Abortvideon visas knappast igen

Kyrka. – Innan jag kan bedöma fallet vill jag höra alla parter och få en helhetsbild av vad som har hänt, säger biskop Gustav Björkstrand. Han vill ha svar på hur visningen av en abortvideo på ett skriftskolläger i Helsingfors gått till före den 18 juli. 2.7.2008 kl. 00:00

Illustration: Sanna Kallio

Incidenten har debatterats flitigt efter att tolv konfirmandföräldrar i en skrivelse till Markus församling och domkapitlet krävt åtgärder mot kaplan Halvar Sandell, som höll skriftskola i Markus församling den 8–18 juni. Föräldrarna har i pressen berättat att filmen fick konfirmanderna att må illa och att många valde att gå till andra delar av rummet för att slippa se den.

– Vi reagerade på att Sandell genom starka effekter och med skrämseltaktik sökt stöd för sin egen inställning till abort i stället för att ge en objektiv bild av frågan. Den abort som visades på videon utfördes kirurgiskt och av allt att döma i ett sent skede av graviditeten, säger Stefan Johansson, vars dotter deltog i lägret.

Under debattens gång har konfirmandernas föräldrar anklagats för dubbelmoral med motiveringen att de säkert låter sina ungdomar se skrämmande filmer och tv-program.

– Det känns sårande, eftersom de flesta föräldrar nog försöker dra gränser för vad ungdomarna får se. Jag känner inte heller någon förälder som skulle presentera abort som en enkel eller eftersträvansvärd lösning, säger Johansson.

”Ska inte upprepas”

Allan Franzén, tf kyrkoherde i Markus församling och förman till Halvar Sandell, finner sättet på vilket händelsen uppmärksammats beklagligt och säger att han kan förstå föräldrarnas oro.  

– Varken kaplanen eller jag har tidigare visat någon filmsekvens av det här slaget och tänker oss heller inte att sådant ska ingå i skriftskolan framöver. Föräldrarna behöver inte vara oroliga för en upprepning av händelsen.

Franzén besökte själv det omtalade lägret på Björkebo lägergård några dagar efter att incidenten ägt rum, men fick kännedom om videovisningen först efter besöket.

– Föräldrarna hälsade på i lägret just den dagen då jag var där men ingen sade någonting åt varken mig eller Halvar Sandell. Jag märkte heller ingen oro hos ungdomarna, stämningen verkade god på alla vis, säger Franzén.

Stefan Johansson håller med om att lägret i stort var en lyckad tillställning. Detta är också enligt honom orsaken till att föräldrarna väntade med att gå ut med det som hänt tills skriftskollägret hade avslutats.

– Konfirmanderna fick god kontakt med varandra under lägret och trivdes med ungdoms- och hjälpledarna. Vi ville inte förstöra den goda stämningen och väntade därför med att skicka skrivelsen. En del av föräldrarna kände heller inte till vad som hänt ännu under besöksdagen, säger Johansson.   

”Frågan har blåsts upp”

Hanna Järveläinen jobbade som ungdomsarbetsledare på skriftskollägret medan filmvisningen ägde rum. Hon var inte närvarande då abortsekvensen visades, men träffade ungdomarna vid matbordet samma dag.

– Någon berättade att de sett en video, men konfirmanderna verkade inte upprörda över den.  

Järveläinen studerar medicin och har i efterhand sett den omtalade videon.

– Videon var rå på ett sanningsenligt sätt. Jag tycker att det var rätt av Sandell att visa den, eftersom det görs många onödiga aborter, säger Järveläinen, som anser att frågan om videon fått för stora proportioner.

Skriftskolan för de berörda ungdomarna slutade före midsommar, medan församlingens senare läger ännu pågår. Kyrkoherden och kaplanen planerar att ordna ett samtalstillfälle för de båda lägrens föräldrar innan konfirmationen hålls den 6–7 september. Enligt Allan Franzén har inga förtroendevalda han träffat uttryckt betänkligheter mot att låta Halvar Sandell hålla skriftskola i fortsättningen.

