Svenska kyrkoherdar blir komministrar

Världen. Minst 177 kyrkoherdar har lämnat sina tjänster under de senaste sju åren, visar en kartläggning som Kyrkans Tidning har gjort.
11.8.2007 kl. 00:00

Minst 177 kyrkoherdar har lämnat sina tjänster under de senaste sju åren, visar en kartläggning som Kyrkans Tidning har gjort.

Många av de kyrkoherdar som lämnar sina tjänster väljer att bli komministrar. Komminister betyder medhjälpare och är motsvarigheten till kaplan i Finland.

– Jag fick allt mindre tid att göra det jag tyckte var roligt och allt mer tid var jag tvungen att lägga på sådant jag inte tyckte var roligt, säger en tidigare kyrkoherde till Kyrkans Tidning.

En orsak till återgången till komministertjänst tycks alltså vara att många präster upplever att de inte har tillräckligt med tid att göra det de utbildats till, på grund av den administrativa arbetsbördan.

– Den vanligaste orsaken är att man inte orkar med kyrkoherderollen. Det kan ligga personliga orsaker bakom, men det är oftast inga konflikter, säger komminister Maria Berg, facklig förtroendeman i Luleå stift.


Katriina Järvinen kallar sig själv ”den fattiga kvinnans Merete Mazzarella”. Hennes färska bok handlar om barn som inte vill ha kontakt med sina föräldrar. 11.9.2014 kl. 09:50

Vad har Sibelius, Abraham Lincoln och Jesus gemensamt? Svaret är att de alla hade ett nervsystem som var känsligare än hos genomsnittet. Under de här männens livstid fanns det inget begrepp som beskrev deras personlighetsdrag. I dag kallar vi dem högkänsliga. 10.9.2014 kl. 15:38

Munsala kapellförsamling löper risk att bli utan representation i moderförsamlingen Nykarlebys kyrkofullmäktige. Då det återstår mindre än en vecka av tiden att nomineria kandidater har man ännu inte börjat söka efter dem. 9.9.2014 kl. 13:47

församlingsval. Församlingsvalet är en möjlighet för församlingarna att göra sig själv synliga. Den 15 september ska kandidaterna vara uppställda. 8.9.2014 kl. 15:12

finlands evangelisk-lutherska folkmission. Finlands evangelisk-lutherska folkmission har inför församlingsvalet i höst lanserat nätverket ”Tro och gemenskap”. 8.9.2014 kl. 15:04