Filmpris delas ut av Svenska kyrkan

Kultur. Ett nytt filmpris delas ut av kyrkan på Umeås internationella filmfestival. 6.8.2007 kl. 00:00
Ett nytt filmpris delas ut av kyrkan på Umeås internationella filmfestival.

Priset på 15 000 kronor går till en regional kortfilm film "som med hög konstnärlig kvalitet gestaltar existentiella, sociala och rättvisefrågor".

Svenska kyrkan har sedan ett antal år även delat ut ett pris under Göteborgs filmfestival.

– Ett filmpris är ett sätt för Svenska kyrkan att uppmärksamma bra film och att samtidigt synas i festivalsammanhanget, säger Lars Segerstedt, kyrkoherde i Umeå, till Kyrkans tidning.

– Vi är oerhört glada över priset och vill tacka Svenska kyrkan för förtroendet, skriver festivalchefen Thom Palmen på filmfestivalens nätsidor.

Prästen, journalisten och författaren Hilkka Oliknuora får årets Fredrika Runeberg-stipendium 2.9.2012 kl. 10:00

Blogg. Månadsbloggen kör igång efter en sommarpaus. Höstens första bloggare är Patrick Tiainen från Karleby. 1.9.2012 kl. 06:00

laestadianismen. Var det bönesvar då Alf Snellman som fjortonåring fick jobb på ett båtvarv i Gertruds? Mamma ansåg att Gud hade hört bönerna då Alf kunde hjälpa till att försörja den fattiga familjen vars pappa låg på sjukhuset i lungsot efter kriget. 25.8.2012 kl. 03:00

psalmbok. Tidigare i veckan lanserades en ny finsk psalmbok med punktskrift. Den förra upplagan trycktes på 1980-talet. 31.8.2012 kl. 16:08

religion. Det finns potential i religionen när det gäller konflikthantering, säger Katri Kyllönen. 30.8.2012 kl. 10:54