Kan gå vidare till domkapitlet

Biskop Gustav Björkstrand beklagar det som inträffat på skiftskollägret men
tycker samtidigt att det är tråkigt att en negativ incident får så mycket utrymme då merparten av skriftskollägren sker problemfritt.

Eftersom biskopen har en allmän övervakningsskyldighet över församlingarna, är det hans lagstadgade uppgift att ingripa i kyrkliga frågor på begäran av församlingsmedlemmar eller församlingsråd. Till detta hör bland annat att informera kyrkoherden i den berörda församlingen att en anmälan har mottagits och att ta reda på fakta innan han beslutar hur ärendet går vidare.

I det aktuella fallet har biskopen två alternativa tillvägagångssätt: han kan antingen ta ställning till saken själv eller föra ärendet vidare till domkapitlet, som har sitt följande sammanträde i augusti.

Med tanke på att det inte är första gången Sandell är i hetluften utesluter biskopen inte att ärendet går vidare från domkapitlet till disciplinombudet, vilket kan leda till en varning eller avstängning på bestämd tid. Han understryker ändå att det är för tidigt att i detta skede uttala sig om följderna.

– Jag tror att Sandells intentioner är goda, men metoden kan man vara kritisk till. När man behandlar så här känsliga frågor måste man vara säker på att materialet inte skadar ungdomarna. Den som håller skiftskola har rätt till en egen åsikt, men den bör föras fram sakligt och också andra uppfattningar bör få komma fram.

Björkstrand har bland annat i blogginlägg på Kyrkpressens hemsida kritiserats för att ha kommenterat kyrkliga frågor i medierna innan han diskuterat dem med de inblandade parterna, en anklagelse som biskopen avvisar bestämt.

– Dagens media kan inte vänta några veckor på en kommentar från kyrkans ledning. Det som jag sagt i pressen beträffande den här frågan har hört ihop med hur sådana här frågor i allmänhet sköts. Jag har inte tagit ställning till själva fallet, säger Björkstrand.

Marina Wiik



domkapitlet. Två prostar och pensionerade kyrkoherdar, Anders Store och Timo Saitajoki, jobbar nästa år halvtid som kaplaner i Kronoby, där prästbristen är stor. 15.12.2023 kl. 10:37

UTNÄMNING. Elefteria Apostolidou valdes till årets präst bland annat för sitt arbete bland kvinnor, för kyrkans synlighet på sociala medier och för sina stads-pilgrimsvandringar. – Det känns jätteskönt att få erkänsla för det arbete jag gjort, säger hon. 14.12.2023 kl. 12:59

kyrkans kulturpris. Kyrkans kulturpris 2023 tillfaller två personer som främjat den kristna musikkulturen i Finland: musikern Jukka Leppilampi och evenemangsproducenten Jukka Ahokas. 13.12.2023 kl. 14:38

Bok. När vår yttre värld förmörkas av krig och sjukdomar bringar den kristna psykologen och författaren Patricia Tudor-Sandahl bud om ett ljus som kan brinna inuti oss. 12.12.2023 kl. 13:55

forskning. Susanna Lundqvist fick 20 880 euro för forskning om evangelisk-lutherska kyrkans roll för tryggandet av Finlands försörjningsberedskap under vinterkriget. 12.12.2023 kl. 15:51

GÅ I KYRKAN. I år bestämde skådespelaren och sångaren Marika Westerling att hon gör något alldeles nytt för att få tag på julstämningen: Hon börjar gå i kyrkan. 7.12.2023 kl. 08:00

LIVSBERÄTTELSE. Majla Ståhls blir 90 år i januari. Hon minns när bomberna föll över Vasa, hon minns klasskamraterna som förlorade sina föräldrar och hon minns kärleken. Den stora och stillsamma. 7.12.2023 kl. 10:24

