Jesusmanifestation i Stockholm samlar kristna

Världen. Lördagen 3 maj samlas kristna från olika kyrkofamiljer och språkgrupper i Stockholm för att manifestera sin tro på Jesus Kristus. 3.5.2008 kl. 00:00

Syftet med manifestationen är att ge en frimodig bekännelse om den gemensamma tron och värdegrunden i livet. Enligt arrangören är det också viktigt att de kristna i Sverige förstår varför det behövs en opinionsbildande styrka för kristen tro och övertygelse.

Följande står att läsa på manifestationens hemsida jesusmanifestationen.se:

Kristen tro har på ett ödeläggande sätt urholkats och blivit förvrängd av vår egen ytlighet och ett ensidigt ifrågasättande utan respekt för tron på Bibeln som Guds Ord. Vi vill hålla oss till Bibelns bild av Jesus och motarbeta förvanskade bilder av vem Han är.

Flera torgmöten och gudstjänster kommer att hållas i Stockholm under dagen. Hakon Långström, domprost emeritus i Svenska kyrkan, leder gudstjänsten i Kungsträdgården.

– Jag tror att det här är en början på något nytt och att det blir en glädje för människor att upptäcka att vi är många tusen tillsammans, säger han till Dagen.

– Se en pingstvän bredvid en katolik, en syrian bredvid en svenskkyrklig. Höra hur det kan låta, se hur det kan se ut. Denna mångfald är en rikedom. Vi har olika syn på nattvard, olika sätt att döpa, men har tron på den treenige Guden, Jesus och bönhörelsen gemensamt.

barnkonsekvensanalys. – Nu börjar arbetet med att utse ombuden, säger Stefan Myrskog som är ledande sakkunnig för enheten för kyrkans verksamhet vid KCSA. 21.1.2015 kl. 10:14

bibelsällskapet. Svenska Bibelsällskapet initierar en diskussion om behovet av en ny översättning av Nya testamentet genom att publicera en provöversättning av Lukasevangeliet 9:51–19:28 och Galaterbrevet. 21.1.2015 kl. 10:09

klaus härö. Filmregissören Klaus Härö har fått pris av den lutherska kulturstiftelsen Luterilaisen kulttuurin säätiö. 21.1.2015 kl. 15:30

UK 2015. UK:s ordförande Pontus Särs gläder sig över beslutet att UK uppmanar kyrkomötet att ta ställning för att viga samkönade par. 17.1.2015 kl. 15:44

UK 2015. Äktenskapet diskuterades i tre omgångar på årets upplaga av Ungdomens kyrkodagar. 17.1.2015 kl. 15:41