Möte med Lars Huldén

Människa. Vägen bär till Nörråkers i Monå by, gamla Munsala socken, utanför Nykarleby. Till de tre ståtliga gårdarna på krönet vid åkrarna och ängarna och som är mer hemma än någon annanstans för Lars Huldén, filologen och diktaren. 15.8.2007 kl. 00:00

Vägen bär till Nörråkers i Monå by, gamla Munsala socken, utanför Nykarleby. Till de tre ståtliga gårdarna på krönet vid åkrarna och ängarna och som är mer hemma än någon annanstans för Lars Huldén, filologen och diktaren.

Vi slår oss ner på varsin ända av köksbordet. Lars Huldén är precis hemkommen från kammarmusikfestivalen i Kuhmo där han läst dikter tillsammans med kollegan Pentti Saaritsa (som förtjänstfullt översatt flera av Huldéns verk). Lars Huldén flög visserligen via Helsingfors på vägen hem, men tog sig inte in till stan och bostaden på Sanitärgatan. Nörråkers är mer än ett sommarviste, på gården i hembyn bor Lars Huldén från påsk till jul.

– Helst dock inte allena. Jag är lite mörkrädd av mig. Både för okända främlingar men också för övernaturliga ting. Säger han. Gravallvarligt. Så jag tror honom.

Läs reportaget om Lars Huldén i sin helhet i Kp 33/2007.

Susanne Palm-Wahlstedt

Kyrka. 16.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Att bidra med silverskedar och bowlingturer – eller rentav att be en bön? 17.12.2009 kl. 00:00

Människa. – Jag har aldrig fått leka som barn. Jag har haft en ungdomstid men ingen barndom, säger Elsa Westerholm. 17.12.2009 kl. 00:00

Kyrka. Biskoparna Mikko Heikka och Juha Pihkala är på kollisionskurs i homosexfrågan. 17.12.2009 kl. 00:00

Sofia Torvalds. Jag är en mamma som jobbar, och därför har jag hela tiden dåligt samvete. 17.12.2009 kl. 00:00