Fortsatt debatt i Mariehamn

Kyrka. Det är överfullt på parkeringsplatsen vid S:t Göransgården i Mariehamn. Dessvärre är det fotbollsplanen som lockar och inte de fem biskopskandidaterna som ska utfrågas vid den andra biskopsdebatten i ordningen av fem. Tidtabellen har fått skjutas fram med den timme, det åländska flygbolaget låter inte fyra inflygningen av fyra biskopsämnen påverka sin torsdagstidtabell. 21.8.2009 kl. 00:00

Malena Holmström / Linda Karlsson


Den femte biskopskandidaten kyrkoherde Juanita Fagerholm-Urch finns färdigt på plats. Som första åländska biskopskandidat på den första utfrågningen på Åland.

På plats finns två utfrågare, forskaren Susan Sundback från Åbo och åländska författaren-journalisten Ann-Gerd Steinby. Deras första fråga blir bara uppvärming. Ingen av de fem vill riktigt analysera sina stödgrupper.

– Alla delar inte mina åsikter, säger prosten Henrik Perret som kom tvåa i valet för tre år sedan. Sina första gratulationer fick han av en kvinnlig präst och en homosexuell, berättar han.

Perret anses inte direkt motarbeta kvinnliga präster. Men Susan Sundback tar fasta på hans uttalande om han som biskop skulle ”behandla dem hyggligt men inte prästviga kvinnor”. Vad tycker de andra kandidaterna, skulle det fungera?

I teorin, ja, men inte i praktiken, säger dekan Sixten Ekstrand. Kyrkoherde Bo-Göran Åstrand säger att Perret ”tagit flera steg åt rätt håll” under de tre senaste åren. Forskaren Björn Vikström slår fast att det går inte att köra med egna spelregler. Får kvinnor bli präster så ska de få det fullt ut.

– Men det är viktigt att Henrik sitter med här i debatten. Så här ser det ut i Borgå stift, tillägger Vikström.

Det blir fyra mot ett i frågan om Perrets möjligheter att fungera som biskop.

– Det skulle lamslå både domkapitlets och Henriks arbete, sammanfattar Ekstrand.

Åländska lekmannaelektorn Ulla Andersson vill ha reda på vilken första förändring kandidaterna skulle göra som nyvald biskop.

– Jag börjar med att lyssna in mig, jag är försiktig med att storma i gång, säger Juanita Fagerholm-Urch. Man ska ha många med sig för att få något till stånd.

Sixten Ekstrand säger att han vill ändra på biskopsrollen från att vara mera stödjande än övervakande. Viktigast är att stöda och uppmuntra församlingsprästerna.

Bo-Göran Åstrand hämtar receptet från kyrkoherdejobbet i Jakobstad. Han kallar ihop en stor medarbetarsamling tre gånger i året där nya strategier dras upp. Samtidigt som han ger signalen att ”det finns rum för experiment”.

Henrik Perret förenar sig med Juanita Fagerholm-Urch i att det gäller att inte storma på och med Åstrand om en medarbetarsamling. Han skulle kalla samman en referensgrupp från hela stiftet som kunde ”be och samtala sig samman”.

Björn Vikström vill satsa på att församlingsmedlemmarna kan erbjudas möjligheten att fördjupa sitt andliga liv.
– Kyrkan kan inte vara alla till lags, då flyter vi ut.

Ingen av de fem är villiga att gå in för könsneutrala äktenskap av rikssvensk modell. Äktenskap och vigsel hör relationen man och kvinna till.
– Vi följer den lagstiftning som finns och behöver ingen speciell vigselakt för registrerade parrelationer, säger Sixten Ekstrand. Någon speciell välsignelseakt behövs inte heller.

Bo-Göran Åstrand säger att samhället gått in för att ge samkönade par juridisk trygghet genom partnerskapet.
– Det som kyrkan kan ge är en välsignelse i någon form. Hur, det har jag inget svar på ännu.

Björn Vikström säger att talet om bönestunder och välsignelse av hem som varit framme i den här debatten är dåliga halvmesyrer.
– Ska man välsigna andra former av relationer, varför kopiera de heterosexuella normerna?

Juanita Fagerholm-Urch säger att man inte kan avvisa människor som kommer till kyrkan och ber om välsignelse för sin relation. I motsats till sina manliga kolleger var hon redo att välsigna redan i dag, utan formulär. Fast bara sådana par hon känner väl.

Henrik Perret igen anmäler klart avvikande mening. På sextiotalet sade biskoparna att utlevd homosexualitet var synd. Nu har kyrkan svängt 180 grader. Det finns ingen trovärdighet i en kyrka som gör bibelns ”nej” till ett ”ja”.