Personligt. Ester Rudnäs önskar att någon berättat för henne att det hör till att det kommer jobbiga perioder i ett äktenskap. Efter snart nio år som gift och sedan hon hittat rätt i yrkeslivet valde hon att berätta om utmaningarna för att hjälpa andra. 5.12.2023 kl. 18:00

jul. 19-åriga Kajsa Sjöström från Mariehamn älskar julen så mycket att hon lyssnar på julmusik året om och gläds över att den affär hon jobbar i inleder julen i oktober. 4.12.2023 kl. 14:29

FMS. Finska Missionssällskapets omställningsförhandlingar innebär att personalstyrkan minskar med 42 årsverken genom uppsägningar och pensioneringar. Den svenska verksamheten påverkas också, men det är ännu oklart i vilken mån. 1.12.2023 kl. 14:23

MIKAEL AGRICOLA MEDALJEN. I samband med Borgå domkapitels jubileumssammanträde förlänade biskop Bo-Göran Åstrand Mikael Agricola-medaljen åt fem personer; Emma Audas, Gun Geisor, Jan-Erik Lindqvist, Stefan Myrskog och Göran Stenlund. Medaljen är avsedd att ges som hedersbetygelse och gåva åt personer som verkat i Mikael Agricolas anda. 1.12.2023 kl. 16:59

BORGÅ STIFT 100 ÅR. Borgå stift har sedan årsskiftet firat att det i år gått 100 år sedan stiftet grundades. Idag, den 1 december, är ändå det närmaste en officiell födelsedag man kan komma, eftersom det första domkapitelsmötet de facto hölls den 1 december år 1923. Dagen till ära hölls ett jubileumssammanträde i exakt samma rum där det första mötet gick av stapeln för 100 år sedan. 1.12.2023 kl. 16:31

KYRKOMÖTET. Borgå stift har sex ombud i kyrkomötet: två präster, tre lekmän och ett ombud från Åland. Fyra av de tidigare ombuden ställer inte upp för omval. Det innebär ett spännande val för Borgå stift. 29.11.2023 kl. 16:48

KONFIRMANDTIDEN. Ungefär 68 procent av unga som konfirmerades i Evangelisk-lutherska kyrkan i Finland under 2023 tycker att konfirmandtiden har påverkat deras psykiska välbefinnande på ett positivt sätt. Det här kommer fram i kyrkans nationella självutvärdering för konfirmander. 29.11.2023 kl. 08:00

kulturpris. I trettio år var Stefan Härus redaktör för programmet Tack och lov i Yle Vega. Programmet presenterade andlig musik enligt lyssnarnas önskemål, och präglades starkt av Härus röst, personlighet, närvaro och kunskap. Dessa motiveringar lyftes fram när Stefan Härus fick Församlingsförbundets kulturpris år 2023. 28.11.2023 kl. 15:33

BISTÅND. När han fick e-post om att allt amerikanskt bistånd stoppas var Wycliffe Nsheka i chock.– Jag har jobbat med bistånd i Uganda i 23 år, och aldrig upplevt något liknande. 12.3.2025 kl. 12:42

Lokalt. Bibeldag med Jesu föräldar som tema ordnas i Solf. Det är länge sedan vi haft nån bibelfördjupningsgrej, konstaterade styrelsen för Kyrkans ungdoms krets i Solf–Sundom och gjorde slag i saken för att rätta till det. 11.3.2025 kl. 15:33

Kolumn. I många år kände jag att jag inte hörde hemma någonstans. Jag växte upp i södra Afrika, dit mina farföräldrar hade åkt för missionsarbete. När vi flyttade tillbaka till Finland hade jag länge svårt att svara på frågan varifrån jag kommer. 11.3.2025 kl. 13:30

Personligt. För länge sedan blev Christer Åberg utsatt för ett knivhuggningsförsök. – Jag blev osedd. Men jag var ung då och hade krafter att komma vidare. Nu är jag äldre. Jag har inte tilräckligt med motkrafter i mig. Jag har märkt att min förmåga och kraft att bearbeta ensam är sämre. 10.3.2025 kl. 14:54

mariehamn. För Frans Erlandsson blev församlingens ungdomsgård en plats där han såg sig förvandlas socialt. 10.3.2025 kl. 14:32