Fortsatt debatt i Mariehamn

Kyrka. Det är överfullt på parkeringsplatsen vid S:t Göransgården i Mariehamn. Dessvärre är det fotbollsplanen som lockar och inte de fem biskopskandidaterna som ska utfrågas vid den andra biskopsdebatten i ordningen av fem. Tidtabellen har fått skjutas fram med den timme, det åländska flygbolaget låter inte fyra inflygningen av fyra biskopsämnen påverka sin torsdagstidtabell. 21.8.2009 kl. 00:00

Malena Holmström / Linda Karlsson


Den femte biskopskandidaten kyrkoherde Juanita Fagerholm-Urch finns färdigt på plats. Som första åländska biskopskandidat på den första utfrågningen på Åland.

På plats finns två utfrågare, forskaren Susan Sundback från Åbo och åländska författaren-journalisten Ann-Gerd Steinby. Deras första fråga blir bara uppvärming. Ingen av de fem vill riktigt analysera sina stödgrupper.

– Alla delar inte mina åsikter, säger prosten Henrik Perret som kom tvåa i valet för tre år sedan. Sina första gratulationer fick han av en kvinnlig präst och en homosexuell, berättar han.

Perret anses inte direkt motarbeta kvinnliga präster. Men Susan Sundback tar fasta på hans uttalande om han som biskop skulle ”behandla dem hyggligt men inte prästviga kvinnor”. Vad tycker de andra kandidaterna, skulle det fungera?

I teorin, ja, men inte i praktiken, säger dekan Sixten Ekstrand. Kyrkoherde Bo-Göran Åstrand säger att Perret ”tagit flera steg åt rätt håll” under de tre senaste åren. Forskaren Björn Vikström slår fast att det går inte att köra med egna spelregler. Får kvinnor bli präster så ska de få det fullt ut.

– Men det är viktigt att Henrik sitter med här i debatten. Så här ser det ut i Borgå stift, tillägger Vikström.

Det blir fyra mot ett i frågan om Perrets möjligheter att fungera som biskop.

– Det skulle lamslå både domkapitlets och Henriks arbete, sammanfattar Ekstrand.

Åländska lekmannaelektorn Ulla Andersson vill ha reda på vilken första förändring kandidaterna skulle göra som nyvald biskop.

– Jag börjar med att lyssna in mig, jag är försiktig med att storma i gång, säger Juanita Fagerholm-Urch. Man ska ha många med sig för att få något till stånd.

Sixten Ekstrand säger att han vill ändra på biskopsrollen från att vara mera stödjande än övervakande. Viktigast är att stöda och uppmuntra församlingsprästerna.

Bo-Göran Åstrand hämtar receptet från kyrkoherdejobbet i Jakobstad. Han kallar ihop en stor medarbetarsamling tre gånger i året där nya strategier dras upp. Samtidigt som han ger signalen att ”det finns rum för experiment”.

Henrik Perret förenar sig med Juanita Fagerholm-Urch i att det gäller att inte storma på och med Åstrand om en medarbetarsamling. Han skulle kalla samman en referensgrupp från hela stiftet som kunde ”be och samtala sig samman”.

Björn Vikström vill satsa på att församlingsmedlemmarna kan erbjudas möjligheten att fördjupa sitt andliga liv.
– Kyrkan kan inte vara alla till lags, då flyter vi ut.

Ingen av de fem är villiga att gå in för könsneutrala äktenskap av rikssvensk modell. Äktenskap och vigsel hör relationen man och kvinna till.
– Vi följer den lagstiftning som finns och behöver ingen speciell vigselakt för registrerade parrelationer, säger Sixten Ekstrand. Någon speciell välsignelseakt behövs inte heller.

Bo-Göran Åstrand säger att samhället gått in för att ge samkönade par juridisk trygghet genom partnerskapet.
– Det som kyrkan kan ge är en välsignelse i någon form. Hur, det har jag inget svar på ännu.

Björn Vikström säger att talet om bönestunder och välsignelse av hem som varit framme i den här debatten är dåliga halvmesyrer.
– Ska man välsigna andra former av relationer, varför kopiera de heterosexuella normerna?

Juanita Fagerholm-Urch säger att man inte kan avvisa människor som kommer till kyrkan och ber om välsignelse för sin relation. I motsats till sina manliga kolleger var hon redo att välsigna redan i dag, utan formulär. Fast bara sådana par hon känner väl.

Henrik Perret igen anmäler klart avvikande mening. På sextiotalet sade biskoparna att utlevd homosexualitet var synd. Nu har kyrkan svängt 180 grader. Det finns ingen trovärdighet i en kyrka som gör bibelns ”nej” till ett ”ja”.