Däremot fann Perret och Fagerholm-Urch varann i frågan om det självstyrda Ålands kyrkliga framtid. Ge den åländska kontraktsprosten vissa specialbefogenheter i självstyrelseanda och kalla honom landsprost. Som Valdemar Nyman på sin tid.

Rolf af Hällström



Undervisningsminister Jukka Gustafsson har beviljat 25 miljoner euro för unga i åldern 20-29 som inte har en examen efter grundskolan. 14.2.2013 kl. 15:22

Nej, lagfarne assessorn Pekka Leino tänker inte på sitt eget stift i Esbo. Han tänker på de åtta procent av kyrkans medlemmar som känner sig visade på dörren för att de tror på det traditionella sättet. 14.2.2013 kl. 14:58

Kristliga Folkhögskolan i Nykarleby får ny rektor i augusti. 13.2.2013 kl. 12:32

Den katolska världen togs med överraskning då påven Benedictus XVI meddelande om att han avgår den 28 februari. 11.2.2013 kl. 14:46

Tammerforssvenskarna blir aldrig färre. Trots att de flesta ungdomarna flyttar bort för att studera så har antalet svenskspråkiga förblivit närmast konstant i hundra år. Ja, de skriver inte ens ut sig ur kyrkan. Vilken är hemligheten bakom den välmående minoriteten i Nordens största inlandsstad? 7.2.2013 kl. 10:46

Det är viktigt att besöka ålderdomshem när man diskuterar mänskliga rättigheter, säger ärkebiskop Kari Mäkinen. 7.2.2013 kl. 10:36

Rektor Markus Andersson medger att det ännu finns mycket jobb kvar när det gäller trivseln i de finländska skolorna. I hans skola är lärarna också kristna medvandrare och förebilder för sina elever. Och det är okej att tala om sin tro, ja, till och med att be en bön. 6.2.2013 kl. 11:00

Förra veckans tidning nådde inte Esbo. Nu kan den laddas ner som pdf i stället. 4.2.2013 kl. 15:25

Stina Lindgård är ny ordförande för Finlands svenska prästförbund. 1.2.2013 kl. 15:43

Evas familj är fattig jämfört med andra finländska familjer. Hon är världsbäst på att vända på slantar och tror inte ens på konsumtion – men hon är trött på att inte ha råd med just någonting. Hennes dröm är att kunna ta barnen till södern. 3.2.2013 kl. 09:00

Aldrig tidigare har kyrkans fyraårsberättelse väckt så mycket diskussion i offentligheten som nu. Engagemanget för kyrkan minskar drastiskt och minskningen ser ut att gå i allt snabbare takt. 1.2.2013 kl. 15:01

Allvarsamma teman präglade Ungdomens Kyrkodagar (UK) på Lärkkulla. Cirka 160 ungdomar från Borgå stift diskuterade ungdomars trängda situation – men hade också roligt tillsammans. 31.1.2013 kl. 15:58

Isabella Munck sopar snabbt undan klichéerna om ängsliga herrgårdsfröknar. Någon beslutsångest har hon aldrig lidit av. I dag är hon just där hon vill vara. 31.1.2013 kl. 15:51

Ändamålsenlighet och kommunikationer talar för ett uppbrott från stiftsstaden. 30.1.2013 kl. 15:08

"Kapellet är media" säger Maarit Kuikka som utsett årets pristagare. 25.1.2013 kl. 10:05

GUDSTJÄNST. I sommar får församlingen delta i gudstjänsten igen efter en lång coronapaus. Hur många ryms in? Det beror på var du bor. – Det känns overkligt, säger kyrkoherde Mats Lindgård om att öppna kyrkdörrarna igen. 8.6.2021 kl. 12:18

PRÄST. Fred Wilén är ny kyrkoherde i Kyrkslätt. Han träffar varje vecka folk som gillar honom för att de minns honom från radion. 7.6.2021 kl. 14:39

GUDSTJÄNST. I juni börjar kyrkorna öppna upp för gudstjänstbesökare. Men kyrkoherde Johan Westerlund rakar av sig sitt coronaskägg först när kyrkans alla coronabegränsningar är borta. 28.5.2021 kl. 16:05

samtal. Vad är ett gott samtal? Vad händer när människor möts i dialog istället för debatt? Jakten på det goda samtalet tog sig uttryck i en talkshow i kyrkan. 27.5.2021 kl. 17:02

sammanslagning. Fyra församlingar slås samman på Åland och bildar två nya. Sammanslagningarna godkändes av Kyrkostyrelsens plenum idag. 27.5.2021 kl. 14:38