Valresultaten fördröjs ytterligare

Kyrka. Valnämnden i Borgå stift har inte fått in alla valsedlar och är följaktligen tvungna att ajournera sitt möte till i morgon, fredag, klockan tolv. Inga resultat ges ut förrän alla röster räknats. 14.2.2008 kl. 00:00

Valnämnden i Borgå stift har inte fått in alla valsedlar och är följaktligen tvungna att ajournera sitt möte till i morgon, fredag, klockan tolv. Inga resultat ges ut förrän alla röster räknats.

Det som saknas är lekmannaröster från fyra-fem församlingar och präströsterna från ett prosteri. En del av kuverten har skickats orekommenderade som vanliga postförsändelser i första klass.

– Det är oskäligt att hålla inne med valresultat, men vi skyller nu på posten, säger P.H. Nyman, ordförande för valnämnden i Borgå stift.

Enligt valordningen får valnämnden inte ge ut några resultat innan alla röster är räknade.

Valnämnden sammanträder på nytt i morgon klockan tolv – om alla valsedlar har kommit fram.Om alla röster då ännu inte har kommit blir valnämndens först på måndag klockan tio.

Ändring självklar

– Inför nästa val blir det utan vidare aktuellt att hitta på något annat sätt att få fram rösterna snabbt till valnämnden, säger Kasten Österholm, lagfaren assessor vid domkapitlet i Borgå stift.

– I förra valet använde vi postsystemet och då hade vi inga större bekymmer, för vi fick in alla röster. Men postgången tycks ha blivit sämre sedan dess, det fungerar helt enkelt inte. Det måste bli ändringar.

Närmast gäller ändringarna det sätt på vilket rösterna levereras till domkapitlet. Här kan andra alternativ användas utan lagändring. Vill man däremot ändra rösträkningen så att valsedlarna öppnas och räknas i prosterierna krävs större ingrepp.

– Det kunde vara vettigt med någon slags ändring av valordningen, till exempel så att man skulle införa elektronisk röstning eller räkna rösterna i prosterierna och ringa in de preliminära resultaten, säger Österholm.

– Problemet är bara att det blir ganska små helheter, där det ganska lätt kunde gå att räkna ut vem som har röstat på vem. Det är kanske också delvis därför systemet har införts, säger P.H. Nyman

 

Mira Strandberg

Nykarlebyborna stod i kö för att få rösta på söndagen. Under de två timmar S:ta Birgitta kyrka i Nykarleby var röstningplats fick valfunktionererna vara igång så gott som hela tiden. Först efter en och en halv timme kom den första pausen då Gurli Dumell passade på att massera Majlis Nyviks axlar. 11.11.2014 kl. 12:58

I Karleby svenska församling sker ingen drastisk förändring mellan de två listorna, Kristus i Centrum och Alla Gemensamt. I församlingsrådet ökade Kristus i Centrum med en plats på bekostnad av Alla Gemensamt. Fördelningen är då åtta mot fyra. 11.11.2014 kl. 12:10

Valaktiviteten i de blivande kapellförsamlingarna Pörtom och Övermark drog upp röstningsprocenten i Närpes. Aktiviteten gav också utdelning, Pörtom fick ett nytt mandat medan Övermark behöll sitt jämfört med de kvoterade platserna i den numera nedlagda samfällighetens gemensamma kyrkofullmäktige. 11.11.2014 kl. 12:03

val 2014. 40 år är medelåldern i det nya församlingsrådet i Pedersöre. Rådet har därmed den yngsta medelåldern i hela stiftet, kanske hela landet. 10.11.2014 kl. 14:40

val2014. Andelen kvinnor är störst i församlingsrådet i Esbo och lägst i församlingsrådet i Esse. 10.11.2014 kl. 14:07