Parkurs för homosexuella

Kyrka. Yhteinen elämämme, vårt gemensamma liv, heter kursen som Kallion seurakunta ordnar i Helsingfors.
3.6.2008 kl. 00:00

Kallion seurakunta, en finska församling i Berghäll, Helsingfors, har sedan 1999 haft Regnbågsarbete i sin verksamhet. Målet med verksamheten är att erbjuda själavård och andlig gemenskap för sexuella minoriteter.

I vår har den första förhållandekursen för homosexuella kört igång.

– Under kursens gång behandlas centrala frågor i parförhållanden, så som växelverkan, kommunikation och hantering av känslor. Kursinnehållet skiljer sig egentligen inte från de kurser vi ordnar för heterosexuella par, säger kursens ledare, prosten och terapeuten Liisa Tuovinen till tidningen Kotimaa.

Kyrkans parkurs Virtaa välillämme ordnas, i enlighet med kyrkostyrelsens linje, endast för heterosexuella par, men varje enskild församling kan själv bestämma hurudana parkurser som ordnas i församlingen.

Christa Mickelsson

På lördag släcks belysningen i flera kyrkor för att uppmärksamma klimatkampanjen. 28.3.2012 kl. 11:22

Skriftskolan är fortfarande populär och når 83 procent av alla femtonåringar. 27.3.2012 kl. 09:07

Maktkampen i Senegal verkar vara över. Den gamla presidenten accepterar nederlaget. 26.3.2012 kl. 15:23

jesus. I dag firar vi Maria bebådelsedag: minnet av en ung tjej som fick besök av en ängel och tog emot ett uppdrag som skulle göra henne till världskändis. 25.3.2012 kl. 06:00

Då Berit Simonsson talar på Våroasen i Jakobstad under veckoslutet bjuder hon in åhörarna till sitt köksbord. 24.3.2012 kl. 07:54