Däremot fann Perret och Fagerholm-Urch varann i frågan om det självstyrda Ålands kyrkliga framtid. Ge den åländska kontraktsprosten vissa specialbefogenheter i självstyrelseanda och kalla honom landsprost. Som Valdemar Nyman på sin tid.

Rolf af Hällström



döden. Hur ska vi handskas med vår dödlighet? Kyrkpressens redaktör Christa Mickelsson har läst filosofen Torbjörn Tännsjös bok om vilken tröst filosofin har att erbjuda den människa som inte kan sluta att grubbla över det faktum att vi alla ska dö. 19.11.2015 kl. 11:42

äktenskapet. Kyrkan har en alltför tunn äktenskapsteologi, menar doktoranden Emma Audas. 19.11.2015 kl. 11:07

Janette Lagerroos har jobbat länge i kyrkan. Nu vill hon bli präst. 18.11.2015 kl. 10:31

Den 9 februari väljs nya ombud för kyrkomötet och stiftsfullmäktige. 16.11.2015 kl. 18:00

bildkonst. När bildkonsteleverna fick i uppdrag att måla antingen en dödssynd eller en dygd var det lätt att komma på idéer till synderna. Det var svårare att förstå dygderna. 13.11.2015 kl. 11:10

Evangeliska folkhögskolan i Vasa planerar riva skolbyggnader och bygga lägenheter i stället. Detta för att rädda föreningens ekonomi. 12.11.2015 kl. 11:25

Emanuel Karlsten: Kyrkan har blivit en kulturklubb och fritidsgård. 12.11.2015 kl. 10:46

Sofia Lindgård åkte till Kos för att hjälpa de flyktingar som kommer till ön. Det var som att stiiga ner i alla foton hon sett i tidningarna. 12.11.2015 kl. 09:51

Vasa svenska församling lyckades i år öka sitt insamlingsresultat med 140 procent jämfört med fjolåret. 10.11.2015 kl. 12:55

Ett plock bland sångerna i det nya psalmbokstillägget. Kyrkomötet godkände ett tillägg till psalmboken förra veckan. Vi har gjort en Spotify-lista med plock bland de nya melodierna. Listan är inte fullständig utan utgör endast ett urval bland alla de nya psalmerna i olika tappningar och tolkningar. 9.11.2015 kl. 10:03

Kyrkomötet gav inga eftergifter gällande kyrkans nya servicecentral Kipa. 6.11.2015 kl. 13:56

Kyrkan utreder nya äktenskapslagens juridiska följder. 5.11.2015 kl. 16:03

Kyrkomötet beslöt att stöda de kyrkliga organisationer som berörs av nedskärningar gällande biståndssamarbetet med 200 000 euro. 5.11.2015 kl. 15:12

judendom. När Yaron Nadbornik var femton frågade hans pappa varför han gick så lite i synagogan. Tio år senare frågade pappan i stället varför Yaron gick dit så ofta. 5.11.2015 kl. 14:08

kyrkomötet 2015. Henrik Huldén har skrivit en av de nya psalmer som kyrkomötet igår godkände som tillägg till psalmboken. 5.11.2015 kl. 12:38

AVSTÄNGNING. Domkapitlet kunde idag inte ta något beslut gällande Dennis Svenfelts eventuella avkragning. Svenfelt hördes i en och en halv timme, men domkapitlet valde att fortsätta behandlingen vid ett extrainsatt möte på onsdag nästa vecka. 16.6.2022 kl. 18:00

Stiftsdekan. Domkapitlet valde vid sitt möte idag Mia Anderssén-Löf till ny stiftsdekan. 16.6.2022 kl. 17:29

Kolumn. Vi kyrkoherdar behöver frigöra tid för präster och anställda att mera möta församlingsbor, skriver domprost Mats Lindgård i Borgå i sin kolumn. 9.6.2022 kl. 11:02

BÖNESVAR. En liten röst viskade i örat att hon inte ska återvända till Stockholm. Men Anne Holm-Haavisto lyssnade inte på rösten. Hennes längtan tillbaka var så stark. 9.6.2022 kl. 11:19

MISSIONÄRSBARN. Som barn till Afrikamissionärer bodde både Åsa A Westerlund och Stefan Vikström på internat i flera år då de växte upp. "Man blir slängd i sjön, och så måste man simma." Det har varit ett livsprojekt för båda att bearbeta vad de varit med om, och försonas med det. 8.6.2022 kl. 16:24