perret som kom tvåa i valet för tre år sedan. Sina första gratulationer fick han av en kvinnlig präst och en homosexuell, berättar han.

Perret anses inte direkt motarbeta kvinnliga präster. Men Susan Sundback tar fasta på hans uttalande om han som biskop skulle ”behandla dem hyggligt men inte prästviga kvinnor”. Vad tycker de andra kandidaterna, skulle det fungera?

I teorin, ja, men inte i praktiken, säger dekan Sixten Ekstrand. Kyrkoherde Bo-Göran Åstrand säger att Perret ”tagit flera steg åt rätt håll” under de tre senaste åren. Forskaren Björn Vikström slår fast att det går inte att köra med egna spelregler. Får kvinnor bli präster så ska de få det fullt ut.

– Men det är viktigt att Henrik sitter med här i debatten. Så här ser det ut i Borgå stift, tillägger Vikström.

Det blir fyra mot ett i frågan om Perrets möjligheter att fungera som biskop.

– Det skulle lamslå både domkapitlets och Henriks arbete, sammanfattar Ekstrand.

Åländska lekmannaelektorn Ulla Andersson vill ha reda på vilken första förändring kandidaterna skulle göra som nyvald biskop.

– Jag börjar med att lyssna in mig, jag är försiktig med att storma i gång, säger Juanita Fagerholm-Urch. Man ska ha många med sig för att få något till stånd.

Sixten Ekstrand säger att han vill ändra på biskopsrollen från att vara mera stödjande än övervakande. Viktigast är att stöda och uppmuntra församlingsprästerna.

Bo-Göran Åstrand hämtar receptet från kyrkoherdejobbet i Jakobstad. Han kallar ihop en stor medarbetarsamling tre gånger i året där nya strategier dras upp. Samtidigt som han ger signalen att ”det finns rum för experiment”.

Henrik Perret förenar sig med Juanita Fagerholm-Urch i att det gäller att inte storma på och med Åstrand om en medarbetarsamling. Han skulle kalla samman en referensgrupp från hela stiftet som kunde ”be och samtala sig samman”.

Björn Vikström vill satsa på att församlingsmedlemmarna kan erbjudas möjligheten att fördjupa sitt andliga liv.
– Kyrkan kan inte vara alla till lags, då flyter vi ut.

Ingen av de fem är villiga att gå in för könsneutrala äktenskap av rikssvensk modell. Äktenskap och vigsel hör relationen man och kvinna till.
– Vi följer den lagstiftning som finns och behöver ingen speciell vigselakt för registrerade parrelationer, säger Sixten Ekstrand. Någon speciell välsignelseakt behövs inte heller.

Bo-Göran Åstrand säger att samhället gått in för att ge samkönade par juridisk trygghet genom partnerskapet.
– Det som kyrkan kan ge är en välsignelse i någon form. Hur, det har jag inget svar på ännu.

Björn Vikström säger att talet om bönestunder och välsignelse av hem som varit framme i den här debatten är dåliga halvmesyrer.
– Ska man välsigna andra former av relationer, varför kopiera de heterosexuella normerna?

Juanita Fagerholm-Urch säger att man inte kan avvisa människor som kommer till kyrkan och ber om välsignelse för sin relation. I motsats till sina manliga kolleger var hon redo att välsigna redan i dag, utan formulär. Fast bara sådana par hon känner väl.

Henrik Perret igen anmäler klart avvikande mening. På sextiotalet sade biskoparna att utlevd homosexualitet var synd. Nu har kyrkan svängt 180 grader. Det finns ingen trovärdighet i en kyrka som gör bibelns ”nej” till ett ”ja”.

Däremot fann Perret och Fagerholm-Urch varann i frågan om det självstyrda Ålands kyrkliga framtid. Ge den åländska kontraktsprosten vissa specialbefogenheter i självstyrelseanda och kalla honom landsprost. Som Valdemar Nyman på sin tid.

Rolf af Hällström



Finska Missionssällskapets sommarfest är i full gång i Kronoby. 16.6.2012 kl. 15:28

Idéer och sångförslag söks till psalmbokens tilläggshäfte. Vem som helst kan sända psalmer och idéer. 17.6.2012 kl. 06:00

Ärkebiskopen i evangelisk-lutherska kyrkan i Finland, Kari Mäkinen, skulle vilja stärka dialogen och samarbetet mellan kyrkorna i Östersjöregionen. 16.6.2012 kl. 06:00

Han kallar sig tältmakarpräst. Patrik Saviaro är den andra svenskspråkiga teologen som prästvigts av Lutherstiftelsen. 15.6.2012 kl. 13:34

En Guds gåva är det, arbetet på Samariacentret i Vasa. Förutom att hon har fått en arbetsplats har Maarit Rahjas relation till Gud förstärkts. 15.6.2012 kl. 13:52

På sommaren ska musikälskaren gå i kyrkan. Det är gratis och det är terapeutiskt. 15.6.2012 kl. 11:02

Film om rasism och tv-program om utslagning bland unga fick understöd. 14.6.2012 kl. 11:25

eko. I en ekoskriftskola funderar ungdomarna på hur vi kan respektera skapelsen i vårt vardagliga liv. 13.6.2012 kl. 12:22

lekholmen. Lägerholmen Lekholmen i Helsingfors skärgård fyller 75 år. Jubileet firades på söndagen. 12.6.2012 kl. 13:59

Terapeuten och författaren Tommy Hellsten berättar i färska numret av tidningen Askel att han befann sig i livsfara under en svår seglats för en månad sedan. 11.6.2012 kl. 16:03

Den nya prästdräkten för kvinnor fick pris i designtävlingen Vuoden Huiput 2011. 8.6.2012 kl. 12:56

Lägerholmen Lekholmens 75-årsjubileum firas med festmässa på söndag. 7.6.2012 kl. 15:55

I kyrkans krypta ställs etiken och tekniken mot varandra. Var går gränsen? 7.6.2012 kl. 06:00

Stora skaror har besökt det nyöppnade kapellet i Helsingfors centrum. 6.6.2012 kl. 10:49

Receptserien Karins Kyrkkaffe finns nu på webben. 5.6.2012 kl. 10:51

sårbarhet. "Likt lärjungarna har jag ofta upplevt att jag befinner mig i någon slags mellantid, mitt emellan långfredag och påskdag: Jag vill tro, men har ej krafter att göra det. Jag vill hoppas, men vet ej om jag förmår eller vågar det." 31.3.2021 kl. 00:00

Burma. Att kunna hjälpa kyrkan är den överlägset svåraste utmaningen för biskopen av Burma. Johan Candelin arbetar från Karleby för att få hjälp till en av de fattigaste lutherska kyrkorna i världen. 25.3.2021 kl. 11:08

Bibelfynd. Israeliska arkeologer har gjort nya fynd av bibliska textfragment i Dödahavsområdet för första gången sedan dödahavsrullarna i Qumran hittades 1947. 24.3.2021 kl. 12:40

Kyrkans Ungdom. I fjol ersattes Kyrkans Ungdoms sommarläger med Digimäki. I år blir det "Pieksämäkidagar" sista veckan i juli, på olika håll i stiftet. Mats Nyholm, direktor i S:ta Clara–kyrkan i Stockholm, är huvudtalare. 23.3.2021 kl. 18:43

nykarleby. Telin-orgeln från 1768 flyttas inte från Nykarleby kyrka. 23.3.2021 kl. 15:38