Katolsk präst mördad i Irak

Världen. En beväpnad islamistgrupp mördade den 3 juni i Mosul den katolska prästen fader Ragheed Ganni och hans tre assistenter då de efter avlsutad mässa lämnade kyrkan. 11.6.2007 kl. 00:00

En beväpnad islamistgrupp mördade den 3 juni i Mosul den katolska prästen fader Ragheed Ganni och hans tre assistenter då de efter avlsutad mässa lämnade kyrkan.

 
Ragheed Ganni blev bara 35 år.

Vid samma tid kidnappades en katolsk präst, men han frisläpptes senare. Också ett nunnekloster förstördes. Kidnappning och misshandel av präster och biskopar och andra kristna har blivit allt vanligare i Irak, skriver Kotimaa.

Ganni har tjänstgjort i den svenska katolska kyrkan. Den 6 juni hölls Requiem-mässa för fader Ragheed i Johanneskyrkan i Södertälje. Anders Arborelius, katolsk biskop i Sverige, skriver på katolskakyrkan.se att Fader Ragheeds martyrdöd är inte förgäves, utan att han nu kan stärka oss i vår tro genom sitt exempel och sin förbön.

Iraks kristna har upprepade gånger vädjat till det internationella samfundet om förbön och intervention. Som en följd av förföljelserna har tusentals irakiska kristna flytt från landet.

Kristina Fernström

Motorcyklister samlas till den årliga motoristkyrkan i Lundo om en vecka. Över 3000 väntas delta. 5.5.2012 kl. 08:00

Kyrka. Framtiden för anrika Ulrica Eleonora kyrka från år 1700 är högaktuell i Kristinestad. Men ännu är inte tiden mogen för några drastiska beslut. 3.5.2012 kl. 10:38

Sökandet efter en ny vd på Fontana Media börjar. 2.5.2012 kl. 10:38

Teologie doktor Jari Jolkkonen som valts till ny biskop i Kuopio stift vigs till ämbetet söndagen den 6 maj. 1.5.2012 kl. 08:00

Se bilder från scouternas kyrkhelg! 30.4.2012 kl. 11:27