Jesusmanifestation i Stockholm samlar kristna

Världen. Lördagen 3 maj samlas kristna från olika kyrkofamiljer och språkgrupper i Stockholm för att manifestera sin tro på Jesus Kristus. 3.5.2008 kl. 00:00

Syftet med manifestationen är att ge en frimodig bekännelse om den gemensamma tron och värdegrunden i livet. Enligt arrangören är det också viktigt att de kristna i Sverige förstår varför det behövs en opinionsbildande styrka för kristen tro och övertygelse.

Följande står att läsa på manifestationens hemsida jesusmanifestationen.se:

Kristen tro har på ett ödeläggande sätt urholkats och blivit förvrängd av vår egen ytlighet och ett ensidigt ifrågasättande utan respekt för tron på Bibeln som Guds Ord. Vi vill hålla oss till Bibelns bild av Jesus och motarbeta förvanskade bilder av vem Han är.

Flera torgmöten och gudstjänster kommer att hållas i Stockholm under dagen. Hakon Långström, domprost emeritus i Svenska kyrkan, leder gudstjänsten i Kungsträdgården.

– Jag tror att det här är en början på något nytt och att det blir en glädje för människor att upptäcka att vi är många tusen tillsammans, säger han till Dagen.

– Se en pingstvän bredvid en katolik, en syrian bredvid en svenskkyrklig. Höra hur det kan låta, se hur det kan se ut. Denna mångfald är en rikedom. Vi har olika syn på nattvard, olika sätt att döpa, men har tron på den treenige Guden, Jesus och bönhörelsen gemensamt.

sara torvalds. Sara Torvalds växte upp i en agnostisk familj, pappa var chefredaktör för minoritetskommunisternas tidning Enhet. 5.6.2014 kl. 08:00

prästvigning. Borgå stift fick två nya präster då Linus Stråhlman och Alexandra Johansson ordinerades till prästämbetet 29.5.2014. 2.6.2014 kl. 15:19

Många tycker att han är alltför radikal. Han är kritisk till både konservativ och liberal kristendom. Själv säger han att omständigheter i livet lett till att han blivit något av en profet. – Jesus var en radikal samhällomstörtare, säger Kai Sadinmaa. 28.5.2014 kl. 08:30

Efter en tio månaders bibelskola i Kenya återvände Patrick Tiainen till Karleby. Med sig har han ett helt nytt samfund, Word of Faith Church Finland. 27.5.2014 kl. 16:00

begravningsplats. När det gäller val av växter till gravplatsen är växtplatsen helt avgörande. 27.5.2014 kl. 14:38