Katolsk präst mördad i Irak

Världen. En beväpnad islamistgrupp mördade den 3 juni i Mosul den katolska prästen fader Ragheed Ganni och hans tre assistenter då de efter avlsutad mässa lämnade kyrkan. 11.6.2007 kl. 00:00

En beväpnad islamistgrupp mördade den 3 juni i Mosul den katolska prästen fader Ragheed Ganni och hans tre assistenter då de efter avlsutad mässa lämnade kyrkan.

 
Ragheed Ganni blev bara 35 år.

Vid samma tid kidnappades en katolsk präst, men han frisläpptes senare. Också ett nunnekloster förstördes. Kidnappning och misshandel av präster och biskopar och andra kristna har blivit allt vanligare i Irak, skriver Kotimaa.

Ganni har tjänstgjort i den svenska katolska kyrkan. Den 6 juni hölls Requiem-mässa för fader Ragheed i Johanneskyrkan i Södertälje. Anders Arborelius, katolsk biskop i Sverige, skriver på katolskakyrkan.se att Fader Ragheeds martyrdöd är inte förgäves, utan att han nu kan stärka oss i vår tro genom sitt exempel och sin förbön.

Iraks kristna har upprepade gånger vädjat till det internationella samfundet om förbön och intervention. Som en följd av förföljelserna har tusentals irakiska kristna flytt från landet.

Kristina Fernström

Kristeligt Dagblad har lanserat en ny webbsida om pilgrimsvandring. 10.3.2012 kl. 10:00

Gemensamma kyrkofullmäktige i Borgå beslöt i går att behålla kursgården på Pellinge. 9.3.2012 kl. 10:08

Bettina Sågbom förstod tidigt hur grymt elaka vuxna människor kan vara med varann. 8.3.2012 kl. 15:31

chatt. På chatten Sluta Panta får unga diskutera sina bekymmer. Nu är också kyrkligt anställda med på ungdomschatten. 8.3.2012 kl. 10:37

Kostnaderna för kapellet som byggs i Kampen i Helsingfors centrum beräknas öka från fem till sju miljoner. 6.3.2012 kl. 10:40