Världen.Vid vallfärdsorten Notre-Dame de La Salette ihågkoms i dag de pilgrimer som i går omkom i en bussolycka på väg från orten.
23.7.2007 kl. 00:00
Vid vallfärdsorten Notre-Dame de La Salette ihågkoms i dag de pilgrimer som i går omkom i en bussolycka på väg från orten.
Foto: Remigiusz Józefowicz
Ansvarspersoner vid vallfärdsorten Notre-Dame de La Salette skriver idag på sin hemsida att de är mycket chockade över den tragiska olyckan som orsakade närmare 30 pilgrimers död.
- Vi kommer ihåg pilgrimerna i våra böner.
Idag, måndagen den 23 juli, hålls en mässa för offren och deras familjer.
Världen.Den internationella missionsorganisationen Mission Aviation Fellowship
MAF tvingas minska sina utgifter med tio procent för att täcka de
stigande utgifterna för bensin.
24.7.2008 kl. 00:00
Världen.Finska Missionssällskapet har av Finlands utrikesministerium fått 250 000 euro som kommer att sändas till jordbävningsområdet Sichuan i Kina.
23.7.2008 kl. 00:00
Kyrka.Världens äldsta kända bibel, den så kallade Codex Sinaiticus, skriven
före år 350 efter Kristus skall publiceras på internet.
22.7.2008 kl. 00:00
Världen.En kyrka i Tyskland har delat ut över
200 000 svarta armband med bibelcitat som ska bäras i en symbolisk
protest mot människorättsbrott i Kina.
19.7.2008 kl. 00:00
Kyrkomötet.Ett ombudsinitiativ om att Kyrkostyrelsen ska trygga förutsättningarna för att Utsjoki också i framtiden ska kunna verka självständigt har remitterats till kyrkomötets ekonomiutskott.3.5.2017 kl. 19:21
arbete.Får man sluta jobba när man är 60? Även om man är fullt frisk och inte blir utsparkad ur arbetslivet. Ulla-Maj Hagvik svarar ”ja” på den frågan.2.5.2017 kl. 19:00
kyrkodagar .Kirkkopalvelut som arrangerar de finska kyrkodagarna har valt att ta bort den reklam där man använde sig av en lättklädd kvinnlig modell. Reklamen användes bland annat på bussar i Åbo.29.4.2017 kl. 14:05